Otomobil

Araçlarda Yakıt Tasarrufu İçin 10 Öneri

instagram takipçi hilesi

Yakıt fiyatları rekor seviyelere çıkmaya devam etse de, araçlarda yakıt tasarrufu yapmayı en üst düzeye çıkarmak ve enerji verimliliği yapmak için bazı adımlar atabilirsiniz. Yakıt fiyatları pandeminin de etkisi ile adeta aldı başını gidiyor. Bu yüzden yakıt tasarrufu yapmak bu zamanda daha da büyük bir önem taşıyor. Bu yazımızda araçlarınızda yakıt tasarrufu yapabilmeniz için bazı önerilerde bulunacağız.

Araçlarda Yakıt Tasarrufu

Araçlarda Yakıt Tasarrufu İçin 10 Öneri

1- Aracınızı Uzun Rölantide Çalıştırmaktan Kaçının

Bir aracın alabileceği en kötü kilometre, rölantideyken meydana gelen sıfır mpg’dir. Bu yüzden eğer ki uzun süre hareket etmeyecekseniz, kesinlikle motoru stop ettirin.

Bununla birlikte, motoru kapatmak, hava yastıkları gibi güvenlik özellikleri dahil olmak üzere araç işlevlerini devre dışı bırakabilir. Sürücüler, bu stratejiyi yalnızca çarpışma olasılığının olmadığı durumlarda kullandıklarından emin olmalıdır.

2- Bagajı Temizleyin ve Gereksiz Ağırlığı Ortadan Kaldırın

Araçlar gereksiz ağırlık yüklenmediklerinde çok daha fazla tüketim yaparlar. Yaklaşık her 10 kg’lık ek ağırlık, yakıt verimliliğini yaklaşık 2 km azaltır. Sürücülerin çoğu araç bagajlarında malzeme biriktirir ve bazıları gereksizdir. Gereksiz aletler ya da malzemeler gibi gerekli olmayan tüm öğeleri araçtan çıkarın.

Araçlarda Yakıt Tasarrufu

3- Lastikleri Doğru Basınca Şişirin

Az şişirilmiş bir lastik, yakıt ekonomisini uygun şişirme seviyesinin altındaki her kg basınç için %2 oranında azaltabilir. Ortalama olarak dört sürücüden biri, bir ya da daha fazla az şişirilmiş lastiği olan araçları kullanıyor. Örneğin, bir lastik, üreticinin tavsiye ettiği lastik basıncının 4-5 psi altına indiğinde, araç yakıt tüketimi %10 artar ve uzun mesafe boyunca lastik diş ömründe %15 azalmaya neden olur.

4- Premium Yakıt Satın Almayın

Araç gerektirmedikçe, birinci sınıf performans için daha yüksek oktanlı yakıt satın alma dürtüsüne kapılmayın. Oktan’ın benzin performansıyla ilgisi yoktur. Yalnızca yanma odasındaki uçuculuk faktörünü gösterir. Aracınızın kullanım kılavuzu özellikle gerektirmedikçe, yüksek kaliteli yakıt kullanmayın. Premium yerine normal yakıt kullanılarak yakıt maliyetleri litre başına 50 kuruş kadar azaltılabilir.

5- Hız Sınırlarına Uyun

Bu öneri, yakıt tasarrufunun yanı sıra bir hayat kurtarabilir. Uzmanlar saatte 100 km yerine 85 km hızla gitmenin yakıt maliyetinde %10 ila %15’lik bir iyileşme olacağını tahmin etmektedir.

Araçlarda Yakıt Tasarrufu

6- Enerji Bilincine Sahip Olun

Evdeki boş odalardaki ışıkları kapatmaya benzer şekilde, sürücüler araçlarında da enerji tasarrufu alışkanlıklarını uygulamalıdır. Bir aracın yol bilgisayarı varsa, sürücüleri sürüş alışkanlıklarını iyileştirmek için anlık yakıt ekonomisi ekranını kullanın. Bu verilere göre hızınızı ayarlayın.

7- Klimayı Tutumlu Kullanın

Klimayı yalnızca gerektiğinde kullanın. Klima, motora fazladan yük bindirerek daha fazla yakıt kullanılmasını zorunlu kılar. Klima, motor gücü ve yakıt ekonomisi üzerindeki en büyük drenajlardan biridir. Araç tipine ve sürüş şekline bağlı olarak gaz tüketimini yüzde 5 ila 20 oranında azaltabilir.

Ayrıca gölgeye park etmek, otomobil güneşten çıktığında çok fazla gaz buharlaşmayacağı için yakıt ekonomisini artırır. Aynı zamanda iç mekanı soğutmak için klimanın çok çalışması gerekmeyecektir.

8- Yokuş Yukarı Hız Artışlarından Kaçının

Bir tepeyi tırmanırken, motor yerçekiminin üstesinden gelmek için çok çalışıyor. Gaza basarak onu daha da zorlamak, sadece yakıt israfıdır. Bu yüzden yavaş yavaş kararında çıkmak yakıt tasarrufu yapmanıza olanak sağlar.

9- Agresif Araç Kullanmaktan Kaçının

Hızlı hızlanmayı ve hızlı frenlemeyi sınırlamak, yakıt ekonomisini artırabilir. Hızlanırken, sağ ayağınızın altında taze bir yumurta varmış gibi pedala basın. Hafif, sabit bir basınç, tüketilen yakıt miktarını en aza indirmeye ve daha makul ve sabit bir hızı korumaya yardımcı olur. Uzmanlar, sürücünün agresif sürmeyerek yakıt ekonomisinde %20’ye varan tasarruf sağlayabileceğini belirtmektedir.

10- Sürüş Sırasında Yol Bilgisayarını Kullanın

Hızdaki gereksiz değişiklikler savurganlıktır. Seyir kontrolünün kullanılması yakıt ekonomisini iyileştirmeye yardımcı olur. Varsa hız sabitleyici kullanın. İdeal bir hıza ayarlayarak güvenli ve ekonomik bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz.

Araçlarda Yakıt Tasarrufu

Araçlarda Yakıt Tasarrufu ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=nrCwXB1KArc

https://www.youtube.com/watch?v=2GKsyhLQiik

https://www.youtube.com/watch?v=KQh5k776wV8

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu