Kişisel FinansOtomobilSigorta ve Risk Yönetimi

Araba Kredisi Nedir, Nasıl Alınır?

instagram takipçi hilesi

Araba Kredisi nedir.. Bankalar araba sahibi olmak isteyen ancak nakit akışını sağlayamayan kişilere kredi vermektedir. Taşıt kredisi sayesinde araç sahibi olmak isteyenler taksitli ödeme avantajına sahiptir. Araçlara ve kişilere uygun kredi ödeme planları geliştirin. Faiz nedeniyle, kredinin vadesini aşan tutarın bankaya geri ödenmesi gerekmektedir. Sıfır veya ikinci el araç için kullandırılan taşıt kredisinde, geri ödeme süresi boyunca araç rehin edilir.

Araba Kredisi

Bankalar, yeni veya kullanılmış bir araca sahip olmak isteyenler için taşıt kredisi hizmetleri sunmaktadır. Taşıt kredisi kapsamında bankalar, tüketicilerin bütçelerini aşmadan çeşitli ödeme planları ile araç sahibi olmalarına olanak sağlıyor.

Araba Kredisi Nedir?

Taşıt kredisi, bankaların araba sahibi olmak isteyen kişilere sunduğu finansal destek ürünleridir. Sıfır kilometre ve ikinci el araçlar, tüketicinin bütçesine uygun ödeme seçenekleriyle belirli bir süre boyunca sunulabilir. Banka faizi krediye bağlıdır. Bu nedenle çekilen tutarı aşan tutar faiz nedeniyle bankaya geri ödenir.

arac kredisi nedir nasil alinir1

Taşıt kredisi alabilmek için bankaların bazı şartları bulunmaktadır. Bunlar aşağıdaki gibidir;

 • Gelir belgesi
 • En geç iki ayı geçmemek kaydıyla adınıza düzenlenmiş telefon, elektrik, gaz vb. Fatura veya ikametgah belgesi
 • Yeni araba proforma faturası
 • Noter tasdikli kullanılmış araç satış izni ve araç plakası

Başvuru sonrasında banka gerekli incelemeyi yaparak olumlu veya olumsuz dönüş yapacaktır. Banka, taşıt kredisi başvurusu; gelir düzeyi, istihdam veya sigortalılık süresi, kredi notu ve mevcut borç durumu dikkate alınarak belirlenir.

Araba Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Öncelikle ihtiyaçlarınıza ve bütçenize uygun bir araba seçerek başlayabilirsiniz.
 • Bir araçta veya kullanılmış bir arabada size en uygun arabayı seçebilirsiniz.
 • Taşıt kredisi faiz oranları taşıtlar için daha düşük olabilirken, ikinci el taşıt kredisi faiz oranları daha yüksek olabilir.
 • İkinci el araç kredisi almayı planlıyorsanız aracın yaşı da araç kredisi kullanmak için bir kriterdir.
 • Bankalar, aracın yaşına göre farklı şart ve koşullarla taşıt kredisi sunabilmektedir. Bu nedenle bütçenizi göz önünde bulundurarak ihtiyacınıza ve kredinize en uygun aracı seçmelisiniz.
 • Taşıt kredisi başvuru sürecine başlamadan önce banka oranları hakkında araştırma yapmanız faydalı olabilir. Bu, size en uygun taşıt kredisi koşullarını ve ödeme koşullarını seçmenizi kolaylaştırır.
 • Bankalar belirli dönemler için taşıt kredisi faaliyetleri düzenlemektedir. Bu düşük faizli taşıt kredisi kampanyalarını uygun koşullarda takip edebilirsiniz.
 • Maliyet düşürme, taşıt kredisi, en uygun taşıt kredisi ve daha birçok avantajdan yararlanırsınız.
 • Akbank, Garanti Bankası, Denizbank, TEB, İş Bankası taşıt kredisi veren ve taşıt kredisi faaliyeti düzenleyen bankalardır. Size en uygun banka kredisini seçebilirsiniz.

Araba Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Bankalar, TCMB tarafından yayınlanan alt ve üst limitlerine göre faiz oranlarını belirlemekte serbesttir. Kredi hesaplamaları ve aylık ödeme planları bu kriterlere göre yapılır.

arac kredisi nedir nasil alinir3

 

Kredi faiz oranı bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Borç verme oranları, merkez bankasının alt ve üst faiz oranlarına göre belirlenir. Bankalar bu oranlara göre faiz oranlarını belirleyebilirler. Güncel faiz oranlarına ilişkin bilgilere bankanın resmi internet sitesi, mobil uygulaması ve çağrı merkezinden ulaşılabilir.

Araba Kredisi İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu