Kişisel GelişimYaşam

Araştırmalara Göre Gülümsemenin 10 Faydası

instagram takipçi hilesi

Her insan gün içinde birçok kez gülümsüyor. Ancak gülümsemek , mutlu olduğumuzda yaptığımız bir eylem değil. Bazı  özel sosyal gerekçelerle de gülümsüyoruz. Sonuçta gülümsemek çok güzel şey ! Gülümsemenin faydalarını sizler için araştırma sonuçlarına dayanarak derledik.

Psikolojik araştırmalardan derlenerek elde edilen sonuçlara göre gülümsemenin 10 faydası

1. Gülümseyerek başkalarının güvenini kazanabilirsiniz

gulmek

 

Herkesin birbirine yabancı olduğu bu dünyada, kime güvenmeliyiz? Başkalarının güvenine değer olduğumuzu gösterebileceğimiz işaretlerden biri de gülümsememiz. Cömertçe gülümsemeler, başkalarında güven ve işbirliği hisleri uyandırır. Daha çok gülümseyen insanlar, daha cömert ve dışa dönük olarak görülüyor.

Öte yandan ekonomi uzmanları, gülümsemenin bir değeri olduğunu düşünüyor. Scharlemann tarafından 2001 yılında yapılan bir araştırma kapsamında katılımcıların, kendilerine gülümseyen kişilere daha çok güvenmeye eğilimli oldukları tespit edilmiş. Araştırmaya göre gülümseme, bir kişiye olan güven duyma isteğini yüzde 10 oranında artırıyor.

2. Gülümseme hoşgörüyü beraberinde getirir

gulumseme

İnsanlar kötü bir şey yapıp yakalandıklarında gülümsediklerinde işe yarar mı? 1995 yılında yapılan bir araştırmaya göre işe yarayabilir. Kurallara uymayan insanları daha sonra gülümserken gördüğümüzde, daha hoşgörülü olabiliyoruz. Bunun yalancı bir gülümseme, acı içinde bir gülümseme veya gerçekten içten gelen bir gülümseme olup olmaması hiçbir şeyi değiştirmiyor. Her koşulda, kuralları ihlal eden kişiye bir fırsat tanıyor.

3. Gülümsemek toplum içindeki hataları telafi eder

Sevdiğiniz kişiye doğum günü hediyesi almayı mı unuttunuz? Yoksa önemli bir müşterinizin adı bir türlü aklınıza gelmiyor mu? Ufak bir çocuğa yanlışlıkla çarptınız mı? Eğer toplum önünde bir falsonuz varsa, gülümsemek bunu telafi etmek için iyi bir yol olabilir. Özellikle de utangaçlıkla karışık gülümsemeler, toplum önündeki hatalarımızın daha kolay affedilmesini sağlayabilir.

4. Gülümsemek iyi hissettirir

gulumseme iyi hissettirir

Bazen hem kibar görünmek hem de sonrasında kendimizi kötü hissetmemek için gülümseriz. Yapılan bir araştırma kapsamında, katılımcılarından duydukları güzel bir haber karşısında soğuk bir ifade takınmaları istenmiş ve sonrasında katılımcıların bu yüzden kendilerini kötü hissettikleri tespit edilmiş. Bu yüzden bazen sadece sonradan pişman olmamak için kibarca gülümsemeye çalışırız.

5. Gülümsemek acıları azaltır

robin williams

Kötü bir durumda yaşanan stresi azaltmanın yollarından biri de gülümsemektir. Psikologlar buna “ifade geri bildirim hipotezi” diyor. Yani bazen gülümsemek için kendimizi zorlamak bile sonrasında ruh halimizi iyileştirebiliyor.

Ancak burada ufak bir ayrıntıya dikkat etmek gerekiyor. Kötü zamanlarda gülümsemek işe yarayabilir ancak etrafınızdaki kişiler üzerinde pek de iyi bir intiba uyandırmayabilir. Yapılan araştırmalarda, can sıkıcı videolar izleyen katılımcılar arasında gülümseyenlerin kendilerini daha iyi hissettikleri ancak gülümsemeyenler tarafından yadırgandıkları görülüyor.

6. Gülümsemek iç görü kazandırır

basari gulumseme

Öfkeli veya gergin olduğumuzda dikkatimizi toplamakta zorlanır, etrafımızda olup bitenleri fark edemeyebiliriz. Böyle zamanlarda, karşılaştığınız sorunlara karşı iç görü kazanmak için gülümsemenin gücünden faydalanabilirsiniz. Gülümsemek hem kendinizi iyi hissetmenize hem de dikkatinizin esnekliğini artırmanıza yardımcı olur.

7. Gülümsemek sizi daha seksi yapar

giphy

Kadınların gülümsemesinin erkekler üzerinde büyülü bir etkisi olduğu her zaman konuşulur. Yapılan bir araştırma kapsamında, erkeklerin kadınlara nasıl yaklaştıkları incelenmiş ve bir kadın karşısındaki erkekle göz teması kurduğunda yüzde 20 oranında daha kısa sürede yakınlaştıkları, kadın karşısındaki erkeğe gülümsediğinde ise bu oranın yüzde 60’a çıktığı tespit edilmiş.

Erkekler kadınlara gülümsediğinde de aynı şekilde bir etki görülüyor ancak etkinin gücü daha az oluyor. Öte yandan erkeklerin utangaç görünümlerinin kadınlar üzerinde daha büyük bir etkisi olduğu biliniyor.

8. Gülümsemek gerçek düşüncelerinizi gizlemenize yardımcı olur

Psikologlar önceleri gerçek bir gülümsemenin asla yalan söylemeyeceğini düşünüyordu. Oysa yakında dönemde yapılan bir araştırma, insanların yüzde 80’inin yalancı gülümseme yapabildiğini gösteriyor. Böylelikle gülümseme, gerçekte ne düşündüğünüzü gizlemenize yardımcı olabilir. Yine de yalancı gülümsemenin çok kolay olmadığını hatırlatmakta fayda var.

9. Gülümsemek daha fazla para kazanmanızı sağlayabilir

Ekonomi uzmanlarının gülümsemeye değer biçtiğini daha önce de görmüştük, peki gülümsemek para kazanmanıza yardımcı olabilir mi? Evet! Özellikle hizmet sektöründe çalışıyorsanız, gülümsemeniz sayesinde daha fazla müşteri kazanabilirsiniz.

10. Gülümsemek, başkalarının da gülümsemesini sağlar

gulmek baskalariyla

Siz birine gülümsediğinizde, karşınızdaki de size gülümser. Araştırmalar, gülümsemenin yüzde 50 oranında karşılıklı olduğunu gösteriyor.

Kaynak
Bundle

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu