Yaşam

Ashwagandha Nedir, Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Ashwagandha, yeraltı yumrulu kökü ve yaprakları olan çok yıllık bir Hint bitkisidir. Kökler ve yapraklar, Ayurveda tıbbında enerji için alınan besin takviyeleri ile birlikte, sağlık ve güzellik için bitkisel ilaç olarak, tadı arttırmak için rasa shastra olarak, bir besin takviyesi olarak kullanılır. Canlılık arttırma ve afrodizyak olarak tonik.

Rasayana olarak sınıflandırılır ve yüzyıllardır sağlığı, fiziksel ve zihinsel sağlığı, uzun ömürlülüğü ve erkekliği desteklemek için kullanılan gençleştirici bir tonik olarak kabul edilir.

Ashwagandha

Ameliyat veya travmatik yaralanmalardan sonra anti-inflamatuar ve anti-artritik bir ilaç olarak. Hafıza kaybı veya omurga artriti durumlarında beyin için beyin uyarıcısı olarak hareket ettiği söylenir. Ayrıca kanama, çıban salgınları durumlarında yardımcı olur.

Ashwagandha veya Withania somnifera, Hindistan’ın bataklık bölgelerinde ve ayrıca Himalaya eteklerinde yetişen küçük otsu bir bitkidir. Sanskritçe’de Ashwagandha, “Withania’nın dışkısı” anlamına gelir. Bu isim köklerin sarımsı kahverengi renginden kaynaklanmaktadır. Kökün, kökleri suda ısıtırken tespit edilebilen karakteristik bir terebentin kokusu vardır. Yapraklar geniş ve yassı, çiçekler ise küçük ve sarımsıdır. Odunsu köksap bir yeraltı yumrulu kök oluşturmuştur.

Ashwagandha, Ayurveda tıbbında yüzyıllardır kullanılmaktadır. Vücudu güçlendirmek, esenliği ve uzun ömürlülüğü teşvik etmek, bağışıklığı artırmak ve entelektüel yetenekleri geliştirmek için kullanılır. Ashwagandha, modern test yöntemleri ve ücretsiz tıbbın artan farkındalığı ile günümüzde tıp profesyonelleri ve kanser hastaları arasında sıcak bir favori haline geldi.

Ashwagandha

Tarihsel kanıtlar, Withania somnifera’dan 2500 yıl önce Buda’nın zamanında yaşayan Ayurvedik bir doktor olan Charaka’nın bahsettiğini gösteriyor. Ashwagandha’yı bir Rasayana veya gençleştirici tonik olarak tanımladı ve kullanımının ayrıntılı bir tanımını verdi.

Ashwagandha’nın Faydaları Nelerdir?

Araştırmalar, Withania somnifera olarak da bilinen Ashwagandha’nın, otun insanlar için en faydalı bitkilerinden biri olduğunu gösteriyor. Ashwagandha’nın Latince adı “at kokusu” anlamına gelir. Otun keskin kokusunun at kokusuna benzediği söylenir.

Bu bitki 2000 yıldan fazla bir süredir Ayurveda tıbbında kullanılmaktadır. Bitki, yaklaşık 2500 yıl önce yazılmış Charaka Samhita adlı bir tıp kitabında bahsedilmiştir. Bu, herhangi bir şifalı bitkinin belgelenmiş en eski kullanımlarından biriydi. Ashwagandha, insanlar için çok faydalı bir bitki olarak kabul edilir ve insanlar için en popüler Ashwagandha faydalarından bazıları şunlardır;

1. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bu bitkinin bağışıklık sistemini güçlendirmede ve kanserli hücrelerle savaşmada etkili olduğu kanıtlanmıştır. Bağışıklık güçlendirici olarak kullanıldığında kemoterapiye benzer özelliklere sahip olduğu, ancak daha az yan etkisi olduğu söylenmektedir. Bu bitkinin mantar, bakteri ve protozoa enfeksiyonlarına karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır. Ayrıca kanser büyümesine neden olan otoimmün bozuklukları da baskılar.

2. Vücut Büyümesini ve Uzun Ömrü Destekler

Ashwagandha, Hindistan’da uzun ömürlülüğü teşvik etmek, bağışıklık oluşturmak ve genel olarak vücudu güçlendirmek için kullanılmıştır. Bugün Ashwagandha, kemik sağlığı, vücut geliştirme ve bazı kanserler için çok popüler bir bitki olmaya devam ediyor.

Ashwagandha

3. Zihinsel Sağlık ve Enerji Artışları İçin

Ashwagandha ayrıca, genel ruh halini iyileştirmenin yanı sıra odaklanma, konsantrasyon ve hafıza tutmayı artırarak zihinsel refah üzerindeki etkisi ile de dikkat çekmiştir. Ashwagandha stresi azaltmaya yardımcı olur, uyku kalitesini artırmaya yardımcı olur ve hafif anksiyete için anksiyolitik görevi görür. Ayrıca beyni Alzheimer hastalığı gibi nörolojik bozukluklarla ilişkili oksidatif hasardan koruyan antioksidanlar içerir.

4. Doğal Kilo Kaybını Teşvik Eder

Ashwagandha kilo verme programlarında kullanılmıştır ve aşırı yağ yakarak, açlığı bastırarak ve metabolizmayı artırarak vücut ağırlığını azaltmak için en iyi bitkilerden biridir. Ayrıca aşırı yağ yakmaya yardımcı olduğu ve metabolik sendromun semptomlarını hafiflettiği söylenir. Ashwagandha obezite tedavisinde etkili bir şekilde kullanılmıştır ve herhangi bir olumsuz yan etkisi olmaksızın kilo verme programının bir parçası olarak güvenle kullanılabilir.

5. Kemik Sağlığını Destekler

Ashwagandha, Ayurveda tıbbında kemikleri iyileştirmeye ve osteoporozu önlemeye yardımcı olmak için bir çare olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda kemik sağlığı için vücudun kendi mekanizmalarını harekete geçirmek için de etkili bir çaredir.

Withania Somnifera, Güneş Tanrısı Bitkisi olarak da bilinir. Hint halkı tarafından eski zamanlardan beri kemik sağlığını geliştirmek ve kemik mineral yoğunluğunu (BMD) artırmak için kullanılmıştır. Bunun nedeni, Ashwagandha’da özellikle yaşa bağlı kemik kaybını azaltmada olmak üzere hayvan modellerinde kemik kütlesi ve gücü için faydalı olduğu gösterilen withaferin A ve somniferin gibi alkaloidlerin bulunmasıdır.

6. Diyabet için Kullanım Alanları

diyabetten kurtulmanin yollari

Diyabet için herhangi bir bitkide olduğu gibi, Ashwagandha da sağlıklı bir yaşam tarzının parçası olarak alınmalıdır. Diyabet tedavisinde kullanılmamalı ve diyabetik iseniz veya geçmişte bu hastalık öyküsü varsa kesinlikle kaçınılmalıdır. Ashwagandha sadece kan şekerini normal aralıkta tutarken bağışıklık sistemini güçlendirmek, enerji seviyesini yükseltmek ve genel zindeliği desteklemek isteyen kişiler tarafından kullanılmalıdır. Bilimsel temeli olan ve kan şekerini doğal ve güvenli bir şekilde düşürmede oldukça etkilidir.

Pankreas beta hücrelerinin insülin direncini azaltma özelliği sayesinde anti-glisemik aktiviteye sahip olduğu da gösterilmiştir. Bu etki insülin salgısını azaltır, kandaki glikoz seviyesini düşürür ve ayrıca lipid seviyelerini düşürmede etkilidir. Ashwagandha, özellikle anti-stres ve adaptojenik nitelikleri ile diyabetik bir ajan olarak çalışır.

7. Kalp Sağlığı

defne yapragi kalp sagliginizi korur

Ashwagandha sadece kalp kasının gevşemesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kan basıncını düşürür ve dolaşımı artırır. Bitki hem yüksek tansiyon hem de düşük tansiyon tedavisinde etkilidir. Kullanım için yan etkisi veya kontrendikasyonu olmaksızın göğüs ağrısına karşı etkili olduğu kanıtlanmıştır.

8. Anti-Bakteriyel ve Antioksidan

Ashwagandha, antioksidan aktiviteleri olan bir bitkidir. Mantar, bakteri, protozoa ve diğer mantar enfeksiyonlarına karşı etkili olduğu gösterilmiştir. Aynı zamanda, withaferin A, somniferin ve iki steroidal lakton -witanolid gibi alkaloidlerin mevcudiyeti yoluyla anti-bakteriyel aktiviteye sahiptir. Örneğin Withaferin A’nın Staphylococcus aureus (staph) ve Escherichia coli (E. coli) gibi bakterilerin büyümesini engellemede etkili olduğu kanıtlanmıştır.

İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=oZViOrx_Rkk

Emine Gökçe

6 yıldır Türkçe ve İngilizce olarak profesyonel olarak makaleler yazıyorum. Yurt dışında bu işin ehli olan uzmanlardan SEO, Wordpress SEO, Seo Uyumlu makale ile ilgili eğitimler aldım. Bu eğitimleri ise harmanlayıp makalelerime aktardım. Boş zamanlarımda kitap okumayı, spor yapmayı seviyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu