Sağlıklı Yaşam

Arı Poleni Nedir? Nelere İyi Gelir?

instagram takipçi hilesi

arı polenleri

Polen, tarihte bilinen en eski gıda takviyelerinden biridir. Arı poleni insanların ihtiyaç duyduğu birçok besin maddesini içerisinde barındırır. Arı poleninin yapay üretimi sağlanması konusunda birçok bilimsel çalışma yapılmıştır fakat başarı olunamamıştır ve doğal yollarla üretilmesi gereken bir besin maddesi olarak kalmıştır.

 

ari poleni

Polen çiçekli bitkilerin eril tohumu olarak bilinir ve bitkinin üremesi için gerekli bir maddedir. İnsanlık için oldukça faydalı olduğu bilinen bu besinin toplama işlemi de oldukça zordur. Arılar bal yapmak için çiçekten çiçeğe gezerken çiçeklerin üzerindeki polen tozları arılara yapışır, arılar da bu tozları salgıladıkları bir sıvı yardımıyla ayaklarına yapıştırarak kovana getirirler. Arıcıların kovanın girişine yerleştirdikleri polen kapanlarından geçerken ayaklarına yapışmış olan polenleri kapanın altındaki tepsiye bırakırlar. Daha sonra ise tüketime hazır hale gelmesi için bir dizi işleme daha tabi tutulurlar.

arı poleni nelere iyi gelir

Polenlerde insan vücuduna yararlı 22 çeşit aminoasit, 27 çeşit madensel tuz, doğal hormon, enzim, pigment, karbonhidrat ve ferment bulunmaktadır. Polenlerde bulunan elementlerden bazıları kalsiyum, demir, sodyum ve magnezyumdur. Bunun yanında A,B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B12, C, D, E, H ve P gibi vitaminleri de içinde barındırır.

arı poleni nasıl olur

Polenlerin insan vücudu için faydaları oldukça fazladır. Başlıca faydalarından bahsedecek olursak;
 • Kansızlığı önler. Arı poleni kansızlık problemi yaşayanlar için önemi oldukça fazladır. Günde tüketeceğiniz 3 tatlı kaşığı arı poleni kansızlığınıza iyi gelecektir.
 • Solunum sistemindeki bozukluklara iyi gelir. İçinde bulunan antioksidanlar sayesinde akciğerlerde oluşan iltihapları önlemeye yardımcı olur ve astım gibi hastalıkları önler.
 • İçinde bulunan H vitamini sayesinde gelişmeyi hızlandırır, deri ve göz kapağı iltihaplarını iyileştirir.
 • Saç dökülmelerini önler, cildinizi güzelleştirir. Egzama, sedef gibi cilt rahatsızlığı olanlar polen kullanabilirler.
 • Enerjinizi arttırır. Yorgunluk ve strese bağlı azalan vücut direncinizi arı poleni sayesinde arttırabilirsiniz.
 • Alerjik hastalıkları giderir, bağışıklık sistemini korur, kısırlık sorunlarını giderebilir.
 • Düşünme, araştırma ve çalışma gücünün artırılmasını sağlar.
 • Kalp kasının çalışmasını güçlendirir.
 • Yüksek tansiyonu düzenler.
 • Kanser tedavisini destekleyicidir.
 • Bağırsak iltihaplarını iyileştirir.
 • Kabızlığı önler.

polen tüketmenin sağlığımıza faydaları

Polenlerin yukarıda saydıklarımdan çok daha fazla faydasının olduğu bilinmektedir. Polenin nasıl kullanılacağına da kısaca değinmek gerekirse, ilk kullanılmaya başlandığında günde bir çay kaşığı tüketerek başlanmalıdır. Her hafta biraz daha artırılarak yenmeye devam edilir. Fakat fazla tüketim konusunda dikkatli olunmalı, günde 30-35 gramdan fazlası tüketilmemelidir.

Sade şekilde yenilebileceği gibi ılık süte ya da meyve suyuna karıştırılarak ya da balla birlikte tüketilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu