DepremYeni Teknolojiler

Android Deprem Uyarı Sistemi Nedir, Nasıl Kullanılır?

instagram takipçi hilesi

Google, dünya çapındaki depremleri algılayarak kullanıcılara ücretsiz bir uyarı sistemi sunan, altyapısı ve teknolojisiyle öne çıkan bir platform geliştirdi. Android Deprem Uyarı Sistemi, deprem dalgalarının etkisinden korunmak amacıyla geliştirilen bir sistem olup, Google’ın bu alandaki çabaları son dönemlerde geniş bir ilgi görmekte.

Son zamanlarda Türkiye’de de kullanıma açılan Google Android deprem uyarı sistemi, depremlerin meydana gelmesinden saniyeler önce vatandaşları bilgilendirerek onların daha güvenli yerlere geçmelerine olanak tanıyor. Bu etkileyici sistemin bir örneği olarak, 5 Ocak 2022 sabahında Antalya’da yaşanan deprem öncesinde, Android deprem uyarı sistemi aracılığıyla vatandaşlara anında uyarı gönderildi.

Malatya’da 10 Ağustos’ta saat 20.48’de gerçekleşen 5.3 büyüklüğündeki depremin ise kullanıcılara 15-20 saniye öncesinden bildirilmesi, sistemin etkinliğini gösteren bir başka örnektir. Ayrıca, Marmara Denizi – Gemlik Körfezi’nde meydana gelen depremi de sistem saniyeler öncesinde başarıyla haber verdi. Bu sayede pek çok insan depremden 15 saniye kadar önce haberdar oldu ve kendilerini güvenli bir yere daha erken bir şekilde atabildi.

İleriki günlerde sistem daha fazla kişiye sunularak geniş bir kullanım ağına sahip olacaktır. Adından da anlaşılacağı gibi bu uyarı sistemi sadece Android cihazlarda kullanılabiliyor. İOS tabanlı cihazlara gelip gelmeyeceği şu an için bir soru işareti.

android deprem uyari sistemi 3

Android Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Kullanılır?

Android deprem uyarı sistemi, temel olarak üç ana unsur ile çalışır. Bunlar;

  • İvme Ölçer Teknolojisi: Hareketi algılayabilen bir sensör olan ivme ölçer (accelerometer), akıllı telefonlarda bulunmaktadır. Google’ın bu teknolojisi, yeryüzündeki anlık hareketleri ivme ölçer sensörü aracılığıyla tespit eder.
  • Veri Toplama ve Analiz Süreci: Kullanıcılardan gelen veriler büyük bir veritabanında toplanır. Eğer birçok cihaz aynı anda benzer bir hareket algılarsa, bu durum depremin habercisi olabilir. Sistem, bu kapsamlı veri setini hızla analiz eder.
  • Anında Uyarı Sistemi: Eğer sistem, belirli bir bölgede deprem olduğunu tespit ederse, bu bölgedeki diğer kullanıcılara anında bir uyarı gönderir. Bu uyarı, kullanıcılara saniyelerle ölçülen ekstra bir süre kazandırarak onların güvenli bir konuma geçmelerine olanak tanır.

Android Deprem Uyarı Sistemi Nasıl Kurulur?

Android deprem uyarı sisteminden faydalanmak için kablosuz ya da veri bağlantınızın açık olması gerekmektedir. Ancak, bölgenizde meydana gelen her deprem için uyarı almanız garanti değildir. Bazı durumlarda uyarı alabilir, fakat bulunduğunuz konumda bir depremi hissetmeyebilirsiniz. Uyarı, sarsıntı başlamadan önce, sırasında veya sonrasında gelebilir.

Bu özellikten yararlanabilmek için ilk olarak telefonunuzun AYARLAR menüsüne gidilmelidir. Ardından, Konum > Gelişmiş > Deprem Uyarıları adımlarını takip ederek deprem uyarı sistemi aktif hale getirilebilir.

android deprem uyari sistemi 2

Android Deprem Uyarı Sistemi Hangi Ülkelerde Kullanılıyor?

2020 yılında, Google, şimdiye kadar oluşturulan en kapsamlı deprem algılama sistemini kullanıma sundu. İlk başlarda Google’ın Android Deprem Uyarı Sistemi yalnızca ABD’de kullanılabiliyordu. Ancak kısa bir süre önce Yunanistan ve Yeni Zelanda’ya da kullanılmaya başlandı. Google, bu yenilikçi sistemi artık Türkiye, Filipinler, Kazakistan, Kırgız Cumhuriyeti, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan gibi ülkelerde de kullanıma sunmaktadır.

Android Deprem Uyarı Sistemi İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu