Hastalıklar

Akciğer Katılaşması Nedir, COVİD Akciğer Katılaşmasında Etkili Midir?

instagram takipçi hilesi

Akciğer Katılaşması Nedir?

Akciğer Sertleşmesi olarak da bilinen Akciğer Katılaşması, akciğer dokusunda kalınlaşma ve sertleşme görünümüne ve selülit benzeri lezyon bölgelerine verilen isimdir. Bu hastalıkta hava yolları daralmaz ancak akciğer dokusu kalınlaşır ve sertleşir. Bu nedenle oksijenin akciğerlerden dolaşım sistemine girmesi çok zorlaşır. Sonuç olarak kalp ve diğer organlar, özellikle beyin, çalışması için ihtiyaç duyduğu oksijen miktarını alamaz.

Akciğer Katılaşması

Hastalığın gerçek nedeni bilinmemekle birlikte bazı kişilerde fibrozisin nedeni tespit edilebilmektedir. Ülkemizde akciğer sertliği insidansı diğer Avrupa ülkeleri ile benzerdir ve ne yazık ki idiyopatik pulmoner fibrozis tanısı konan kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. Bunun temel nedenlerinden biri, insan ömrü uzadıkça ve hastalıkla ilgili klinik bilgiler arttıkça erken ve doğrudan teşhisin mümkün hale gelmesidir.

Akciğer Katılaşması Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın hangi özelliklere sahip kişileri doğrudan etkilediği konusunda yeterli bilgi bulunmamakla birlikte, sigara ve bazı genetik faktörlerin akciğer katılaşması riskini artırdığı tespit edilmiştir. Genel olarak 65 yaş üstü erkeklerde kadınlara göre daha sık görülmektedir. İnflamatuar romatizma olarak da bilinen romatizmal bir hastalık olan solunum yolu yoluyla solunan belirli çevresel tozlara veya kimyasallara maruz kalmak akciğerlerin sertleşmesine neden olabilir.

akciger katilasmasi nedir covid akciger katilasmasinda etkili midir4

Akciğerlerin sertleşmesinin erken evrelerinde hiçbir belirti olmayabilir ancak en sık görülen şikayetler nefes darlığı ve eforla kuru öksürüktür. Nefes darlığı sinsi bir şekilde oluşur ve ilerler. Öte yandan kuru öksürük inatçı bir özellik gösterir ve öksürük kesiciler bile işe yaramaz.

Akciğer Katılaşması

Bu semptomlar yaşlılıktan veya sigaradan kaynaklanıyor gibi görünse de aslında akciğer sirozu olabilir.Ayrıca bazı hastalarda çomaklaşma olarak da tanımladığımız parmak uçlarında genişleme vardır. Gelişen bu semptomlara ek olarak halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, halsizlik gibi durumlar da görülebilmektedir.

Akciğer Katılaşması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Normal insanlar da yaşa bağlı olarak doğal bir solunum fonksiyonu kaybı yaşarlar. Hastalık idiyopatik pulmoner fibrozis olarak tanımlandığından bu süreç daha da hızlanır. Akciğer sirozunu iyileştirmek için kesin bir tedavi bulunmamakla birlikte, son yıllarda yapılan çalışmaların sonuçlarına göre iki aktif madde hastalığı yavaşlatmaya ve semptomları hafifletmeye yardımcı olabilir. Pulmoner skleroz araştırmaları dünya çapında devam etmektedir. İlerlemiş hastalıkta kişiler uygun bir akciğer nakli merkezine yönlendirilir.

akciger katilasmasi nedir covid akciger katilasmasinda etkili midir2

COVİD Akciğer Katılaşmasında Etkili Midir?

COVİD hastalığını geçiren kişilerde, akciğer hastalıkları ve özellikle akciğer katılaşmasında etkili olduğu biliniyor. Akciğer katılaşmasında önemli etmenlerden birisi de sigara içmektir. COVİD ile birlikte düşünüldüğünde ise etkisi daha fazla artmaktadır.

Akciğer Katılaşması İle İlgili Videolar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu