Film & Dizi Önerisi

Aşkı Memnu Dizi Konusu ve Oyuncuları

instagram takipçi hilesi

Aşk-ı Memnu Dizi Konusu ve Oyuncuları bakımından 2008 yılında yayımlanmış olmasına rağmen hâlâ günümüzde yayımlanmış gibi izlenen diziler arasında yer alıyor.

Sitemizde daha önce sizler için yazdığımız film ve dizi önerileri için bu bağlantıya gidebilirsiniz.

aski memnu1
Türkçe İsmi: Aşkı-Memnu
IMDb Puanı: 7.4
Yapım yılı: 2008
İlk vizyon tarihi: 4 Eylül 2008
Yaş Sınırı: 
Sezon sayısı: 2 Sezon
Bölüm sayısı: 79 Bölüm
Yönetmeni: Hilal Saral
Senarist: Ece Yörenç, Melek Gençoğlu
Yapımcı: Kerem Çatay
Yapım Şirketi:  Ay Yapım
Başrol Oyuncuları: Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ, Selçuk Yöntem, Hazal Kaya
Türü: Romantik
Yapım Ülkesi: Türkiye 
Kanal: Kanal D

Aşkı Memnu Dizi Konusu ve Oyuncuları

Aşkı Memnu Dizi Konusu

4 Eylül 2008 tarihinde, ilk bölümü yayımlanan dizinin her sene mutlaka bir kanalda tekrarı veriliyor. Dizinin bu kadar beğenilmesi ve tutmasının altında bir sürü konu bulunuyor tabi ki. Konu olarak romantik olan dizinin içerisinde tutku, ihtiras, dram, hırs hepsi bulunuyor aslında. Halit Ziya Uşaklıgil’in, Aşk-ı Memnu kitabından uyarlama olan dizi ilk olarak 1975 yılında Müjde Ar’ın ve Salih Güney’in başrolünü oynadığı dizi, Televizyon tarihinin ilk dizisi olarak tarihe geçmiştir. 2008 yılında Beren Saat ve Kıvanç Tatlıtuğ başrolleriyle tekrar çekilen dizi, oldukça tutmuştur.

Günümüzde televizyonda yayımlanmasının yanı sıra, Aşk-ı Memnu dizisinin bölümleri, youtube platformunda da sürekli olarak trend listelerine girmektedir.

Aşkı Memnu dizi konusu ve oyuncularının oldukça başarılı seçilmesi, yaşanılan modern hayat, aksedilen duygular ve yaşanılan olaylar bakımından ne kadar 2008 yılında çekilmiş olsa da eskimeyen diziler arasında yer alıyor.

Ek olarak şunu belirtebiliriz ki 2008 yılı modası ile 2021 modası aynı olmasa da, Bihter Ziyagil ve Firdev Yöreoğlu’nun giydiği kıyafetler günümüzde hâlâ modern olarak görülmekte. Aslında dizinin eskimiyor olmasının sebeplerinden birisi de bu.

Dizinin konusuna gelecek olursak, Bihter karakteri oldukça asi ve dik başlıdır. Annesi Firdevs Hanım’ın, babasını aldatması ve babasının kalp krizi geçirerek ölmesinden, Bihter annesini sorumlu tutuyor. Kardeşi Peyker ise daha yumuşak yüzlü ve ailesinin değerini bilen birisidir. Firdevs, tam olarak mücevher ve mülk peşindedir. Eşinin ölümünden sonra, oturmuş olduğu yalı ve arabaları eşinin borçlarına gidecektir. Bunun farkında olan Firdevs, Holding sahibi olan Adnan beyi gözüne kestirmiştir. Fakat Bihter’in onunla görüştüğünden henüz haberi yoktur. Olaylar tam olarak böyle başlarken, Bihter’in intikam uğruna Adnan beyle evlendiği düşünülebilir fakat Bihter, Adnan’ı gerçekten sevmiştir.

Adnan bey kızı, oğlu, Matmazel Hanım, hizmetliler ve uzak akrabasının çocuğu olan Behlül ile birlikte yaşamaktadır.

Kızı Nihal, oldukça mızmız ve Behlül’e aşkıyla bilinirken, oğlu Bülent ise oldukça neşeli bir çocuktur.

Behlül ise başrol karakterlerdendir. Her gece dışarıya çıkan, kız arkadaşları sürekli değişen hovarda bir karakterdir. Aynı zamanda Bihter’in, kardeşi olan Peyker’in eski sevgilisidir.

Bihter kendisinden yaşça büyük biriyle evlendiği için eğlence, enerjik gezmeler gibi isteklerini Adnan’la karşılayamamaktadır. Bu onu zaman içinde Behlül’e iterken yasak aşk, hayatlarını mahvetmiştir.

Ece Yörenç, Melek Gençoğlu’nun senaryo üzerinde yaptığı değişiklikler diziyi inanılmaz sürükleyici kılmış. Aynı zamanda dizinin müziklerini yapan Toygar Işıklı’da oldukça başarılı müzikler yapmıştır.

Aşkı Memnu Dizisi Oyuncuları

aski memnu3

Beren Saat: Türkiye’nin Yıldızları yarışmasıyla tanınır hale gelen Beren Saat’in kariyerinde üçüncü dizisidir. Bu dizi sayesinde tüm Türkiye’nin tanıdığı güzel oyuncu Bihter Ziyagil karakterini canlandırmaktadır. Dizi başrol oyunculuğu teklifi gelmeden önce Tuba Büyüküstün’le konuşulsa da, Beren Saat’in bu dizi için en uygun oyuncu olduğu konusunda ortak kararla seçilmiştir.

 

 

aski memnu5

Kıvanç Tatlıtuğ: Kıvanç Tatlıtuğ’un oyunculuk kariyeri bu diziyle başlamamış olsa da, dizideki başarısı onu oldukça meşhur yapmıştır. Behlül Haznedar karakterini canlandıran oyuncu, o dönemde kızların sevgilisi haline gelmiş ve hâlâ ilgi azalmamıştır. Dizinin stilistiğini yapan eşi Başak Dizer ile Aşkı-Memnu setinde tanışmıştır.

 

 

aski memnu6

 

Selçuk Yöntem: Adnan Bey karakterini canlandıran Selçuk Yöntem, 68 yaşındadır. Oldukça başarılı bir kariyeri olan Selçuk Yöntem, Aşk-ı Memnu dizisinden sonra 4 dizi de daha rol almıştır.

 

 

 

aski memnu7

Hazal Kaya: Aşk-ı Memnu dizisinin başkarakterlerinden olan Hazal Kaya, dizide Nihal karakterini canlandırmaktadır. Babasını kimseyle paylaşmak istemeyen Nihal, oldukça mızmız bir genç kızdır. Hazal Kaya rolünü o kadar yansıtmış olmalı ki, dizi sonrası bile mızmız olduğu düşünülmüştür.

 

 

 

aski memnu4

Nebahat Çehre: 77 yaşında olan oyuncu, 20 yaşındakilere taş çıkarıyor diyebiliriz. Dizide sürekli olarak kıyafetleri ve güzelliği konuşan oyuncu Bihter ve Peyker’in annesi Firdevs Yöreoğlu karakterini canlandırmaktadır. Dizide ki sözü olan ‘’Bırak herkes mücevherlerimizi konuşsun’’ lafı ise birçok tişört, bardak ve çanta gibi ürünlere baskı yapılarak satışa sunulmuştur.

 

 

Aşk-ı Memnu dizisinin videoları, youtube platformunda halen izlenmekte ve izlenmeleri milyon üstündedir. Başarılı yapım döneminin en iyi dizileri arasında 2. Sırada yer almaktadır.

Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu