Yerli Erkek Ünlüler

Ali Sabancı Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Ali Sabancı
Tam adı: 
Ali Sabancı
Doğum tarihi: 5 Mayıs 1969
Doğum yeri: Adana, türkiye
Boyu: 1,7 m
Burcu: Boğa
Ailesi: Şevket Sabancı (Babası), Hayırlı Zerrin Sabancı (Annesi), Emine Sabancı Kamışlı, Sadıka Sabancı (Kardeşleri)
Eşi: Vuslat Doğan Sabancı
Çocuk (ları): Şevket Emrecan Sabancı, Kaan Sabancı
Mesleği: İş İnsanı
Aktif Yılları: 1990’lı yıllardan bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Ali Sabancı Kimdir? Ali Sabancı, iş insanıdır.

Ali Sabancı, 5 Mayıs 1969 günü Adana’da dünyaya gözlerini açtı. Babası Şevket Sabancı, annesi ise Hayırlı Zerrin Sabancı‘dır. Emine Sabancı Kamışlı ve Sadıka Sabancı adında iki kardeşi var.

Üniversite eğitimini 1987 ve 1991 seneleri arasında Medford, Massachusetts, ABD’de yer alan Tufts Üniversitesi Ekonomi ve Siyasal Bilgiler Bölümü‘nde tamamladı. 1993 ve 1995 seneleri arasından Columbia Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde Uluslararası Finans dalında yüksek lisans eğitimini bitirdi.

Morgan Stanley & Co. Inc. isimli şirkette iki yıl görev yaptı. 1993 senesinde New York’ta yer alan Columbia Business School‘a başvuruda bulundu. Türkiye’ye geldiğinde aile şirketleri olan Akbank’ta görev yapmaya başladı. 1997 senesinde Sabancı Holding’de çalışmaya başladı.

2001 senesinin Haziran ayında Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanlığı’nda işe başladı. Sakıp Sabancı’nın vefat etmesinden sonra 2004 senesinin Mart ayından aile şirketinden ayrıldı ve babası ile ablasının kurduğu Esas Holding’e geçti.

Desas (ticari araç kiralama), Pegasus Havayolları, Esaslı Gıda, Gıdaser Gıda ve U.N. Ro.-Ro. İşletmeleri A.Ş firmalarının başkanı ve yönetim kurulu üyesidir. 2013 senesinin Mayıs ayında Gediz Üniversitesi Senatosu‘nca fahri doktora unvanı verildi. TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı, İSO ve TAİK üyesidir. Aynı zamanda Galatasaray Spor Kulübü üyesidir.

Sabancı, Aydın Doğan‘ın kızı Vuslat Doğan ile dünya evine girdi. Bu evliliğinden Şevket Emrecan Sabancı ve Kaan Ali Sabancı adında iki oğlu dünyaya geldi.

Ali Sabancı, son günlerde adı Galatasaray Başkanlığı ile anılıyor. 30 Nisan 2022 günü yapılacak olan seçimlerde Ali Sabancı’nın aday olacağı iddia edilmişti. Sabancı’nın avukatı olan Rezan Epözdemir, Ali Sabancı’nın bu dönemde Galatasaray Başkan Adayı olmayacağını kendisine net bir şekilde söylediğini dile getirdi.

Ali Sabancı ve eşi Vuslat Doğan Sabancı, tatil amaçlı ziyaret ettikleri Yunanistan seyahatinde bir deniz kazası yaşadılar. Alınan bilgilere göre, Leros Adası açıklarında, Bodrum’a 22 mil uzaklıkta demirlemiş olan teknelerinden akşam yemeği için ayrılarak sahil şeridindeki bir restorana gitmek üzere zodyak botunu kullandıkları sırada kayalıklara çarptılar. Olay sonucunda yaralanan çift, hemen Leros Hastanesi’ne kaldırıldılar.

Ali Sabancı, entübe edilerek solunum desteği sağlanmak zorunda kalırken, eşinin sağlık durumu ciddi olmamakla birlikte hayati tehlikesi bulunmadığı bildirildi. Zodyak botun çarpmanın etkisiyle camlarının kırıldığı ve Vuslat Doğan Sabancı’nın yüzünde hafif yaralar oluştuğu ifade edildi.

Yunanistan’ın Leros adasındaki bir hastanede, özel bir ekibin katılımıyla İstanbul’dan getirilen ekip tarafından ameliyat edilip solunum desteği sağlanarak entübe edilen Ali Sabancı, ilk aşamadaki müdahalenin tamamlanmasının hemen ardından eşi ile birlikte deniz ambulansı aracılığıyla Turgutreis Marina’ya taşındı.

Sağlık ekibinin özenle karşıladığı Ali Sabancı, Bodrum Turgutreis Limanı’ndan havalanan bir ambulans uçakla İstanbul’daki Amerikan Hastanesi’ne sevk edildi. Bodrum’da tedavi sürecine alınan Vuslat Doğan Sabancı da daha sonra aynı şekilde İstanbul’a nakledildi.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu