Yaşam

Almanların Bilinmeyen 6 Farklı İcadı

instagram takipçi hilesi

almn 6

Almanların köklü kültür ve geleneğinin Avrupa’ya olan kalıcı etkileri, Amerika’da da geleneklerin ve yaşamın şekillenmesinde önemli rol oynamıştır. Listemizde buluşların ve geleneklerin tarihsel boyutta etkileşimlerini ve dönüşümlerinin olduğu unutulmamalı. Günümüzde Amerika Birleşik Devletlerinde yaygın olarak yaşatılmakta olan bu buluş ve adetlerin Amerika özelindeki bilinirliği hiç de şaşırtıcı değildir. Amerikalıların %17 sinin Alman asıllı olduğu gerçeğini de kenarda bulundurmak gerekir.

1-) Kurabiye Evleri

almn 7

Kurabiye evlerini düşündüğümüzde herhalde ilk aklımıza gelen Grimm Kardeşlerin Peri Masalları olan öykülerinden, Hnsel ve Gretel masalında karşımıza çıkar. Sonrasında kurabiye evler motifine Alman operalarında rastlanıldı. Operalarda sıkça kullanılmasından sonra masalsı bir motif haline dönüşen Kurabiye Evleri zaman içinde Noelle de ilintili hale gelmeye başlayarak evlerde zaman içinde Noel dönemlerinin vazgeçilmez ürünlerinden paskalya ağacı gibi bir geleneğe dönüştü. Sonrasında Alman halkının tatil eğlencelerinin simgesi haline gelen Kurabiye Evi yapma piyasa ekonomisinin bir parçası halini alması ile seri üretime geçmiştir.

2-) Jelibon

almn 4

Genel itibari ile Amerikan ürünü olarak bilinen ya da tahmin edilen jelibon, O Haribo şirketi ile başlayan uzun serüven, Hans Riegel Sr eli ile 1920 yılına icat edilmiştir.

3-) Advent Takvimleri

almn 1

Bir Noel geleneği olan Advent Takvimlerinin kökeni 19. yüzyılın başında olduğu gibi, Alman Lutheran Kilisesinden gelmektedir. Takvim, basit bir şekilde Noele kadar günleri saymak adına yazılı bir şekilde basılmaya başlamıştır. Sonrasında, aydınlatma Noele ne kadar süre kaldığını bildiren 24 mum eklenerek çok daha popüler bir hal aldı. 20. yüzyıla gelindiğinde Gerhard Lang ilk resim baskılı Advent Takvimi çıkarmıştır.

4-) Kızarmış Tavuk Bifteği

almn 2

Görüntüsü ve lezzeti müthiş yiyeceğin kökeni ile ilgili iddialar farklı olsa da genel itibari ile güvenilir kaynaklar Teksas’ta yaşamakta olan Avusturyalı ve Alman göçmenlerle söz konusu yiyeceğin mutfak kültürüne yerleştiğini söylemektedirler. Amerikalılar bu yiyeceği biraz daha karmaşık hale getirerek farklı bir görüntüye sokmuşturlar.

5-) Fındıkkıran Adam Figürünün Öyküsü

almn 8

Fındıkkıran adam figürünün oymacılığı, kırsal Almanya’nın ormanlık alanlarında küçük yazlık sanayi şehirlerinde süs eşyası işlemeciliği olarak start almıştır. Kısa zamanda sevilerek tercih edilenn Fındıkkıran adam figürünün dekorasyon ve karmaşık detayları olan pek çok farklı versiyonu mevcuttur.

6-) Telli Defter

almn 5

Hemen hemen herkesin haftada bir ya da günlük olarak birçok farklı nedenle kullanmış olduğu meşhur telli defter, bir Alman tarafından icat edilmiştir. Friedrich Soennecken 1886 yılında, Almanya’nın Bonn şehrinde söz konusu defteri icat etmiştir. Aynı yılda klasörü ve taşınabilir delgeçi bularak patentini alan Louis Leitz, kapağa bir adet delik ekleyerek telli deftere bambaşka bir boyut kazandırmıştır.

Kaynak
bilgiustam.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu