Gezi Rehberi

Algarve Sahili,Portekiz Hakkında 5 Gerçek

instagram takipçi hilesi

Portekiz‘deki Algarve Sahili‘nin flamingolara ev sahipliği yaptığını biliyor muydunuz? Ria Formosa Ulusal Parkı‘nda bulunabilirler.

Algarve, Portekiz’in Fas‘a bakan ve İspanya‘ya katılan güney kıyı şerididir. Birçok farklı insan tarafından işgal edilmiş ve bu kalan kültüre de yansımıştır.

Portekiz, 2021 itibari ile yaklaşık 10,3 milyonluk bir nüfusa sahip. Bu düşük nüfusa rağmen, yeme içmeden müziğe kadar Avrupa kültürünü önemli ölçüde etkiliyorlar.

Bayrakları yeşil ve kırmızı renklerden oluşuyor ve ortasında ulusun arması var. Kırmızı, özgürlük için dökülen kanı, yeşil ise gelecek için umudu temsil ediyor.

Algarve Sahili hakkında muhtemelen bilmediğiniz ve Portekiz’i ziyaret etmek istemenize neden olacak beş gizemli gerçek. İşte;

Algarve Sahili,Portekiz Hakkında 5 Gerçek

Algarve, Portekiz’in ilk Kralı hepsini yenene kadar Fas’tan Arap kabileleri olan Moors tarafından iskan edildi

algarve sahili hakkinda 2

Bu dönemden sonra bile, bölgede hala önemli miktarda Arap etkisi vardı ve bu da bazı meraklara yol açtı. Örneğin, Algarve gibi Portekiz kıyı şeridinde “Al” ile başlayan birçok yer adı vardır. Arapça’da “Al” ön eki basitçe “the” anlamına gelir.

Algarve bir zamanlar Gharb Al-Andalus (Endülüs’ün Batısı) olarak adlandırılıyordu, bu da zamanla kısaltılarak “Al-Gharb” (Batı) olarak adlandırıldı ve bu da Algarve oldu.

Algarve Sahili’ni ziyaret ederken öne çıkan bir şey de döşemedir

algarve sahili hakkinda 3

Evler ve sokaklar parlak mavi çiniler ile güzelce dekore edilmiştir. Bunlara Azulejos denir ve ilk kez 16. ve 17. yüzyıllarda Portekizliler tarafından kullanıldı, ancak İspanya’da 13. yüzyılda Mağribilerin getirdiği zamandan beri var olmuşlardı.

Azulejos kelimesi, “cilalı taş” anlamına gelen “zillij” ile Arapça “al-zillīj” kelimesinden türetilmiştir.

Portekiz’in iki kıyı şeridi vardır

algarve sahili hakkinda 4

Biri Atlantik Okyanusu boyunca kuzeyden güneye, diğeri doğudan batıya uzanarak Atlantik’i Akdeniz’e bağlar. Kıyı şeritleri çoğunlukla güzel faunaya sahip altın kumsallardan oluşur, ancak Algarve boyunca bazı benzersiz kaya oluşumları vardır.

Bunlar kireç taşı kayadan yapılmıştır ve herkesin keşfetmesi için bazı olağanüstü gizemli mağaralar içerir. Keşfetmeye değer, hayranlık uyandıran bir mağara, yaklaşık 20 milyon yıl önce oluşan Benagil Mağarası’dır. Yine de kayalıkların altında oturduğu ve yalnızca su yolu ile erişilebildiği için oraya ulaşmak kolay değil.

Ria Formosa, Algarve sahilinde yer alan bir Milli Parktır

algarve sahili hakkinda 5

Tuz düzlüklerinden ve tuz bataklıklarından oluşur ve ister inanın ister inanmayın, flamingoların evidir. Alan, 60 kilometrelik bir kumul tarafından korunmaktadır ve 180 kilometrekare gelgit bataklıklarından oluşmaktadır.

Ria Formosa Ulusal Parkı, çeşitli flamingo türlerine ev sahipliği yapar, ancak burada en yaygın olarak bulunan, büyük boyutu ve soluk rengi ile öne çıkan Büyük FlamingoPhoenicopterus roseus‘tur.

Algarve’nin meşhur yemeği Piri Piri Tavuğu’dur

algarve sahili hakkinda 6

Portekiz’in Algarve bölgesinden ünlü bir mutfak keyfi olan Piri Piri Tavuğu‘nun kökleri, Portekizli kaşiflerin Mozambik, Afrika‘da ateşli piri piri acı biberle karşılaştığı 15. yüzyıla kadar uzanır.

Bu lezzetli yemeğin piri piri biberini Algarve’ye geri getiren Portekizli yerleşimciler tarafından icat edildiğine inanılıyor.

Eşsiz baharatlı ve keskin bir tavuk tarifi oluşturmak için bunu geleneksel ızgara teknikleri ve çeşnilerle birleştirdiler. Bugün, Piri Piri Tavuğu yoğun müstehcenliği, sulu yumuşaklığı ve canlı tatlarıyla dünya çapında ünlüdür.

Portekiz mutfağının bir sembolü haline geldi ve genellikle ızgara sebzeler, pilav ve çıtır patates kızartması gibi geleneksel lezzetlerin tadını çıkarıyor.

algarve sahili hakkinda 1

Portekiz’in Algarve Sahili’ne veda ederken, bu şaşırtıcı gerçeklerin merakınızı ateşlediğini ve bu olağanüstü bölge için yeni bir takdir uyandırdığını umuyoruz.

Ria Formosa Milli Parkı’nın gizli harikalarından Piri Piri Tavuğu’nun cezbedici lezzetlerine kadar, Algarve eşi benzeri olmayan bir destinasyondur.

Bu nedenle, bir dahaki sefere farklı bir plaj kaçamağı aradığınızda, Algarve’yi düşünün ve zengin tarihi, büyüleyici manzaraları ve ağız sulandıran mutfağı ile büyülenmeye hazırlanın.

Algarve Sahili,Portekiz Hakkında 5 Gerçek ile İlgili Videolar

Kardelen Kırılmaz

1992 Bursa doğumlu Muğla Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunuyum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu