Gezi Rehberi

Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi

instagram takipçi hilesi

Bu yazımda Ankara’da Gezilecek Yerler Listesi ile karşınızdayım. Türkiye’nin başkenti olan ve en kalabalık ikinci il olan Ankara’nın nüfusu 5.663.322 kişidir. Yüz ölçümü olarak ülkenin üçüncü büyük ilidir. En kalabalık ilçesi Keçiören olan ilin nüfus yoğunluğu en az olan ilçesi ise Çamlıdere’dir.

Sahile kıyısının olmaması kimi insanlar için kötü olarak nitelendirilse de Ankara ili dolu bir şehirdir. Genelde gezenlerin yaptığı eleştirilerden birisi insanların soğuk ve mutsuz olmalıdır. Resmi şehir olarak nitelendirilen Ankara ilinin, siyasi anlamda da anlamı büyüktür. İnsanların genelde resmi ve mutsuz gözükmelerinin sebebi bu olabilir.

Anıtkabir

ankarada gezilecek yerler2

Ankara’ya gelip, Anıtkabir’i ziyaret etmeden olmaz. Türkiye’nin en çok ziyaret edilen simgesel yapısı olan Anıtkabir yaklaşık 750.000 m2’lik bir alana yapılmıştır. 1994’te yapımları başlayan eserin 1953’de tamamlandığı ve Emin Onat-Orhan Arda tarafından yapıldığı bilinmektedir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün son yolculuğunun bittiği yeri her yıl milyonlarca kişi ziyaret ediyor. Çankaya’da yer alan Anıtkabir’i, Ankara’nın çoğu noktasından rahatlıkla görebilirsiniz.

Anıtkabir İle İlgili Video

Kuğulu Göl

ankarada gezilecek yerler3

Yine Ankara’nın, Çankaya ilçesinde yer alan ve oldukça popüler olan gezi alanlarından biridir. Sevgili kuğuları ile ünlü olan bu gölde, ailenizle keyifli zamanlar geçirebilirsiniz. Ördek, kaz ve onlarca kuş çeşidinin olduğu bu yerde aynı zamanda çocuk alanları, kafeteryalar ve bisiklet yolları da bulunuyor. Çankaya ilçesinin Kavaklıdere mevkiinde yer alıyor.

Kuğulu Göl İle İlgili Video

Seymenler Parkı

ankarada gezilecek yerler4

Yine Çankaya ilçesinde yer alan Atatürk Bulvarı ve İran Caddesi arasında yer alan 67.000 m2’lik bir alan olan Seymenler Parkı doğasıyla ve yeşilliğiyle çok hoşunuza gidebilir. 171 m2’lik çocuk oyun alanına sahip olan ve 46.418 m2’lik çim alanı olan Seymenler Parkı günün her saatinde hareketli diyebiliriz. Karşısında muhteşem Atakule manzarası ve özenli doğasıyla arkadaşlarınızla, ailenizle oturup keyif yapabileceğiniz yerlerden birisidir. Aynı zamanda burada yılın belirli günlerinde okuma festivalleri, konserler ve tiyatrolarda düzenleniyor.

Seymenler Parkı İle İlgili Video

Kızılay Meydanı

ankarada gezilecek yerler5

Türkiye’nin en hareketli meydanlarından birisidir. Adını 1929 yılında bölgede kurulan Kızılay merkezinden alıyor. Doğu kısmında Ziya Gökalp Caddesi batısında Gazi Mustafa Kemal Bulvarı kuzeyinde Atatürk Bulvarı bulunan Kızılay Meydanı oldukça merkezi bir konumdadır. Toplu ulaşım araçlarıyla da kolayca ulaşabileceğiniz Kızılay Meydan 37.988 m2’lik geniş bir alana yayılmıştır. Günün her saatinde hareketli olan Kızılay Meydanı içerisinde birçok aktivite bulunur.

Kızılay Meydanı İle İlgili Video

https://www.youtube.com/watch?v=RInr9UPCJ6E

Tunalı Hilmi Caddesi

ankarada gezilecek yerler6

Ankara ilinin en popüler caddelerinden birisidir. 1.5 kilometrelik olan cadde Kavaklıdere mevkiinde yer alıyor. Cadde boyunca mağaza, kafe, restoranlar, tiyatro salonları, sanat galerileri yer alıyor.

Tunalı Hilmi Caddesi İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu