Alternatif Tıp

Arı Sütü Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Arı Sütü Nedir?

Arı sütü, işçi arıların yutak üstlerinde bulunan bez ile salgıladıkları maddedir. Arı sütü jel halinde olup, kremsi renktedir. Tadı ekşidir. Arı sütü direk bir besin olarak tüketilebileceği gibi cilde de sürülebilir. Arı sütü aynı zamanda kraliyet jölesi olarak da adlandırılabilir. Kokusu ağır ve keskindir.

Arı sütünün üretildiği bölgeler genel olarak değişiklik gösterir. %70’i su, %12’si protein, %10’u şeker,  %3’ü yağ ve %3’ü ise tuz, vitamin, asit içerir.

Arı Sütü Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Arı Sütünün Faydaları Nelerdir?

 • Uykuya geçiş için oldukça faydalıdır. Uyku konusunda sorun yaşayan kişilerin rahat uykuya geçmesini sağlar.
 • İltihaba karşı olumlu etkisi vardır. İnsülin duyarlılığı sağlar aynı zamanda kan şekeri düşüklüklerini de düzenler. Kolesterolü kontrol altına alır veya düşürmeye yardımcı olur. Bu sayede kalp ve damar sağlığı konusunda da faydalığı olduğu da bilinir. Kan basıncını düşürür. Kalp ve dolaşım sistemindeki sorunları giderir.
 • B vitamini açısından zengindir. Aynı zamanda içerisinde folik asit de barındırıyor. İçerdiği asitler sayesinde bağışıklık sistemine güç kazandırır.
 • Antibakteriyel yapıya sahiptir. Yaraların temizlenmesinde, enfeksiyon yaralarının iyileşmesinde, iltihabın azaltılmasında yüksek oranda etkilidir. Vücudu virüs ve bakterilerden korur.

ari sutu nedir faydalari ve zararlari nelerdir3

 • Kolajen içerdiği için cilde direk sürüldüğünde bakım yapar. Yaşlanma karşıtı etki gösterdiği gibi, cilde bakım da yapar. UV ışınlarına maruz bırakılmış ciltlerin ve yaşlanma etkilerini ortadan kaldırır.
 • Göz ve göz yaşı kuruluğuna iyi gelir. İçerisinde olan bileşenler ve asitlerle, gözyaşı seviyesinde artış gösterilmesini sağlar.
 • Sinir ve beyin dokuları üzerinde koruyucudur. Sinir sisteminin güçlendirilmesi ve hafıza iyileştirmede oldukça etkilidir. Sinir sistemini güçlendirirken, bozulan psikolojiyi, depresyon ve anksiyete gibi sorunları giderir. Özellikle Alzheimer hastalığı için de tedavi yöntemi olarak kullanılabilir.
 • Menopoz dönemine giren ve depresyon yaşayanlar için de oldukça etkilidir. Menopoz dönemine giren kadınlar kimi zaman beraberinde depresyona da girerler. Bundan daha az etkilenmek adına, arı sütü kullanabilirler.
 • Alzheimer hastalığında kullanıldığı gibi, hafıza güçlendirmede de kullanılabilir.
 • Saçlar içinde oldukça faydalıdır. Saçlarının hızlı uzamasını isteyenler arı sütü kullanabilirler. Saç derisine uygulayarak, kullanabilirsiniz.
 • Kanser tedavisi görürken yaşanabilecek olan etkileri, azaltmak için kullanılabilir.

Arı Sütünün Zararları Nelerdir?

Faydaları olduğu kadar zararları da bulunmaktadır.

 • Direkt olarak tene uygulandığında bazı insanlarda deri iltihabına sebep olabilir.
 • Astım hastalığı olan insanların kullanması genel olarak önerilmez. Aynı zamanda arı, arı sokması, polen alerjisi olanlarında tüketmemesi gerekir. Mutlaka yan etkileriyle karışılacaklardır.
 • Tansiyon ilaçlarıyla birlikte kullanıldığında yan etkilerle karşılaşabilirsiniz. Tansiyon ilacı kullananların mutlaka doktora danışarak arı sütü kullanması önerilir. Aynı zamanda tansiyon düşürücü özelliği olan sütün, tansiyonu düşük olan kişiler tarafından kullanılması önerilmez.
 • Arı sütü kullanıp, mide bulantısı, kaşıntı, baş dönmesi veya hırıltı gibi sorunlar yaşayanların mutlaka doktora gitmesi gerekir. Bunlarla birlikte ishal veya karın ağrısı yaşadığınız durumlarda da doktorunuza danışınız.
 • Hamilelik ve emzirme döneminde kullanılması önerilmez.

Arı Sütü Nasıl Kullanılır?

Arı sütü balını her şekilde kullanabilirsiniz. Öncelikle ne için kullanacağınıza karar vermelisiniz. Saç içinse saçınıza sürebilirsiniz. Cilt bakımı için direkt olarak cildinize uygulayabilirsiniz. Mide sorunları için ise direkt olarak yutarak tüketebilirsiniz.

Arı sütünü kullanmadan önce diğer rahatsızlıklarınız var ise doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

Arı Sütü İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu