Ali Sabancı Kimdir?

Google News

Ali Sabancı
Tam adı: 
Ali Sabancı
Doğum tarihi: 5 Mayıs 1969
Doğum yeri: Adana, türkiye
Boyu: 1,7 m
Burcu: Boğa
Ailesi: Şevket Sabancı (Babası), Hayırlı Zerrin Sabancı (Annesi), Emine Sabancı Kamışlı, Sadıka Sabancı (Kardeşleri)
Eşi: Vuslat Doğan Sabancı
Çocuk (ları): Şevket Emrecan Sabancı, Kaan Sabancı
Mesleği: İş İnsanı
Aktif Yılları: 1990’lı yıllardan bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Ali Sabancı Kimdir? Ali Sabancı, iş insanıdır.

Ali Sabancı, 5 Mayıs 1969 günü Adana’da dünyaya gözlerini açtı. Babası Şevket Sabancı, annesi ise Hayırlı Zerrin Sabancı‘dır. Emine Sabancı Kamışlı ve Sadıka Sabancı adında iki kardeşi var.

Üniversite eğitimini 1987 ve 1991 seneleri arasında Medford, Massachusetts, ABD’de yer alan Tufts Üniversitesi Ekonomi ve Siyasal Bilgiler Bölümü‘nde tamamladı. 1993 ve 1995 seneleri arasından Columbia Üniversitesi, İşletme Fakültesi’nde Uluslararası Finans dalında yüksek lisans eğitimini bitirdi.

Morgan Stanley & Co. Inc. isimli şirkette iki yıl görev yaptı. 1993 senesinde New York’ta yer alan Columbia Business School‘a başvuruda bulundu. Türkiye’ye geldiğinde aile şirketleri olan Akbank’ta görev yapmaya başladı. 1997 senesinde Sabancı Holding’de çalışmaya başladı.

2001 senesinin Haziran ayında Strateji ve İş Geliştirme Grup Başkanlığı’nda işe başladı. Sakıp Sabancı’nın vefat etmesinden sonra 2004 senesinin Mart ayından aile şirketinden ayrıldı ve babası ile ablasının kurduğu Esas Holding’e geçti.

Desas (ticari araç kiralama), Pegasus Havayolları, Esaslı Gıda, Gıdaser Gıda ve U.N. Ro.-Ro. İşletmeleri A.Ş firmalarının başkanı ve yönetim kurulu üyesidir. 2013 senesinin Mayıs ayında Gediz Üniversitesi Senatosu‘nca fahri doktora unvanı verildi. TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı, İSO ve TAİK üyesidir. Aynı zamanda Galatasaray Spor Kulübü üyesidir.

Sabancı, Aydın Doğan‘ın kızı Vuslat Doğan ile dünya evine girdi. Bu evliliğinden Şevket Emrecan Sabancı ve Kaan Ali Sabancı adında iki oğlu dünyaya geldi.

Ali Sabancı, son günlerde adı Galatasaray Başkanlığı ile anılıyor. 30 Nisan 2022 günü yapılacak olan seçimlerde Ali Sabancı’nın aday olacağı iddia edilmişti. Sabancı’nın avukatı olan Rezan Epözdemir, Ali Sabancı’nın bu dönemde Galatasaray Başkan Adayı olmayacağını kendisine net bir şekilde söylediğini dile getirdi.

Videoları

Fotoğrafları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir