Yerli Kadın Ünlüler

Arzu Okay Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Arzu Okay
Tam adı: Arzu Okay
Doğum tarihi: 23 Haziran 1955
Doğum yeri: İstanbul / Türkiye
Boyu: 170
Burcu: Yengeç
Ailesi:…
Eşi: Fransız eşi (1985-1992)
Çocuk (ları): Eda Su Neidik
Mesleği: Oyuncu
Aktif Yılları: 1970’den günümüze
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi

Hakkında

Arzu Okay kimdir sorusu Yeşilçam hayranları tarafından sıklıkla araştırılıyor. Yeşilçam’ın ünlü isimleri arasında yer alan Arzu Okay bir dönemlere damgasını vuran oyuncular arasında yer alıyor. Yeşilçam’ın ünlü isimleri arasında bulunan Ayhan Işık gibi çok sayıda isimle birlikte beyaz perdede rol almış olan yetenekli isim günümüzde hala konuşulmaya devam ediyor.

Bu yazımızda sizler için Arzu Okay kimdir detaylı bir şekilde açıkladık. Şimdiden keyifli okumalar dileriz :)…

Arzu Okay Hayatı

Arzu Okay 23 Haziran 1955 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası şofördür ve henüz ünlü isim 10 aylıkken annesiyle boşanmıştır. İlkokul ve ortaokul eğitimi hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. Lise eğitimine ise Mecidiyeköy Lisesi’nde başlamıştır. Ancak lise eğitimini tamamlayamamıştır.

Eğitim hayatı yarıda kaldıktan sonra oyunculuk alanına ilk adımını atmıştır. Bu bağlamda ilk profesyonel çalışması 1969 yılında dönemin ünlü isimlerinden olan Zeki Müren’le beraber rol aldığı fotoromandır.

1970 yılında ise dönemin gazeteleri arasında yer alan Saklambaç isimli gazete tarafından düzenlenen bir yarışmaya katılmış ve burada birinci seçilmiştir. Bu yarışmanın ardından İtalya’da bulunan bir yarışmaya daha katılmış ve bu yarışmada da dördüncü seçilmiştir.

Yine 1970 yılında Yeşilçam’ın efsane isimleri arasında yer alan Ayhan Işık ile beraber Ölünceye Kadar isimli film projesinde yer almıştır. Bu projede yer almasıyla birlikte sinema anlamında ilk profesyonel oyunculuk deneyimini yaşamıştır.

Özellikle 1970’li yıllara damgasını vuran sex furyası yapımlarına yer almış ve sektörde adını Vamp Kadın olarak duyurmuştur. Bilhassa 70’li dönemlerde çok sayıda sinema filminde beyaz perdede izleyiciyle buluşmuştur.

Oyunculuk kariyerinin yanı sıra yarıda kalan lise eğitimini de bitirmek için ders almaya başlamıştır. Bu süreçte deri işiyle ilgilenmekte olan ve kendisine ders veren bir öğretmeniyle birlikte ortaklık kurmuştur. Bu ortaklığın ardından İngilizce öğrenmek amacıyla 7 aylık bir süre için Londra’ya gitmiştir.

Daha sonrasında ise kariyerine şarkıcılık deneyimini de ekledi. İbrahim Tatlıses’inde içinde bulunduğu bir müzik kadrosuna dahil oldu ve Anadolu’da düzenlenen çeşitli turnelere katıldı.

1984 yılına gelindiğinde ise sinema sektöründen ayrılmaya karar verdi. Bu süreçte Paris’e taşındı ve dericilik alanında çalışmaya başladı. 1984 ve 1986 yılları arasında Paris’te bir iş yeri açtı. Ancak açtığı iş yeri o dönemlerde gerçekleşen ekonomik kriz neticesinde battı.

1985 yılında Paris’te bulunduğu dönemde tanıştığı bir Fransızla evlendi. Eşinin ismi ya da işi hakkında net bir bilgi bulunmuyor. Çiftin bu evliliğinden Eda Su Neidik isimli bir kız çocuğu dünyaya geldi. Eda Su Neidik’in ressam olduğu biliniyor.

1985 yılından 2000 yılına kadar sinemaya ara verdikten sonra 2000 yılında Yalnızlar isimli projede yer aldı ve burada Zeynep isimli karaktere can verdi. Ardından 2010 yılında yayınlanan 70-80-90, Masum, Küstah, Fettan isimli belgeselde yer aldı. Son olarak 2015 yılında beyaz perdeye giren Yemekteydik ve Karar Verdim isimli sinema filminde İnci karakterini canlandırdı.

Sinema ve televizyon dizisi oyunculuğunun yanı sıra tiyatro oyunculuğuyla da ilgilendi. 2017 yılında meşhur tiyatro oyunları arasında yer alan Yedi Kocalı Hürmüz isimli tiyatro oyununda Müjdat Gezen gibi ünlü isimlerle birlikte sahneye çıktı.

Videoları

Fotoğrafları

Elifnur Özcan

Yaklaşık 5 senedir aktif olarak içerik yazarı olarak çalışmaktayım. Çok sayıda web sitesi için çeşitli konularda içerikler hazırladım. Ancak özellikle bilgi verici ve okuyucuya birşeyler katacak içerikler hazırlamaktan keyif duyuyorum. MaksatBilgi ailesine henüz yeni katıldım. Ancak işinize yarayacak ve okurken keyif alacağınız içerikler hazırlayacağıma inanıyorum. Şimdiden keyifli okumalar :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu