Yaşam

Aileler Çocuklarını Cinsel İstismardan Nasıl Korur?

instagram takipçi hilesi

Biz ne kadar bilinçli olursak, çocukları da o kadar fazla bilinçlendirebilir ve koruyabiliriz. Çocukları cinsel istismardan korumak için dikkat etmeniz gereken temel noktalara değindik. Yazımızı sonuna kadar okumanızda fayda var.

cocuk istismari 5

Cinsel Bölgeleri Tanıtmak

Küçük yaşlardan itibaren çocuklara, “burnun nerede”, “ağzın nerede” diye sorular ile, oyunlarla birlikte vücutlarındaki birçok organını ismini öğretiyoruz. Fakat iş cinsel bölgelere geldiği zaman, toplumsal baskılar ve ön yargılardan dolayı aynı rahatlıkta olamıyoruz.

Yapılan araştırmalar ise tam tersi, çocuğunuza özel bölgelerin ismini öğretmenin, bırakın ayıp ya da yanlış bir şey olmayı, başlı başına bir cinsel istismardan korunma yöntemi olabileceğini söylemekte.

İsimleri söylemekten ve ona göstermekten korkmayın ki, o da başına bir şey geldiği zaman size aynı rahatlıkta gelip anlatabilsin. Çocuk için daha sevimli ve uygun olacağını düşünerek, cinsel bölgeler için takma adlar kullanmaktan vazgeçin. Vajina, meme, popo, penis gibi net ifadeler kullanın.

cocuk istismari 4

Kendini Korumayı Öğretmen

Kendini korumak dediğimiz zaman izni olmadan dokunmak, kucağına oturtmak, sarılmak, okşamak, öpmek ya da fotoğrafını çekmek gibi mahremiyet içeren geniş bir alandan bahsetmekteyiz. Her kim olursa olsun, vücudundaki özel bölgelere hiç kimsenin dokunma hakkı olmadığını, anlatabileceğiniz en açık bir biçimde anlatın.

Tam olarak ne tür davranışları ve hangi bölgeleri kastettiğinizi net bir biçimde isimlendirin. Bir yetişkinin niyetinden emin olmadığında neler yapabileceğini çevredeki büyüklerinden yardım istemeyi ve derhal size bildirmesi gerektiğini açıklayın. Yaşına göre hikayeler, canlandırma oyunları, kitaplar bu konuda yardımcı araç olabilir.

cocuk istismarı

Yakını olan, sevdiği kişiler, güvendiği kişiler olsa dahi, istemediği bir davranış, dokunma ya da söze maruz kaldığı zaman bunu kabul etmek zorunda olmadığını vurgulayın. “Hadi amcayı öp, kucağına otur” gibi diyaloglar toplumdan gelen tabulardan birisi. Ancak biz bu tür durumlarda direttikçe, kimsenin üzülmemesi, sorun çıkmaması, kırılmaması için mecbur hissetmek, sessiz kalmak gibi yollar tercih edilebiliyor.

Sizler de yeri geldiği zaman aile bireylerini ve yakınlarınızı nazik bir dil kullanarak durumu açıklarsanız, öğrenmesi daha kolay olacaktır.

cocuk istismari 2

Ev Ziyaretleri

Arkadaşının evine göndermek, dışarı bir aktviteye yollamak konusunda aşırı katı kurallar koymak da, denetimsiz bir biçimde serbest bırakmak da çok iyi bir yol değil. Eğer aşırıcı korumacı olursanız, denetimsiz bir biçimde serbest bırakmak da iyi bir bir yol değil. Eğer aşırı korumacı olursnaız, kaygı düzeyi yüksel ve günvesiz bir çocuk olarak büyüyebilir. Ancak tedbiri elden bırakmayacaksınız.

Kalabalık bir evde beraber bulunduğunuzda da , çok iyi tanımadığınız, güvenmediğiniz birisi ile onu yalnız oynamaya göndermemeli ya da sıra sıra fark ettirmeden kontrol etmelisiniz.

cocuk istismari 3

Gözlemci Olun

Günün nasıl geçtiği hakkında konuşmak, istenmeyen bir durum olduğu zaman onu yakalayabilmenizi kolay bir hale getirir. Alışmış olduğunu kişikik özelliklerinin dışında, aniden içerisine kapanma, üzgün, gergin, öfkeli, iştahsız ya da uykusuz hallerini fark ettiğiniz zaman mutlaka üzerinde durun ve bu durumu onun ile konuşun.

Duygusal durumu kadar fiziksel açıdan da takip etmek önemli. Vücudunu onu rahatsız etmeyecek bir biçimde, banyo yaparken, giyinirken kontrol edebilirsiniz.

Tecavüz, istismar, taciz hepsi büyük insanlık suçlarıdır. Ne çocuklar ne de bizler susmamalı, var gücümüz ile sesimizi çıkarmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu