Yaşam

Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi Nasıldır?

Anne karnında geçen 9 aylık süreç nasıldır? Ay ay bebek gelişimi hakkında her şey burada!

instagram takipçi hilesi

Anne karnındaki bebeğin gelişimi ebeveynler için heyecan verici bir süreçtir. Her geçen gün bebeğin büyümesi ve yeni bir uzuv kazanması ile devam eden süreç hakkında merak ettiğiniz her şey bu yazımızda yer alıyor.

İşte bebekler hakkında merak edilen her şey!

1. Bebeğin İlk Ayı

anne karnındaki bebeğin gelişimi nasıldır?

Bebekler anne rahmine düştüğü ilk günler tuz kadar küçüktür. 5. ve 6. günlerinde büyümesi hızla artan bebekler bu zamanda anne rahmine yerleşmeye başlar. Anne ise adet döneminin gecikmesi ya da mide bulantısı gibi nedenler sonucu hamile olduğundan şüphelenmeye başlar. Annenin göğüslerinde hassasiyet başlar. Bazı yiyecekler annenin midesini bulandırabilir.

2. Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi: İkinci Ay

anne karnındaki bebeğin gelişimi nasıldır?

2. ay annenin bebeği ilk kez gördüğü zamandır. Ultrasonda bebek gözlemlenebilir, kalp atışları dinlenebilir. 2 aylık bebek anne karnında hareket edebilir, yer değiştirebilir. Fakat bu hareketler bu ayda anne tarafında hissedilemez. Tuz büyüklüğündeki bebeğin büyüklüğü çilek kadar büyümüştür. Annenin ise baş ağrıları ve bulantıları artış gösterir.

3. Üçüncü Ay

anne karnındaki bebeğin gelişimi nasıldır?

3 aylık bebeklerin tüm organları faaliyet göstermeye başlamıştır. Annelerin ise bel ve göğüs bölgesinde büyümeler meydana gelmeye başlar. Duygusal olarak daha hassas döneme giren annede fiziki açıdan fazla bir değişiklik yoktur.

4. Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi: Dördüncü Ay

anne karnındaki bebeğin gelişimi nasıldır?

4 aylık bebeklerde daha karakteristik gelişmeler gözlemlenir. Bunlar arasında; kaş, kirpik, parmak izi gibi şekiller meydana gelir. Bebekler çeşitli tepkiler göstermeye başlar. Bunlar arasında; göz kısma, yüz ekşitme ve parmak emme sıklıkla rastlanır. Ayrıca 4 aylık bebekler idrarını da yapmaya başlar. Ancak dördüncü ayın en büyük özelliği; bebeğin cinsiyetinin öğrenildiği ay olmasıdır.

5. Beşinci Ay

anne karnındaki bebeğin gelişimi nasıldır?

5 aylık bebeklerin tekmeleri anneler tarafında hissedilebilir. Hatta bu ayda bebekler anne karnında dönmeye ve hareket etmeye başlar. Göz kapakları belirgin hale gelmiştir. Annelerde ise; göğüs uçlarında belirginleşme, saçlarda incelme, bel ağrısı, düzensiz tuvalete çıkma gibi şeyler görünür.

6. Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi: Altıncı Ay

anne karnındaki bebeğin gelişimi nasıldır?

6 aylık bebeklerin büyüme süreci bütün hızı ile devam ediyordur. Giderek hareketlenen bebeklerin, duyuları da gelişmeye başlar. Dışarıdan duyduğu sesleri ve güçlü ışı algılayabilen bebekler kol ve bacaklarını hareket ettirmeye devam eder. Annelerde ise diş etlerinde kanama ve karında kaşıntı hissedilir.

7. Yedinci Ay

anne karnındaki bebeğin gelişimi nasıldır?

7 aylık bebeklerin boyu yaklaşım 40 cm’dir. Bebek kilo almaya başlar. Yüzü ise iyice oluşmuştur. Dışarıdan seslere mimikleri ile cevap verir. 7 aylık bebeklerin doğum olasılığı yüksektir.

8. Anne Karnındaki Bebeğin Gelişimi: Sekizinci Ay

anne-bebek

Bebeğiniz büyümeye devam eder. Fakat rahimde kapladığı yerin fazla olmasından dolayı diğer aylardaki gibi sık sık hareket etmez.

9. Dokuzuncu Ay

anne karnındaki bebeğin gelişimi nasıldır?

9 ay heyecan dolu serüvenin son zamanlarıdır. Doğum çantanızı hazır bulundurmanız gerekir. Annelerin karınları aşağı doğru inmeye başlar. Ayrıca annelerde sinirlilik ve aşırı hassaslık da saptanır. Annenin de hareketleri yavaşlamıştır, yürümekte zorluk çekerler. Ayaklar şişer ve sıcaktır.

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu