Yerli Erkek Ünlüler

Arda Türkmen Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Arda Türkmen
Tam adı: Arda Türkmen
Doğum tarihi: 1975
Doğum yeri: İstanbul
Boyu: 1.75 m
Ailesi: Nurcan Türkmen (anne)
Eşi : Melodi Elbirliler (e. 2021-)
Mesleği: Şef, aşçı, işletmeci
Aktif Yılları: 1995 yılından bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Arda Türkmen kimdir? Arda Türkmen 1975’te İstanbul’da doğmuştur. Türkiye’nin en başarılı şeflerinden birisidir. Küçük yaşlardan beri mutfağı seven Arda Türkmen, bugüne kadar çok fazla işletme kurup bırakarak şeflik yapmıştır.

Lise eğitimini Saint Benoit Fransız Lisesi’nde alarak tamamlayan Arda Türkmen, üniversiteyi Bilgi Üniversitesi’nde okumuştur. Çift dal yapan Türkmen hem işletme hem de sahne gösteri sanatları mezunudur.

1995 yılında çalışma hayatına başlamıştır. 2000 yılına kadar 350’nin üzerinde üniversite turları ve konser organizasyonlarında çalışmıştır. Aynı dönemde işletmecilik üzerine deneyim kazanınca yiyecek içecek sektörüne de giriş yapmıştır.

İlginizi çekebilir: Melodi Elbirliler Kimdir?

1998’de Uludağda A-Bar isimli mekanı işletmeye başlamış ve catering üzerine bir şirket kurmuştur. 2000 yılına kadar bu işletmeyi yürüttükten sonra 2003 sonuna doğru Roka Davet isminde kurduğu catering firmasıyla başarılı işlere imza atmıştır. Bu firmayla birçok yiyecek içecek işlerini yürüttüğü organizasyonlardaki başarısından dolayı Türkiye’yi ziyaret eden çoğu yabancı yıldızın özel yemekler için tercih ettiği isimlerden biri olmuştur.

2003 yılında askere gitmiştir. Denizli’de vatani görevini tamamlayarak dönüş yaptığında kaldığı yerden işlerine devam etmiş ve başarısını sürdürmüştür.

2008’de Asmalımescit’te ’11 Leblon’ isimli bir restoran açmıştır. Bu restoran Issız Adam isimli Çağan Irmak filminin çekildiği restorandır. Filmle beraber restorana olan ilgi de artmıştır.

2010 senesinde ilk televizyon programı deneyimini yaşamıştır. Arda’nın Mutfağı isimli yemek programını CNN Türk için hazırlayan Arda Türkmen bu alanada giriş yaparak günümüzde halen devam edecek olan programı başlatmıştır.

2012 senesinde firması Roka Davet’i satmıştır. Aynı sene Sabah gazetesinde Arda’nın mutfağı yazılarını yazmaya başlamıştır. Yine aynı yıl La Cucina Italiana isimli dergide yemek yazıları ve tarifleri yazmaya başlamıştır. Bir yıl sonra Arda’nın Mutfağı yazılarını Sabah’tan ayrılıp Hürriyet’te yazmaya devam etmiştir.

2013’te ilk restoranı Leblon’u kapatarak Forneria isimli Karaköy’de yeni bir mekan açmıştır.

2015’te yine Karaköy’de Mükellef, 2016’da Central isimli restoranlarını açarak işletmelerinin sayısını 3’e çıkarmıştır.

Uzun yıllardır hobi ve spor amaçlı çok sevdiği bisiklet sürmeyi bir sosyal sorumluluk projesiyle birleştirmiştir. 5 arkadaş Velotürk isimli bir oluşum kurup, sosyal sorumluluk projesi olarak Türkiye’de  ilkokul çocuklarına bisiklet dağıtımları yapmaya başlamışlardır.

Tv8 kanalında 6 sezon boyunca ‘Arda’nın Mutfağı’ programını yapan, Arda Türkmen, 2018 itibariyle Kanal D’ye geçiş yaparak programa devam etmiştir. Ayrıca birkaç sezondur Arda ile Omuz Omuza isimli programıyla ünlüleri konuk alarak beraber yemek yapmaktadırlar.

Arda Türkmen, kendisinden 16 yaş küçük sevgilisi Melodi Elbirliler ile 22 Eylül 2021 tarihinde dünya evine girdi.

Projeleri

  • Arda’nın Mutfağı (kitap)
  • Arda’nın Mutfağı – Tv Programı
  • Arda ile Omuz Omuza

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu