OtomobilSigorta ve Risk Yönetimi

Araç Kiralama Şartları Nelerdir? 8 Madde

instagram takipçi hilesi

Araç kiralama şartları ile ilgili 8 madde ve gereken evrakları bu yazımızda açıkladık.

arac kiralama sartlari

Günümüzde herkesin trafikte özel bir araca ihtiyacı vardır. Bu nedenle birçok insan araç kiralama firmalarının hizmetlerinden yararlanmaktadır. Araç kiralamak işlemi için birçok kriter gerektiren bir süreçtir. Bu noktada araç kiralama şartları da son derece önemlidir.

Araç kiralamak isteyenlerin gerekli firma ile görüşmeden önce mutlaka bilmesi gereken bazı şartlar bulunmaktadır. Araç kiralama şartlarını karşılamıyorsanız bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkün değildir. Bu nedenle araç kiralamadan önce araba kiralama şartlarını öğrenmeniz son derece önemlidir. Borlease olarak bu yazımızda, araç kiralama şartları hakkında merak edilen detayları sizler ile paylaşacağız. İşte araç 8 madde ile araç kiralama şartları!

Araç kiralama ile ilgili daha detaylı bilgi için: https://www.borlease.com.tr/blog/araba-kiralama-sartlari

1.Sürücü Yaşının En Az 21 Olması

Sigorta kriterlerine göre bir araç kiralayabilmek için en az 21 yaşında olmalısınız. Orta ve Üst sınıf araçlar için minimum 25 yaşında olmalısınız. Lüks ve büyük araçlar için ise en az 28 yaşında olmalısınız.

2.Ehliyetin Süresi

Ekonomik, orta sınıf ya da üst sınıf bir araç kiralamak için en az 2 senelik bir ehliyete sahip olmalısınız. Bunun yanı sıra lüks veya büyük araçlar için ise bu süre 3 yıl kadardır.

3.Ek Sürücü Olması

Kiralanan herhangi bir araç birçok kişi tarafından kullanılır. Bu durumda ise ikinci sürücüyü mutlaka kiralama öncesinde bildirilmek gerekir. Böylece ek sürücü de kasko sigortası kapsamı içerisinde yer alır. Ek sürücünün de ana sürücü için belirtilen yaş ve ehliyet kriterlerine uyması son derece önemlidir.

4.Kilometre Sınırı

Kiraladığınız aracın ücretine dahil olan kilometre sınırı aracın bulunduğu ekranda görülmektedir. Belirtilen kilometrenin aşılması durumunda 50 kuruş kilometre aşım ücreti ödemeniz gerekir.

Araba Kiralamak İçin Gereken Evraklar

Araba kiralamak için gerekli bazı evrakları tamamlamak gerekir. Bu evraklar temel olarak aşağıdaki gibidir:

  • Sürücü belgesi ve yaş sınırı
  • Nüfus cüzdanı
  • Kredi kartı
  • İkametgâh belgesi
  • Kiralayan adına kayıtlı adresinde bulunduğu bir fatura

1.Kasko / Sigorta

Kasko sigortası için bazı önemli şartlar bulunmaktadır. Alkol ve uyuşturucu kullanımı sonrası, sigortalar geçerliliğini yitirir. Anlaşmada yazan kişi dışında otomobilin kullanılması, hız sınırına uyulmaması, yük kotasının aşılması ve karayolları dışında kullanılması tespitinde sigorta geçerliliğini kaybeder. Alkol raporunun ise kaza sürecinde tutulması gerekir. Ayrıca bu raporun 48 saat içinde kiralama şirketine teslim edilmesi son derece önemlidir.

2.Teslim ve İade

Kiralanan araç yalnızca belirtilen adresten teslim alınarak, iadesi içinde belirlenen adreste teslim edilmesi gerekir.

3.Yakıt

Aracı teslim alırken yakıt deposu kontrol edilmesi önemlidir. Kiralanan otomobilin aynı seviyede yakıt iadesi istenir. Fazla yakıtla iade edilen otomobil için ekstra para iadesi söz konusu değildir. Eksik yakıt ile tesliminizde ise ücretiyle birlikte hizmet bedeli tahsil edilmesi gerekir.

Bu yazımızda araba kiralama şartlarını sizler için hazırladık. Detaylı bilgi için https://www.borlease.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu