Yaşam

Allantoin Nedir, Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Allantoin Nedir?

Allantoin; bitkilerde ve bazı hayvanlarda doğal olarak bulunan bir maddedir. Ayrıca cildi nemlendirme ve yumuşatma özelliğinden dolayı cildin hücre yenilenmesini hızlandırır. Ayrıca cildi tahriş eden bakterilerin büyümesini engelleyerek cilt hasarını önlemeye yardımcı olur. Bu nedenle allantoin, çeşitli dermatolojik ve kozmetik ürünlerde nemlendiriciler, güneş kremleri, cilt yenileme ürünleri vb. yaygın olarak kullanılan bir etken maddedir.

allantoin nedir

Allantoin Faydaları Nelerdir?

 • Allantoin, birçok faydası olan ve cildin sağlıklı görünmesine yardımcı olabilecek bir maddedir.
 • Bitkisel hayvanlarda bulunan allantoin cilt için oldukça faydalıdır. Bu özelliğinden dolayı Allantoinin içeriği araştırılmış ve faydaları sıralanmıştır.
 • Vücuttaki su içeriğini arttırır.
 • Cildin nemlenmesine yardımcı olduğu için cildin üst tabakasındaki pulların doğal olarak düşmesini sağlar.
 • Allantoin, yeni dokunun büyümesini destekleyen hücre çoğalmasını uyarır.
 • Allantoinin en önemli özelliklerinden biri de yaraların hızlanma süresini arttırmasıdır. Araştırmalara göre allantoin ölü dokuyu temizliyor ve yeni sağlıklı dokuların oluşmasına yardımcı oluyor.

allantoin nedir faydalari nelerdir4

 • Allantoin bilinen bir cilt koruyucudur.
 • Cildini doğal bir şekilde sağlıklı tutmak isteyen kişiler bu maddeden faydalanabilir.
 • Her gün karşılaştığımız kazalardan kaynaklanan küçük kesikleri ve tahrişleri tedavi etmek için kullanılan ilaçlar ve kremler allantoin içerir. Allantoin maddesi hücre yenilenmesini sağlar.
 • Cildi nemlendirir ve kurulukla savaşır.
 • Cildi nemlendirir ve cilt bariyerini pürüzsüzleştirir. Bazı nemlendiricilerin içindeki yağlar cilde yapışarak cilde nem sağlar.
 • Bu maddenin faydalarından biri de harika bir tahriş önleyici olmasıdır. Tahriş olmuş cildi yatıştırır ve tahrişten kaynaklanan rahatsızlığı en aza indirir. Bu nedenle allantoin bebek bakım ürünlerinde de kullanılmaktadır.

allantoin nedir faydalari nelerdir2

 • Cilt yaşlanmasının en büyük nedenlerinden biri vücuttaki serbest hareket miktarının artmasıdır. Serbest hareketten kastettiğimiz, vücuttaki en dış enerji seviyesinde serbest elektronlara sahip olan herhangi bir atom veya moleküldür. Zamanla, hücreler bu serbest radikallerden hasar biriktirir ve bu da yaşlanmanın gözlenen etkilerine yol açar. Bu özelliklerinden dolayı allantoin cilde haricen uygulandığında vücuttaki serbest hareketi azaltır ve yaşlanma etkilerini geciktirir.
 • Allantoin tekrarlayan sivilce sağlar ve ciltte sertleşmiş sivilce izlerini iyileştirir. Bu nedenle akneye eğilimli bir cildiniz varsa allantoin içeren ürünler kullanmalısınız.

Allantoin Nerelerde Bulunur?

Allantoin, bitkilerin ve bazı hayvanların dokularında doğal olarak bulunur. Sentetik yöntemlerle de üretilebilir. Doğal allantoin, bitkinin kökünden, yaprağından veya meyvesinden ekstrakte edilir. Allantoini inek idrarından da çıkarabilir, ancak bu yöntem endüstride yaygın olarak kullanılmamaktadır.

allantoin nedir faydalari nelerdir1

Sentetik allantoin kimyasal olarak üretilir ve kozmetik ve dermatolojik ürünlerin yanı sıra diş macunu, losyon ve merhem gibi birçok üründe kullanılır. Allantoin, cildi nemlendirme ve yumuşatma, hücre döngüsünü hızlandırma ve cildi tahriş eden bakterilerin büyümesini engelleme özelliklerinden dolayı diş macunu, losyon ve merhemler ile kozmetik ve dermatolojik ürünler gibi birçok üründe bulunur.

Allantoin Yan Etkileri Nelerdir?

allantoin

Allantoinin bebek bakım ürünlerinde bile kullanılmasının nedeni alerjiye neden olduğunun bilinmemesidir. Bunun yerine, diğer maddelerin neden olduğu tahrişi en aza indirmek için allantoin kullanın. Ancak allantoinin alerji yapmadığını kesin olarak söyleyemeyiz.

Elbette alerjiler de mümkündür. Herkes farklı tepki verir. Bu nedenle, allantoin içeren yeni bir ürün kullandıktan sonra cildinizde yanma, kızarıklık, batma veya tahriş olup olmadığına dikkat edin. Ancak genel kanıya göre allantoin alerjik olmayan, zararsız ve güvenli bir maddedir.

Allantoin İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu