Tarih

Araba Nasıl Ve Kim Tarafından İcat Oldu?

instagram takipçi hilesi
Araba bulunduğu günden bugüne kadar insanların hayatlarını kolaylaştırıcı bir araç olmuştur. İnsan ve yük taşıması açısından çok önemli bir icattır. Günümüzde araba artık lüks değil ihtiyaç haline gelmiştir. İcat olması ve seri üretime geçmesiyle birlikte insanların hayatlarında sosyal bir etken olarak yer almaya başlamıştır.  Peki ilk arabayı kim, nasıl icat etti diye bir bakalım.

maxresdefault 1

Nicholas Cugnot isimli Fransız bir soylu 1762 yılında bazı çalışmalar yapmıştır. Kendiliğinden çalışan bir kara taşıtı tasarlamıştır. Buharlı bir makine olan bu aracın büyük boylu üç tekerleği vardır. Bu tasarlanan araç 4,5 km yol alıp sonrasında kazanının tekrar doldurulması gerekiyordu. Yıl 1989’u gösterdiğinde ise Oliver Evans tarafından kendi kendine hareket eden tam 21 tonluk bir araç tasarlandı. Bu araç için Amerika’dan patent almıştır. Kendiliğinden hareketli bu aracın arka tekerlekleri suyun içerisinde de hareket edebiliyordu. Ve bu araç dört tekerlekliydi.

dructor amphibolis 1804

İngiliz Richard Trevithick 1801 yılında ilk buharlı aracı icat etti. Bu araç için buhar elde edilmesi gerektiğinden ve bu da işçilik istediğinden başka şekilde üretim yapılması için çalışmalara başlanmıştır. 60 yıl kadar aynı ölçüde arabalar icat edilmiştir. Çoğunlukla buharlı olmak üzere üretilen araçlardır. Alman olan August Otto, 1860 yılında hava gazı ile çalışan otomobil icat etmiştir.

800px Trevithicks Dampfwagen

Alman Gottlieb Daimler ve Karl Benz  1886 senesinde farklı olarak dört zamanlı çalışacak şekilde benzinli motoru icat ettiler. 1887 yılında benzinli motor icat olduktan sonra, Gottlieb Daimler tarafından benzinle çalışan ilk otomobil bulundu. Amerikan iki kardeş tarafından 1892 ve 1893 yıllarında benzinli Amerikan otomobillerini yaptılar. Bu tasarlanan otomobillere ‘atsız araba’ deniyordu. Yapılan bu üretimlerden sonra diğer üretimlerin hepsi birbirini izlemiştir. Üretilen modellerin arasında sadece basit farklar mevcuttu. Bu yüzden kimse farklı bir tasarım üzerinde yoğunlaşmamıştı. Bir süre sonra arabaların daha güvenli ve rahat olması olması için, daha rahat ve hızlı yol yapabilmeleri adına belli nitelikler kazanmışlardır.

otomobil

Yıl 1900’ lere gelindiğinde ise otomobilde seri üretimi Henry Ford gerçekleştirmiştir. Böylelikle otomobil üretimi kısa sürede yaygınlaşmaya başlamıştır. Seri üretim modülünde araba sayısı fazlalaştıkça fiyatlar düştüğünden alım gücü de artmıştır. Daha da ilerleyen zamanda ise çelik iskeletler araçlardaki yerini almıştır.

ilk elektrikli araba

https://www.youtube.com/watch?v=LC8xRgO_jrM

Kaynak
bilgio

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu