İnternet ve Web

Amazon Prime Nedir?

instagram takipçi hilesi

Amazon Prime, yatırımcı ve internet girişimcisi Jeff Bezos tarafından kurulan abonelik sistemiyle çalışan dijital bir hizmet servisidir. Bu hizmetlerin içerisinde dijital video platformu, bedava ve hızlı kargo sistemiyle alışveriş ve oyun gibi birçok alan yer almaktadır.

19 ülkede yaklaşık 150 milyon civarında aboneye ulaşan Amazon Prime, sonunda Türkiye’de de hizmete açılmıştır. Bu olayla birlikte gündeme oturan Amazon Prime’dan nasıl faydalanabileceksiniz? İşte bu yazımızda size onu anlatıyoruz.

amazon prime

Amazon Prime Nedir?

Amazon Prime, Jeff Bezos’un 2005 yılında Amerika’da kurduğu bir girişimdir. Birçok farklı alanda verdiği hizmetle Amerika’da oldukça yaygın bir şekilde kullanılan bu uygulama, abonelerine hızlı ve kolay alışverişi vaat ederken, bir yandan Netflix, Blu Tv, Filmbox, Puhu gibi platformlarla benzer işlevde çalışan dizi ve film kiralama ve izleme için hizmet vermektedir.

Kısacası Amazon Prime, alışveriş hizmetleri ve eğlence servisi gibi hizmetleri tek çatı altında toplayarak birçok platforma rakip olarak ülkemizde yerini almıştır. Peki bu hizmetlerinin detayları nelerdir?

amazon prime turkiye

Amazon Prime, online olarak alışveriş yapmayı tercih eden müşterilerine kargo sürelerini kısaltarak en hızlı yoldan siparişlerine ulaşabilmeleri için fırsat sağlamaktadır. Prime üyesi olan kullanıcılar, satın aldıkları alışverişlerini aynı gün veya ertesi gün kendilerine ulaşmasından dolayı bu uygulamaya oldukça ilgi göstermektedir. Ülkemizde kullanıma açılan bu uygulama şu anda deneme hizmetleriyle başlamıştır.

Şimdilik Prime, İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir, Eskişehir, Ankara, Antalya, Bolu, Burdur, Balıkesir, Bilecik, Isparta, Kütahya, Sakarya, Manisa, Düzce, Afyon ve Yalova‘da üyelerine minimum sipariş fiyatı bulunmadan geçerli ürünlerde hem aynı gün teslimat hem de ücretsiz kargo imkanı sunmaktadır. Teslimattaki kolaylıklarının yanı sıra birçok üründe ise daha uygun fiyata alışveriş yapma imkanı da sağlamaktadır.

amazon prime turkiye

Prime Video Nedir?

Prime uygulamasının Video birçok dizi ve film arşivine ev sahipliği yapmaktadır. Bunun yanı sıra orijinal içerikleri sayesinde dijital dizi ve film platformları arasında değerini yükseltmektedir. Bu durumdan dolayı Netflix gibi birçok platforma karşı yeni bir rekabet ortamı yaratmaktadır.

Prime Music Nedir?

Prime Music, üyelerine geniş ve sınırsız bir müzik arşivine ulaşım sağlamaktadır. Spotify gibi alanında öncü birçok platforma bu şekilde rakip olan Prime, Amazon içinde bazı alanlara ek olarak ücret verilerek ulaşılırken Prime Music, bu alanın dışında kalarak üyeliğin haricinde ekstra bir ücret talep etmemektedir.

Amazon Prime Music 1

Prime Gaming Nedir?

Prime Gaming alanı üyelerine League of Legends, Black Desert Mobil, Teamfight Tactics gibi birçok oyuna erişim sağladığı hizmetlerden birisidir. Aynı zamanda Amazon Prime’ın içinde yer alan Twitch Prime, dünyanın en çok tercih edilen video yayın platformlarından biri olan Twitch kullanıcılarına özel birçok kampanya ve indirim sağlamaktadır.

amazon prime turkiye 5 685x385 1

Amazon Prime Türkiye’de Üyelik Ücreti Nedir?

Ülkemizde kullanıma açılan Amazon Prime’ın üyelik ücreti aylık 7.90 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca 30 günlük bedava deneme süresi fırsatı sağlamaktadır. Bu üyelikle birlikte hem Prime Video, hem de Prime Gaming’ten yararlanmaya başlayabilirsiniz.

Prime Hakkında Yorumlar

Eda Nurçin

12 Haziran 1997 İzmir doğumlu, Bursa'da büyüyen, İstanbul'da yaşayan, Sinema ve Televizyon mezunu bir editör. Aynı zamanda yeni ve geleneksel medya arasında arafta kalmış bir içerik üreticisi ve yönetmen.

6 Yorum

 1. Merhabalar, güzel bir yazışma olmuş. Katılmak istedim.
  Rekabet her alanda güzeldir. Hele ki kullanıcılar için bu çok hoş olacaktır. Fiyat olsun, kaliteli içerikler olsun her iki büyük firma olarak birbirleriyle kapışacaklar. Tıpkı Apple ve Samsung gibi. Apple’ ın bu kadar kaliteli işler yapması, samsung’un sürekli yenilikler çıkartmasına oranla gerçekleşiyor. Umarız bu alanda da Prime ile Netflix görürüz. Bu arada prime videonun dışında birçok avantajı olması artı bir puan.

  1. Kesinlikle! İki büyük markanın rekabeti elbette her zaman kullanıcıların yararına oluyor. Nasıl Apple’cılar, Samsung’a veya Samsung taraftarları Apple’a alışamıyor ve her seferinde bir kusurunu bulmaya çalışıyorsa, bu olay belki yakında Prime ve Netflix arasında da gerçekleşebilir. İki türlüde biz izleyicilere hava hoş.. Benim özel olarak ilgilendiğim ve merak ettiğim bizlerden ilk kim Prime için proje üretmeye adım atıp, ortaya nasıl ve kimlerle bir dizi veya film çıkaracak acaba? Sabırsızlıkla bekliyorum:)

 2. Milyarder olmak böyle bir şey demek! Her sektörde olman gerek. Starlink’e de el atan jeff’in yerinde olmak güzel bir keyif mi yoksa, zor bir iş mi? Bu arada Amazon Prime ‘da yakında Yüzüklerin Efendisi filminin dizi olarak karşımıza çıkacak olması iştahlandırıyor.

  1. Her alanda işin kaymağını yedikten sonra zorluğunu düşünceklerini sanmıyorum. 🙂 Amazon Prime Video, Netflix’e ciddi bir rakip olacak gibi duruyor…

   1. Zorluklarını düşünmeyecekleri konusunda haklısın Eda. Fakat, Netflix’e rakip olsa bile, her zaman Netflix’in , çok önde olacağını düşünüyorum. Tabi bunun yanı sıra, Apple TV+ da var. Türkiye’de ise ancak BluTV rakip olabilir düşüncesindeyim.

    1. Kesinlikle katılıyorum size. Netflix’e rakip olabilir ama Netflix’in bu alanda kolay kolay geride bırakılamayacağını düşünüyorum ben de. Ancak Prime Video, uygun fiyatından ötürü izleyicilerin dikkatini çekecektir kesinlikle.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu