Altın Oran Nedir ?

instagram takipçi hilesi

İnsan vücudu bir bütündür. Bütünün parçaları ise bir uyuma sahiptir. Bu uyumu oluşturan belli ölçülere ise altın oran adı verilir.  Yunanlılar tarafından bulunmuş ve sanat eserleri üzerinde uygulanmıştır. İnsan vücudunda altın orana örnek olarak göbek ve ayak arasının bir birim olarak gösterilmesiyle bir insan boyunun 1,61 cm’e eşit olmasıdır.

altin oran nedir 1

Diğer oranlar ise;

  • Parmak ucu ve dirsek
  • Omuz ve baş arası,
  • Göbek ve baş arası,
  • Göbek ve diz arasındaki mesafe örnek olarak gösterilebilir.

altın oran

Toplum içinde dikkat çekici olan insanların ,bir ışıltıya sahip olan insanların altın oran uyumuna sahip olduğu söylenir. Sadece vücutta değil yüz içinde ölçülür. Kaşların birbirine uzaklığı, dudak ve diş boyutu, Kaş ve burun hizası gibi.

Günümüzde plastik cerrahisinde de kullanılmaktadır. Belli ölçülere sahip kalıplar insan üzerine uygulanmaktadır. İnsan üzerinde olsun doğada olsun gözünüzü alamadan uzun süre bakabildiğiniz her güzelliğin altında altın oran yatmaktadır. Altın oran ölçüldüğünde her ölçüm sonucunun aynı çıkması gerekir. Bu çıkan sayıya da phi sayısı adı verilir.

anjelina

Ne yazık ki altın orana herkes sahip değildir. Bunu barındıran kişilerde hiç kuşkusuz güzel kabul edilir. Yüzde sağlanan altın oran güzellikten öte mükemmelliğin göstergesidir. Jessica Alba, Charlize Theron, Megan Fox, Rihanna, Adriana Lima, Liz Hurley gibi ünlüler altın oran ölçülerine sahiptir.

oran

Yanlış yaşam tarzları, genetik özellikler ve beslenme bu oranı bozan sebeplerdir. Yüz ölçülerinde ki değişiklik zor olsa da vücut için yakalamak daha mümkündür.

Yüzde altın oran için bir takım kriterler vardır.

Dudak:  Bu ölçü için alt dudak üst dudaktan daha kalın olmalıdır. Üst dudak alt dudak hafif daha önde olması gerekir. Günümüzde dudak üzerinde yapılan dokunuşlarla bu görünüm sağlanabilir.

Burun: Burun yüzün estetik görünümünde en ön plandadır. Alın, burun ve çene uyumu, burun ve kulakların aynı doğrultuda olması bu ölçü için gereklidir. Burun ucu kalın olmamalı ve düz bir alına sahip olunmalıdır.

Çene: Çene yapısı fazla önde veya geride olmamalıdır. Bu durum görseli etkilediği gibi konuşma bozukluklarına da sebep olmaktadır. Estetik yöntemlerle bu durumu da çözüm bulunmuştur.

Kulaklar: Burun boyutuyla uyumlu olmalıdır. Daha büyük veya daha küçük olması görsel bozukluğa sebep olur. Yapılan operasyonlarla kulak üzerinde oynamalar yapılabilmektedir.

İlgili Video

Kaynak
matematiksel

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu