Akıllı Telefonlar ve Tabletler

Always On Display Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

instagram takipçi hilesi

Always On Display Nedir? Always On Display; akıllı telefonlarında bulunan ve sürekli açık ekran anlamında kullanılan bir özelliktir. Akıllı telefonlar arasında android işletim sistemine sahip olan modellerde karşımıza çıkan Always On Display, son zamanların en merak edilen konuları arasında yer alıyor. Tam olarak ne anlama geldiği ve nasıl kullanıldığına dair pek çok soru işaretleri bulunuyor.

Always On Display Nedir, Ne İşe Yarar, Nasıl Çalışır?

Always On Display nedir? Always On Display nasıl çalışır? Always On Display avantajları nelerdir? Always On Display ile hangi bildirimler açılabilir? gibi Always On Display hakkında merak edilen detaylar yazımızın devamında.

Always On Display Nedir?

Always On Display 7 768x512 1

Akıllı telefonlar hayatımızı dahil olduğu günden bugüne pek çok yenilikler getirdi. Artık telefonlar sayesinde iletişim kurmak, alışveriş yapmak, sosyal medya hesaplarını kullanmak, fotoğraf çekinmek, banka hesaplarını kontrol etmek ve daha pek çok işlem gerçekleştiriliyor. Hal böyle olunca gün içerisinde telefonla geçirilen vakitte artıyor.

Bu durumun getirisi ise pil ömrünün hızla tükenmesi. Evet bir çoğumuz telefon şarjlarının ne kadar kısa sürede bittiğine serzenişte bulunuyoruz. Elbette bunda en büyük pay günlük telefon kullanım oranlarındaki artış gösterilebilir. Always On Display, tam da bu noktada kendisini gösteriyor.

Always On Display; siyah ekran özelliği ile tanınıyor. Android telefonlarda görülen bu özelliğin kelime anlamı “sürekli açık ekran” olarak belirtiliyor. Bu özellik sayesinde telefona gelen bildirimleri telefona dokunmadan ya da herhangi bir tuşa basmadan almaya olanak sağlıyor.

Özellikle iş hayatında aktif rol oynayan kişiler ve gün içerisinde önemli bir bildirim bekleyen kişiler defalarca telefona dokunarak bildirimlerini kontrol etme ihtiyacı hisseder. Bu anlık olarak sorun yaratmayacak gibi görünse de sürekli tekrar ettiğinde telefonun pil ömründe ciddi sorunlar açığa çıkarabilir. Always On Display, telefonla temas etmeye gerek kalmadan bildirimlere ulaşmaya imkan tanıyor.

Always On Display Nasıl Çalışır?

Always On Display Nedir 768x512 1

Always On Display özelliğini etkinleştirebilmek için yazımızda daha önce de belirttiğimiz gibi, android cihaz ve Apple iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max olması önceliğimiz oluyor. Bu adımın ardından telefonun ayarlar kısmında kilit ekranı ayarlarının yer aldığı alana girilir. Ve bu alandan Always On Display özelliği etkinleştirilir.

Bu özelliğe ayarlar kısmından ulaşamayanlar için telefonun sürümü bu özelliği desteklemediği için bulunmuyor olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır. Bunun dışında android telefonlarda Always On Display özelliği bulunmaktadır. Apple da ise sadece iPhone 14 Pro ve iPhone 14 Pro Max modellerinde bu özellik mevcut.

Always On Display Özelliği Nasıl Devre Dışı Bırakılır?

Always On Display Nedir 4 768x576 1

Always On Display özelliğini kullandıktan sonra vazgeçtiğinizde ya da memnun kalmadıysanız devre dışı bırakmak aktifleştirme adımları gibi bir o kadar kolaydır. Bu işlem için de aynı şekilde ayarlar kısmından yardım alıyoruz. Ayarlar>Kilit ekranı kısmına giriş yapılır. Bu alanda sayfanın alt kısımlarında yer alan Always On Display özelliğinin yanındaki işareti kapattığınızda özellik pasif konuma gelecektir.

Ayrıca ayarlar>kilit ekranı alanından Always On Display özelliğini tamamen devre dışı bırakmak yerine, yalnız kendi istediğiniz bildirimleri aktif edecek şekilde kısıtlamalar da yapabilirsiniz. Bu sayede gerekli olarak gördüğünüz bildirimleri alırken daha az gerekli olduğunu düşündüklerinizin bildirimini kapatabilirsiniz.

Always On Display Avantajları Nelerdir?

Always On Display Nedir 5 768x512 1

Always On Display özelliğinin aktif edilmesinin sunduğu en büyük avantaj; temassız olarak bildirimleri kontrol etme olanağı elde etmektir. Bu özellikle sayesinde uygun olan bildirimlerin telefonu açmadan ekranda yer alması sağlanabilir.

Kendi kendine ekranın kapanması detayı da önemli avantaj oluşturuyor. Telefonu kullanmadığınızda, çanta veya cebinize koyduğunuzda telefon ekranı otomatik olarak kapanır.  Aynı zamanda bazı akıllı cihazlarda telefon şarjı azaldığı anda telefon Always On Display özelliğini devre dışı bırakabiliyor.

Pil tüketiminde tasarruf edebilirsiniz. Always On Display sayesinde her an telefona bakmak ve bildirim kontrolü yapmamak pil ömrünün tükenmesi oranlarında ciddi anlamda düşüş meydana getirmektedir.

Ayrıca bu özellik sayesinde önemli bir bildirimin gözden kaçması gibi sorunları da önlemek gibi bir avantajı bulunur.

Always On Display ile Açılabilen Bildirimler Nelerdir?

Her ne kadar bildirimleri kontrol etmek amacı taşısa da Always On Display ile kullanıcılar pek çok ayarlamaya da erişebiliyor. Bunlardan en önemlileri şu şekilde;

  • Çalan müzik listesini ve akışı kontrol edebilmek
  • Takvim bildirimlerini görüntülemek
  • Gelen mesaj bildirimlerini takip etmek
  • Gelen çağrıları kontrol etmek
  • Uygulama bildirimleri takip edebilmek

gibi pek çok özelliği etkin olarak kullanmak mümkün. Always On Display etkinleştirildiğinde kullanıcılar gelen çağrıları ve gerekli anlarda müziği rahatlıkla kontrol edebilme yetisi kazanır.

Always On Display ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu