Yaşam

Antarktika Erirse Dünya’yı Bekleyen Senaryolar

instagram takipçi hilesi

Bilim adamları, Antarktika’daki tüm buzların erimesinin artık uzak bir olasılık değil, yaklaşan bir kesinlik olduğuna inanıyor. Bu olayın boyutu şaşırtıcı olacaktır. Antarktika buz tabakası, ABD ve Meksika‘nın birleşik kara alanına eşdeğer yaklaşık 36,3 milyon kilometrekare bir alanı kaplar. Buzun derinliği göz önüne alındığında, Antarktika’daki toplam hacim yaklaşık 30 milyon kilometre küptür.

Bu buz, çağlar boyunca paketlenmiş. Binlerce yıl boyunca, gittikçe daha fazla buz dondu. Ancak sanayileşme sera gazı saldı ve insan faaliyetleri acımasız oldu. Şimdi, bazı bilim insanları 2060 yılına kadar erimesini bekliyor. Bunu durdurmak için dünya çapındaki emisyonları azaltmaya yönelik ciddi adımlar atılması gerekiyor. Ve eğer karbon emisyonları azaltılamazsa, büyük ölçekli bir erime felaket olur.

Sonuçlardan bazıları çok açık: yükselen deniz seviyeleri ve küresel iklim ve ekosistemler üzerindeki ciddi etkiler. Ancak olası bir buz erimesi kıyametinin diğer sonuçları da aynı derecede ölümcüldür. Bu listede, Antarktika’nın buzlarının önümüzdeki birkaç on yıl içinde erimesi halinde dünyanın başına gelebilecek on şok edici şeyi öğreneceksiniz.

Antarktika Erirse Dünya’yı Bekleyen Senaryolar

Dünyanın Ekseni Tehlikeli Şekilde Kayabilir

antarktika erirse dunyanin degisecegi yollar 1

Dünyanın ekseni sorunsuz bir şekilde dönmüyor. Ayrıca, kütlenin dünya genelinde dağılımı nedeniyle hafifçe sallanıyor. 1899 ile 2018 arasında, çeşitli çevresel ve insan yapımı faktörler nedeniyle Dünya’nın ekseni yaklaşık 10,4 metre kaymıştır. Ancak eriyen buzlar zaten bu sorunun önemli bir parçası.

Aslında bilim insanları bu değişimin yarısından fazlasının buzların erimesinden kaynaklandığını tahmin ediyor. Buna karşılık, yerçekimi de buzların erimesiyle değişmiştir. Kara kütleleri genişledi ve daralmıştır. Bu değişikliklerin toplamı Dünya‘nın dönüşünü değiştirmiştir. Bu süreç henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Ancak buzun erimesinin Dünya‘nın ekseni üzerinde önemli bir etkisi olduğu açıktır. Bu durumda herhangi bir değişiklik daha da fazla hissedilecektir.

Dünya’nın ekseni ve buzun erimesi uzun süredir üzerinde çalışılan iki olgudur. Ne yazık ki, birbirleriyle ne ölçüde bağlantılı oldukları tam olarak anlaşılamamıştır. Buzun erimesi Dünya’nın ekseninin hareketine katkıda bulunabilirken, Dünya’nın mantosunun hareketi gibi başka faktörler de rol oynamaktadır. Bununla birlikte, önemli sonuçların ortaya çıkması için Antarktika’nın tüm buzlarının erimesi gerekli değildir.

Paleoiklimbilimcilere göre buzların erimesi bir geri besleme döngüsü yaratabilir. Bu döngüde, dünyanın ekseninin hareketi kutupları değişen sıcak su akıntılarına maruz bırakır ve bu da buzun erimesini hızlandırabilir. Buz erimesi bir kez başladıktan sonra yavaşlatmak ya da tersine çevirmek çok daha zor hale gelir. Bu sürecin küresel iklim ve deniz seviyeleri üzerinde önemli etkileri olabilir. Elbette dünya bunun bir kısmını şimdiden görüyor. Ancak bilim insanları erime hızı arttıkça durumun daha da kötüleşeceğinden endişe ediyor.

Devasa Kıyı Şehirleri Yok Olacak

antarktika erirse dunyanin degisecegi yollar 2

Antarktika ve Grönland çok fazla buz barındırıyor. Eğer eriyecek olurlarsa, bunun Dünya’daki yaşam için ciddi sonuçları olacaktır. National Geographic‘e göre, deniz seviyesinin yükselmesi durursa, New York, New Orleans, Buenos Aires, Kahire, Londra, Venedik, Şangay ve Bangladeş gibi birçok kıyı şehri tamamen sular altında kalacaktır. Diğer geniş kara alanları da ciddi şekilde etkilenecektir.

Bu, bu alanlara bağımlı olan insanlar ve ekosistemler için büyük bir felaket olacaktır. Milyonlarca insan atalarının topraklarından ve uzun süredir yaşadıkları topluluklardan ayrılmak zorunda kalacaktır. Buna karşılık, birçoğu topraklarından uzaklaşmanın getireceği ikincil sağlık, mali ve jeopolitik zorluklarla karşı karşıya kalacaktır.

Dünyadaki tüm buzların erimesi halinde, Avustralyalıların yaklaşık beşte dördü bugün hızla su altında kalacak bölgelerde yaşamaktadır. Bu durum Çin‘de şu anda yaklaşık 600 milyon insanın yaşadığı bir bölgeyi de etkileyecektir. Danimarka ve Hollanda neredeyse tamamen sular altında kalacaktır. Ayrıca, Florida ve Mississippi Deltası da dahil olmak üzere ABD‘nin Doğu Kıyısı‘nın büyük bir kısmı yok olacaktır. Paraguay‘ın çoğu ve Orta Amerika’nın büyük bir kısmı sular altında kalır.

San Francisco ve Phnom Penh de dahil olmak üzere bazı büyük şehirler adaya dönüşecektir. Afrika‘da toprak kaybı daha az olsa da, sıcaklıklardaki artış kıtanın büyük bölümünü yaşanmaz hale getirecektir. Bilim insanları dünya nüfusunun yaklaşık %40‘ının bu senaryodan etkilenecek bölgelerde yaşadığını tahmin etmektedir. Deniz seviyesinin muazzam ölçüde yükselmesinin insanlık için bir felaket olacağı açıktır.

Uzun Süre Dondurulmuş Mikroplar Yeniden Dünyaya Salınacak

antarktika erirse dunyanin degisecegi yollar 3

Antarktika’nın eriyen buzları gezegene sadece büyük miktarda su eklemeyecek. Bu yeterince kötü olurdu. Aynı zamanda milyonlarca yıldır buzun altında donmuş halde bulunan organizmaları da ortaya çıkaracak. 2011 yılında Şilili araştırmacılar Antarktika buzunda yaşayan mikropları incelediler ve bazı şaşırtıcı şeyler öğrendiler. Bu mikropların aşırı soğuk sıcaklıklara dayanabildiklerini keşfettiler.

Mikroplar yüksek tuz konsantrasyonları, aşırı asitlik ve alkalilik ve 93,3°C kadar yüksek sıcaklıklara sahip ortamlarda hayatta kalabilmişlerdir. Mikroplardan birinin, Dünya üzerindeki herhangi bir organizmanın şimdiye kadar maruz kaldığından 5.000 kat daha yoğun radyasyona dayanabildiği tespit edildi. Tüm bunlar buz yüzeyinin 15 metre altında bulunmasına rağmen, bu organizmaların çok güçlü ve potansiyel olarak ölümcül olduğunu göstermektedir.

Araştırmacılar arasında bazı mikropların amacı konusunda fikir birliği yoktur. Şimdilik herhangi bir teoriyi dışlamış değiller. Ancak keşifleri çevreleyen önemli tartışmalar var. Ayrıca, diğer su kütlelerinden alınan ilave örnekler Şilililerin ilk bulgularını desteklemiş görünüyor.

Batı Antarktika‘da bir mil buzun altında bulunan bu göl, Dünya‘daki başka hiçbir şeye benzemeyen örnekler üretti. Bu örnekler o kadar eşsizdi ki, uzaydaki aşırı koşullarda yaşamın var olabileceğine dair kanıt olarak kullanıldılar. Ancak bilim insanları bunun bizim için ne anlama geldiğini bilmiyor. Bu mikroplar serbest kaldığında sonuçlarının ne olabileceği belirsiz. Aramızdaki en kıyametçi olanlar, bunun kitlesel hastalıklara ve bildiğimiz yaşamın sonuna yol açıp açmayacağını merak ediyor.

Antarktika Her Zamankinden Daha Yeşil Olacak

antarktika erirse dunyanin degisecegi yollar 4

Antarktika genellikle düz, buzlu bir çöl olarak tasvir edilir. Ancak son zamanlarda durum böyle değildir. Buzul bilimciler son zamanlarda gelişmiş haritalama teknolojisini kullanarak buzun altında çeşitli özelliklerin varlığını ortaya çıkardılar. Bu özellikler arasında dünyanın en büyüğü olan Vostok Gölü de dahil olmak üzere 400‘den fazla göl bulunmaktadır. Ayrıca boyut ve karmaşıklık açısından Büyük Kanyon‘u geride bırakan derin bir nehir ve kanyon ağı da var.

Eğer buzlar erirse, bu gizli manzaralar dünya tarafından görülebilir hale gelecektir. Her ne kadar çağlar boyunca donmuş olsalar da, içlerinde en uç senaryolarda bile gelişebilecek büyüleyici ekosistemler bulunmaktadır.

Antarktika’nın bazı bölgelerinde bu zaten gerçekleşiyor. Yeni bulgulara göre, daha önce çorak olduğu düşünülen Antarktika aslında en azından kısmen yeşil. Hatta Yeşil Ada gibi bazı bölgeler canlı yosunlarla kaplı. Açıkçası, adanın ismi de buna uygun görünüyor. Ancak buzla kaplı kıta hala sadece %1 oranında yeşil olsa da, yüzeyin altındaki dayanıklı yosunların varlığı daha da yeşillenebileceğini gösteriyor

Massachusetts Üniversitesi‘nden Rob DeConto adlı ünlü bir buzulbilimci Washington Post‘a verdiği bir röportajda yeşillenme sürecinin nasıl işlediğini açıkladı. DeConto, ‘Bu, Antarktika‘nın jeolojik zamanda geriye doğru gittiğinin bir başka göstergesi’ dedi. ‘Atmosferik CO2 seviyelerinin, Antarktika buz tabakasının daha küçük olduğu 3 milyon yıl önceki Pliyosen döneminden bu yana gezegenin görmediği seviyelere yükseldiği düşünüldüğünde bu mantıklı.’

Antarktika Erirse Dünya’yı Bekleyen Senaryolar ile İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu