Yerli Erkek Ünlüler

Şevket Sabancı Kimdir?

instagram takipçi hilesi

sevket sabanci 1
Tam adı: Şevket Sabancı
Doğum tarihi: ??. ??. 1936
Doğum yeri: Talas, Kayseri, Türkiye
Ölüm tarihi: 22 Temmuz 2021
Ölüm yeri: İstanbul, Türkiye
Boyu: 
Burcu: 
Ailesi: Hacı Ömer Sabancı (Babası), Sadıka Sabancı (Annesi), Sakıp Sabancı (Abisi)
Eşi: Hayırlı Zerrin Sabancı
Çocuk (ları): Sadıka Sabancı, Emine Sabancı Kamışlı, Ali Sabancı
Mesleği: İş insanı
Aktif Yılları: 1970’li ve 2021 yılları arası
youtube-chanel

Hakkında

Şevket Sabancı Kimdir? Şevket Sabancı, iş insanıdır.

Şevket Sabancı, 1936 yılında Kayseri, Talas’ta dünyaya gözlerini açmıştır. Babasının adı Hacı Ömer Sabancı, annesinin adı ise Sadıka Sabancı‘dır. Abisi ise Sakıp Sabancı‘dır.

Üniversite eğitimini İngiltere’de yer alan Manchester Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü‘nde tamamladı. Bazı tekstil firmalarında üst düzey görevler icra etti.

1980 senesinde Sabancı Holding’i yurt dışında temsil etmeye başladı. Hacı Ömer Sabancı Vakfı ve Sabancı Holding’in kurucuları arasında yer almaktadır. Sabancı Holding’de uzun yıllar yönetim kurulu başkan vekilliği görevini icra etti. 2000 yılında Sabancı Holding‘teki tüm ortaklıklarına devam etmek şartı ile tüm hisselerini sattı ve kızı Emine Sabancı ve oğlu Ali Sabancı ile beraber Esas Holding‘in temellerini attı. 10 senede 6 Milyar TL ciro elde eden şirket, gayrimenkul, eğlence, gıda, perakende, havacılık ve sağlık sektöründe faaliyet gösteriyor.

Şirket, aynı zamanda Pegasus Hava Yolları‘nın da sahibidir. Southwest Airlines stratejisini kullanan havayolu şirketi, bu stratejiyi Türk sivil havacılığına uygun hale getirmeye çalışarak büyümektedir. Sabancı, 1 Ocak 2000 günü Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini bırakmış ve yerine oğlu Ali Sabancı geçmiştir.

2017 yılında Forbes Türkiye tarafından “En Zengin 100 Türkü” listesinde 900 Milyon dolar serveti ile 33. sırada yer aldı. 2020 yılında ise 650 milyon dolar serveti ile 49. sıraya geldi. 2017 yılında Ekonomist Dergisinin hazırladığı “En Zengin 100 Türk Aile” listesinde ise 7-8 Milyar Dolar servet ile 2. sırada yer aldı.

İngiltere’de de oldukça aktif olan Sabancı, 2011 yılında The Sunday Times tarafından yayımlanan en zenginler listesinde 650 milyon sterlik ile 114. sırada yer aldı.

Şevket Sabancı, 22 Temmuz 2021 günü tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu