Yemek Tarifleri

Andız Pekmezi Nedir?

Andız Pekmezi Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Şifalı olarak bilinen pekmez çeşitlerinden biri de andız pekmezidir. Andız pekmezi Akdeniz bölgesinde bulunan bir çamın kozalaklarından yapılmaktadır. Genelde Ekim ve Kasım aylarında olgunlaşmaya başlayan andız kozalakları kabuklu fındık boyutlarında olduklarında esansiyel yağ elde edildiğinden tercih edilmektedir. Günde 1 yemek kaşığı tüketerek vücudunuzda ne kadar faydalı olduğunu görebilirsiniz. Andız kozalakları ile yapılan pekmez daha sert ve acımtırak bir lezzettedir.

andız e1567361682954

Andız Pekmezinin Vücuda Yararları

  • Zararlı toksinlerin atılmasında yardımcı olur
  • Balgam söktürücü özelliği bulunur
  • Öksürüğe iyi gelir
  • Ağız yaralarını iyileştirici özelliği bulunur
  • Kanı temizlemede yardımcı olur
  • Karaciğer ve dalağın çalışmasında yardımcı olur
  • Kaşıntı ve egzama gibi cilt sorunlarını önlemede yardımcıdır
  • Düzeni tüketilirse saç sorunlarını da önlüyor
  • İdrar yolu hastalıkları için faydalıdır

 Birçok Derde Deva Andız Pekmezi

Andız pekmezini düzenli bir şekilde tüketirseniz güçlü antioksidan özelliğinde olduğu için bağışıklık sistemini korumada yardımcı olur. Ayrıca vücuttan gereksiz maddelerin atılmasını sağlamaktadır.  Andız pekmezi her gün tüketildiğinde hastalığa karşı vücudunuzu dirençli hale getirmekte ve mikroplara karşı önleyici olmaktadır.

andız1 e1567361770839

Balgam Söktürücü Ve Öksürük Kesici Özelliği

Özellikle kış aylarında soğuk algınlığına bağlı olarak öksürük ve grip gibi rahatsızlıklarla mücadele andız pekmezi tavsiye edilmektedir.  İyileştirmeyi hızlandıran andız pekmezini mutfağınızdan eksik etmemeniz tavsiye edilmekte.

Ağız Yaraları Ve Aft Tedavisi

Bağışıklık sisteminin zayıf olmasından kaynaklanan ağız içi yaraların iyileşmesinde andioksidan maddelerin yardımcı olduğu andız pekmezi ağı içi yaralarını hızla iyileştirdiği gibi yeni aftların da oluşumunu önlemektedir.

Andız Pekmezi Kanı Temizliyor

Andız pekmezinin bir önemli özelliği kan temizleyici özelliğinin olması ve ayrıç kalp ve damar hastalıklarına karşı koruyuculuğudur. Düzenli tüketimi ile andız pekmezi kalp krizi riskini önlemekte ve damar sağlığını da korumaktadır.

andız3 e1567361849411

Karaciğer Ve Dalağı Korur

Andız pekmezinin kanı temizlemesi sayesinde karaciğer ve dalak gibi organlar fonksiyonlarına sağlıklı bir şekilde devam eder.

Egzama Ve Kaşıntı İçin Çözüm  

Vücudun belli vitaminlere ihtiyacı vardır.  Kalsiyum ve E vitamini oldukça fazla bulunan andız pekmezi vücuttaki hastalıkları da önlemekte yardımcı olmaktadır.

Saç Sağlığı İçin Yararları

Saçlar için önemli bir vitamin olan E vitamini saçların sağlığını korumada önemli bir vitamindir. Saç dökülme sorunları gibi problemler E vitamini yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Andız pekmezinin düzenli tüketilmesi ile gereken kalsiyum ve E vitamini eksikliğini karşılayarak saç sağlığını da koruyabilirsiniz. Günde bir yemek kaşığı yiyerek gereken ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

İdrar Yolu İltihabı İçin Faydası

Vücuttaki iltihaplanmanın iyileşmesinde andız pekmezinin faydası bulunur. Özellikle idrar yolu iltihabı için oldukça yararı bulunur.

Sindirim Sistemleri İçin Faydaları

Boşaltım ve sindirim sistemi sorunları için andız pekmezi oldukça yarar sağlar. Sindirimi rahatlatan andız pekmezi bağırsaklarda kasılmayı önleyerek çalışmasını kolaylaştırır. İshali önler ve bağırsak hareketlerini düzenlemede yardımcı olur.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu