Otomobil

Arabanızı Kış Aylarından Korumanın 5 Yolu Nedir?

instagram takipçi hilesi

kis 2

Soğuk kış günlerinde arabanızı en iyi ve hazır biçimde tutabilmek için aşağıda listelediğimiz beş maddeyi aklınızın bir köşesinde tutun. Hiç kimse yolu göremediğinden ötürü arabasını sağa sola sürtmek niyetinde olmaz veya aküsü bittiğinden ötürü yolda kalmak istemez. Hala aşağıda listelediğimiz adımları atmadıysanız elinizi çabuk tutarak kışa hazır bir şekilde girebilirsiniz….

1) Akünüzü Kontrol Edin

kis 1

Kışın yaklaştığı şu günlerde hemen hemen bütün arabaların akülerinin verimi ciddi oranda düşer; kimi koşullar çerçevesinde sıcak havalara nazaran yarı yarıya bir performans gösterebilir.

Akünüzü kontrol etmek için üzerinde yer alan plastik kapağı açarak içindeki sıvı seviyesini kontrol edin. Düşük olduğu takdirde saf su ekleyebilirsiniz. Eğer ki akünüz kapalı tip bir akü ise şarjını gösteren bir pencere mevcuttur. Bu pencereden akünün durumu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Eğer ki akünüz oldukça eski ise kış aylarında sorun yaşamamak adına hemen yeni bir akü almanızı tavsiye ederiz.

2) Sileceklerinizi Yenileyin

kis 5

Arabanızın sileceklerini sanılanın aksine çok daha sık aralıklarla yenilemek gerekmektedir. Genellikle çok kaliteli bir silecek dahi 6-7 ay içinde güçlü performansını yitirir ve sertleşir. Eğer ki sileceğiniz camda iz bırakıyorsa veya sileceğin silmediği kimi noktalar mevcutsa artık sileceği ya da silecek lastiğini değiştirmenin zamanı gelmiştir.

Sileceklerin ömrünü, uçlarındaki lastikleri temizleyerek veya da yenileyerek uzatmanız mümkündür. Fakat zorlu kış şartlarında sürekli olarak bu durumla uğraşmak çok da mantıklı değil. Bizim önerimiz ise altı ayda bir sileceklerinizi yenisi ile değiştirmeniz yönündedir. Silecek değiştirmek basit bir yöntem olsa da kendiniz uğraşmak istemiyorsanız aksesuar satıcılarında bu işlemi yaptırabilirsiniz.

3) Camlarınızı Temizleyin

kis 7

Buzlu ve karlı kış koşullarında camınızı temizlemek için sakın sileceklerinizi kullanmayın. Muhtemelen temizlemeyecektir ve de silecekler sert bu tabakası ile münasebette bulunduğunda zarar görerek aslolan silme işlevini kaybedecektir.

Soğuk kış sabahlarında arabanıza binmeden önce camda bulunan buz veya karı eliniz ya da bir silme çubuğu il temizleyin. Bunun için en sağlıklı nesnenin buz kazıyıcı olduğunu belirtmek isteriz. Tüm bunların yanı sıra silecek suyunun da kış uygun kimyasaldan olduğuna ve deposunda donmayacağından emin olun.

Arabanızın kalorifer sisteminin de doğru çalıştığından emin olmanız önemlidir. Kış aylarında buğu giderici modda sürekli olarak camlara hava üflemek, yolculuk esnasında güvenlik için oldukça önemli bir detaydır.

4) Motor Yağını Kontrol Edin

kis 6

Soğuk havalar motorunuzun çalışma şeklini de etkileyebilmektedir. Motor yağları sıcaklıkların düştüğü zamanlarda kalınlaşarak motorun dönme hareketini yapmakta zorlanmasına neden olur. Bu durumdan ötürü üreticilerin önermiş olduğu vizkozitede, kışa uygun bir çeşit yağ kullanmanızı öneririz.

Bu tarz yağlar genel itibari ise tüm yıl işe yaramaktadırlar ve yalnızca kışa uygun olmaları sayesinde sıcaklıklar düştüğü zaman kalınlıkları artmaz. Motor yağı değişimi yaptığınız takdirde mutlak suretle yağ filtresinin de değişimi gerekmektedir.

5) Kış Ya Da Dört Mevsim Lastiği Edinin

kis 4

Spin atarak yolun dışarısında kalmak, hatta duramayarak bir yerlere çarpmak, kışa uygun bir lastiğin önemini anlamak için en istenmeyen senaryolardır.

Yeni lastik almak niyetindeyseniz, elinizi çabuk tutun; havalar uzun süre boyunca 10 derece ve altında seyredecek. Bu tarz havalar kış lastiklerinin veya dört mevsim lastiklerinin optimum çalışma koşullarını oluşturmaktadır.

Kış Aylarında Araba Koruması İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=sGhO50T4n58

Kaynak
blog.gittigidiyor.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu