Askerlik Sevk Belgesi (Sülüs) Nedir?

Google News

Askerlik Sevk Belgesi (Sülüs) Nedir?

Askerlik Sevk Belgesi halk arasında “Sülüs” olarak da bilinen, askere gidecek kişinin kaç gün yol izninin olduğunu, birliğine ne zaman teslim olması gerektiğini, askere gidecek kişinin sevk tarihini, askerliğinin başladığı ve bittiği güne dair bilgilerin yer aldığı belgenin adıdır. Askerlik Sevk Belgesi oldukça önemlidir çünkü askerliğin başlangıç ve bitiş tarihi bu evraka göre belirlenir.

sulus 3

Askerlik Sevk Belgesi yani “Sülüs” askeri gidecek olan kişiye kapalı bir zarf halinde verilir. Bu önemli evrakın kapalı zarfta verilmesinin bir nedeni vardır. Bu evrak kesinlikle asker adayı tarafından açılmamalıdır. Zarf askerlik şubesinden size kapalı olarak verilir ve siz de zarfı açmadan birliğinize teslim olana dek korumakla sorumlusunuz.

Birliğinize teslim olduğunuzda zarfı acemi birliğinize teslim ettikten sonra sorumluluğunu biter. Eğer ki zarfı açarsanız bu durum başınızın ağrımasına neden olabilir. Bu nedenle de askerlik şubesinden size verilen zarfı açmadan acemi birliğine teslim olana dek yanınızda bulundurun.

Askerlik Sevk Belgesindeki A, B, C, D Nüshaları Ne işe Yarar?

Askerlik şubesinden tarafınıza verilen Askerlik Sevk Belgesi “Sülüs” zarfın içinde a, b, c, d sayfaları vardır ve bu sayfaların her birinden üç adet mevcuttur. Askerlik Sevk Belgenizde teslim olacağınız acemi birliğine dair bilgiler yer almaktadır. Bu açılmamış kapalı zarf ile acemi birliğinize giderek teslim olabilirsiniz.

sulus 4

Acemi birliğinize ulaştığınızda sizden söz konusu zardı alırlar. Zarfın içindeki askerlik sevk belgesinden a ve b nüshaları (acemi birliğinize sağlıklı bir şekilde katıldığınıza dair belgeler) askerlik şubenize geri postalanır.  Geride kalan c ve d nüshaları ise sizin şahsi dosyanıza eklenir. Dosyanızda yer alan bu c ve d nüshaları siz usta birliğinize gidince eş zamanlı olarak dosyanız da usta birliğinize ulaştırılır. Dosya götürmek için size verilmez ancak siz usta birliğinize ulaştığınız anda dosyanız da o birliğe ulaşır.

Usta birliğinize gönderilmiş olan şahsi dosyanızda acemi birliğinizde yapılmış olan tebliğ tebellüğ belgeleri, silah kullanma becerilerinizi belirten silah atışı hedef kağıdı, acemi birliğinizde çekilmiş olan fotoğraflarınız, sizden alınmış olan parmak izi basım formları ve bunun gibi sizi ilgilendiren birçok evrak yer alır.

sulus 2

Usta birliğinize geldiğinizde şahsi dosyanızda yer alan c nüshasında gerekli alanlar doldurulur. Askerlik Sevk Belgesindeki c nüshası usta birliğinize teslim oluğunuzu belirten resmi bir evraktır ve bu evrak sizin usta birliğine sağlıklı bir şekilde teslim olduğunuzu belirtir. C nüshasının da gerekli alanları doldurulduktan sonra askerlik şubenize iletilir.

Terhis İşlemleri

Usta birliğinize teslim olduktan yaklaşık üç ay sonra d nüshası (kaynak saptama fişi olarak da bilinir) doldurularak askerlik şubenize gönderilir. (Bedelli askerlik yapacak olanlar için aynı işlemler uygulanır sadece zamanlama kısalır) Gördüğünüz gibi birliğinize götürdüğünüz sevk belgeniz birer birer şubeye gönderildi.

sulus 5

Son olarak şahsi dosyanızda a, b, c, d nüshalarında yalnızca birer adet kalır. Geriye kalan nüshalar ise askerlik şubenize geri gönderildi. Geride kalan evraklar ise sizin terhis tarihinizin belirlenmesinde ve gerekli olan tüm yazışmaların yapılması için kullanılarak şahsi dosyanızda tutulur. Geriye kalan nüshalar oldukça önemlidir çünkü terhis tarihiniz bu resmi evraklara bakılarak hesaplanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir