Yaşam

Akıllı İşaretler Nedir? Akıllı İşaretlerin Anlamları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Akıllı işaretler, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu tarafından 23 Nisan 2006 tarihinden itibaren izleyicileri televizyon yayınlarının olumsuz etkilerinden korumak amacıyla geliştirilmiş sembol tabanlı bir sistemdir. Gün içinde televizyon programlarının yayın akışındaki içerikler, bilgilendirici bir biçimde sınıflandırılmakta ve bu sınıflandırmalara akıllı işaretler adı verilmektedir. Yaş kriterleri ve program içeriği baz alınarak çeşitli işaretler ile yayın hakkında bilgi verilmektedir.

Her bir işaret, belirli bir anlam taşır ve hangi izleyicilerin programa ilgi duyabileceği konusunda bilgilendirici bir etki yaratır. Genel olarak kullanılan 7 akıllı işaret vardır. Bunlar;

 • Genel izleyici kitlesi
 •  7 yaş ve üzeri
 •  13 yaş ve üzeri
 •  18 yaş ve üzeri
 •  Şiddet ve korku
 •  Cinsellik
 •  Olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar.

Yukarıdaki gibi adlandırılan bu akıllı işaretler sayesinde, istenilen televizyon programları önceden belirlenerek güvenli bir şekilde izlenebilir. Özellikle çocuk ve gençlerin zararlı içeriklerden etkilenmesini engellemek ve olumsuz etkilerden korumak için akıllı işaretler oldukça kritik bir rol oynamaktadır. Ayrıca, bu işaretler ailelere, toplumun gençlerini koruma sorumluluğunu daha etkin bir şekilde yerine getirme fırsatı sunmaktadır.

akıllı işaretler

Akıllı İşaretler ve Anlamları

Akıllı işaretler, yaş kriterleri ile bireylerin kişisel tercihleri ve yaşam tarzlarına uygun olarak çeşitli televizyon programlarını izleme fırsatı sunar. Bu nedenle, akıllı işaretler belirli sembollerle ilişkilendirilir. Her işaretin adını ve anlamını genel olarak açıklamaya çalıştık.

 • Genel izleyici kitlesi: Toplumun her bireyi tarafından güvenle izlenebilecek yayınlar, yaş kriteri gözetmeksizin sunulur. Bu tür programlar, çocuklar ve gençlerle birlikte aileler tarafından da tercih edilen içerikler arasında bulunur.
 • 7 yaş ve üzeri izleyiciler: Bu yaş grubundaki izleyiciler için, olumsuz örnek davranışlar içeren programlara dikkat çekilir ve bu tür yayınların izlenmemesi gerektiği vurgulanır.
 • 13 yaş ve üzeri izleyiciler: Bu yaş grubu için belirlenen kriterler genellikle şiddet, cinsellik ve olumsuz düşünceleri içeren programları kapsar. Bu yaş aralığındaki çocuklar için izlenmesi önerilen yayınlar da belirtilir. Bu tür bir içerik sadece gece 21:30’dan sonra yayınlanabilmektedir. Ayrıca bu işaret yayın boyunca ekranın üst köşesinde kalmak zorundadır.

akıllı işaretler

 • 18 yaş ve üzeri izleyiciler: Bu yaş grubu için özellikle korku, cinsellik ve zihinsel etkileri olan programlar öne çıkarılır. Bu tür yayınlar televizyonun yanı sıra sinemalarda da yaygın olarak bulunmaktadır. Bu tür bir içerik sadece gece 00:00’dan sonra yayınlanabilmektedir. Ayrıca bu işaret yayın boyunca ekranın üst köşesinde kalmak zorundadır.
 • Şiddet ve Korku: Bu kategoride, adından da anlaşılacağı gibi şiddet ve korku içeren programlar ele alınır.
 • Cinsellik: Özellikle çocuklar ve gençler üzerinde olumsuz etkiler yaratabilecek cinsellik içeren yayınlar bu kategoride yer alır. Ayrıca, bu tür içerikleri izlemek istemeyen yetişkinlere yönelik bir uyarı işlevi de taşır.
 • Olumsuz örnek oluşturabilecek davranışlar: Toplum için olumsuz davranış örnekleri sunabilecek yayınları ele alır. Bunun içerisine şiddet, korku, cinsellik ya da başka olumsuz davranışlar girer.

Akıllı İşaretler İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu