Yaşam

Ani Bebek Ölümü Sendromu Nedir? Nasıl Korunulur?

instagram takipçi hilesi

Ani bebek ölümü sendromu, sağlıklı bir bebeğin uykuya yatırılıp daha sonra açık bir neden olmaksızın ölü bulunan ani ve açıklanamayan ölümüne verilen bir isimdir. 1 ay ile 12 ay arasındaki bebeklerde önde gelen ölüm nedenidir. 2-6 aylık bebeklerde daha yüksek ani bebek ölümü sendromları riski görülmektedir.

Ani bebek ölümü sendromu erkeklerde kızlara göre daha sık görülür. Ani bebek ölümü sendromunun neden meydana geldiğine dair bilinen bir neden yoktur.

Ani bebek ölümü sendromu

Ani Bebek Ölümü Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Ani bebek ölümü sendromları, gizemli bir sendromdur ve tanımı gereği neden belirlenemez. Araştırmacıları, ani bebek ölümü sendromunun biyolojik bir temeli olduğuna dair güçlü kanıtlar ortaya çıkarmışlardır. Altta yatan nedenleri belirlemeye ve risk altındaki bebekleri belirlemeye yönelik çalışmaya devam etmektedir.

Ani bebek ölümü sendromu

Bebekler Ani Bebek Ölümü Sendromundan Nasıl Korunabilir?

Bilinen bir neden olmamasına rağmen, Ani bebek ölümü sendromunun riskini azaltmak için yapabileceğiniz bazı önlemler vardır. Bunlar;

  • Bebekler her uyku ve şekerlemede her zaman sırtüstü yatırılmalıdır.
  • Bebekler, yatağınızın yakınında bulunan kendi beşiklerinde ya da yataklarında uyumalıdır. Uyku sırasında yatak paylaşımı tavsiye edilmemektedir.
  • Sert bir uyku yüzeyi kullanın. Bir çarşafla kaplı sağlam bir beşik şilte, önerilen uyku yüzeyidir.
  • Yumuşak nesneleri ve gevşek yatak örtülerini beşiğin dışında tutun. Yastıklar, yorganlar, battaniyeler, doldurulmuş oyuncaklar ve diğer yumuşak nesneler bebeğin uyku ortamından uzak tutulmalıdır. Sadece kendi ufak battaniyesi ya da yorganı kullanılmalıdır.
  • Bebeği sıcak tutmak için battaniye kullanılıyorsa, ince bir battaniye olmalı ve bebeği sadece göğüs hizasına kadar örtmelisiniz. Battaniye, bebeğin kollarının seviyesinin altında tutulmalı ve güvenliğini sağlamak için beşik yatağının yanlarına ve altına sokulmalıdır.
  • Bebeğinizi sigaradan ve dumanından uzak tutun. Duman, bebeklerin ani bebek ölümü ve diğer sağlık sorunları riskini artırır.
  • Bebeğiniz 1 aylık olduktan sonra şekerleme zamanında ve yatma vaktinde emzik verin. Emzik, bebeği uykuya yatırırken ya da kestirirken kullanılmalı. Bebek uykuya daldıktan sonra tekrar çıkarılmalıdır.
  • Aşırı sıcaktan kaçının. Bebek, daha rahat uyuması için hafif giysiler giydirilmeli ve yatak odası sıcaklığı, hafif giyinmiş bir yetişkin için rahat kabul edilebilecek bir sıcaklıkta tutulmalıdır.
  • Ani bebek ölümü sendromu riskini azaltmak için pazarlanan ticari cihazlardan kaçının. Uyku pozisyonunu korumak ya da aspirasyon riskini azaltmak için çeşitli cihazlar geliştirilmiş olsa da, hiçbiri etkinlik veya güvenliği göstermek için yeterince test edilmemiştir.
  • Bebeğe bakan diğer kişilerin de saydığımız tüm bu tavsiyelerin farkında olduğundan emin olmalısınız.

Ani bebek ölümü sendromu

Ani Bebek Ölümü Sendromu İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu