blank
blank

Antioksidan Nedir ? Hangi Besinlerde Bulunur ?

Abone olblank
blank

Antioksidanlar , sigara , hava kirliliği , bazı kimyasallara , radyasyona maruz kalma ve normal metabolizmanın bir yan malzemesi olarak ortaya çıkabilecek serbest radikal hasardan vücutta bulunan hücreleri koruyabilen maddelerdir.

Antioksidan Nedir ? Hangi Besinlerde Bulunur ?

Diyet antioksidanlar A vitamini ve ilgili karotenioidler , selenyum , C ve E vitamini , letuein , artı likopen ve kersten gibi birden fazla fitokimsayalları bünyesinde barındırırlar.

Etlerde , meyvelerde , tavuklarda , sezlerde , balıklarda , tam tahıllarda ve fıstıklarda az miktarda antioksidan bulunamktadır. Fast food gibi sağlıksız besinlerde antioksidan miktarı yok denecek kadar daha azdır. Bu olay pekte Sürpriz gibi durmamaktadır.

Antioksidanlar Nasıl Çalışır ?

Antioksidan Nedir ? Hangi Besinlerde Bulunur ?

Nefes alıp verme alışverişimiz sırasında ciğerlerimize almış olduğumuz hava vücudumuzun içinde serbest radikaller isimli zararlı maddelerin oluşmasına sebep olabilirler. Antioksidanlar ise bu serbest radikaller ile savaşarak vücudumuza zarar vermelerinin önüne geçerler.

Antioksidanların Faydaları

Antioksidan Nedir ? Hangi Besinlerde Bulunur ?

Antioksidan açısından zengin gıdaları tüketmek kalp sağlığı için faydalı olabilir. Bazı kanser çeşitlerinin ve enfeksiyonların oluşma riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. Daha fazla tohum , baklagiller , fındık , sebzeler ve meyveler yiyerek antioksidan alımınızı arttırabilirsiniz.

İLGİLİ BİLGİ:   Vücudun Ana Enerji Kaynağı Karbonhidrat Hakkında Bilgiler

Antioksidan sadece oluşabilecek problemlerin tedavisinde değil , bu problemlere yakalanmamak için koruyucu önlem olarak kullanılması gerekmektedir.

Serbest radikaller hastalıklara neden olduğu gibi aynı zamanda da ileri yaşlarda ortaya çıkması beklenen bazı hastalıkların daha erken yaşlarda oluşmasına neden olur .

Bu nedenle de , antioksidanların yaşlanma belirtilerini de geciktirmiş olduğu oldukça rahat bir şekilde gözlemlenebilmektedir.

Besin Takviyelerinde Antioksidanlar

Antioksidan Nedir ? Hangi Besinlerde Bulunur ?

Antioksidanlar diyet takviyeleri olarak da mevcuttur , ancak yapılan araştırmalar bu takviyelerin faydalı olduğunu göstermez. Araştırma , diyet kaynaklarının alımını arttırmayı desteklerken , bireysel antioksidanlar araştırıldığında ve tek başına incelendikleri zaman sonuçlar pek fazla iç açıcı değildir.

Antioksidan özü çoğunlukla laboratuvar deneylerinde dikkate değecek sonuçlar verir fakat insanlar klinik araştırmalarda kullanıldığında , ölüm ve hastalık önmele sonuçlarında hayal kırıklığına neden olmaktadır.

Fazla Antioksidan Takviyesi Zararlıdır

İLGİLİ BİLGİ:   Corona Virüs Salgınından Nasıl Korunulur?

Aşırı miktarda alınan antioksidan takviyesi sağlık bakımından zararlı sonuçlar yaratabilir.

Fazla miktarlarda alınan A vitamini takviyesi , hamile anne adayları tarafından alındığı zaman doğum kusurlarına neden olabilir , kardiyovasküler hastalık ve kanser olma riskinizi arttırabilir.

Daha fazla miktarlarda antioksidan takviyesi almadan önce ilk olarak mutlaka bir sağlık uzmanı ile konuşmanız gerekmektedir.

Antioksidan Bulunan Besinler

Antioksidan Nedir ? Hangi Besinlerde Bulunur ?

A Vitamini ve Karontenoid : Kabak , tatlı patates , havuç , domates , brokoli , kavun , kara lahana , kayısı , kavun.

C Vitamini : Turunçgiller , brokoli , yeşil yapraklı sebzeler , narenciyeler , domates , çilek.

E Vitamini : Ceviz , fındık , bitkisel yağlar ve yeşil yapraklı sebzeler.

Selenyum : Kırmızı et , balık ya da deniz kabukluları , tavuk , sarımsak , tahıllar.

 

blank
avatar
  Subscribe  
Bildir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı