Alternatif TıpBeslenme ve Diyet

Ahududu Yağı Nedir, Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Diğer adıyla frambuaz olarak bilinen, ahududu meyvesi gülgiller familyasına aittir. Genelde yaz ve sonbahar mevsimlerinde yetişen kırmızı renkli ve tatlı meyvelerdendir. 50-100 cm boylarında olan odunsu türlerdendir. Nemli iklimlerde yetiştirilmesi oldukça kolaydır. Kesilmediği sürece kendi kendine büyüme yetisine sahiptir.

Bitki sayesinde üretilen ahududu yağı ise oldukça faydalı ve üretimi kolay olan yağlar arasında yer alıyor.

ahududu yagi nedir faydalari nelerdir4

Ahududu Yağının Faydaları Nelerdir?

  • İçerdiği C vitamini sayesinde cilde parlaklık kazandırabilir. Cildin olduğundan daha parlak görünmesini sağlar.
  • B3 vitamini yönünden zengin ahududu yağı, çeşitli nedenlerle oluşan cilt kızarıklıklarının giderilmesine yardımcı olur.
  • Cildin yaşlanmayı önlemek ve geciktirmek için gerekli olan E vitamini alması gerekir. Ahududu yağı çok fazla E vitamini içerir.
  • Cilde gerginlik sağlar ve cildi sıkılaştırır. Bu nedenle ahududu yağı cildi gençleştirebilir.
  • A vitamini içeren ahududu yağı, cildi güneşin zararlı ışınlarından korur ve bu ışınların cilde zarar vermesini engeller. Aynı zamanda içerdiği A vitamini yardımıyla cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olur ve cilt beslenmesine katkı sağlar.
  • Kuru cilt yaygın bir sağlık sorunudur. Bu yağ ile cilt kuruluğundan kurtulacaktır. Cildin nem içeriğini dengelemeye yardımcı olur.

ahududu yagi nedir faydalari nelerdir2

  • Akne tedavisi için uzmanlar ahududu yağı kullanılmasını önermektedir. Ancak akne tedavisinde de oldukça etkilidir. Ahududu yağı sivilceleri kurutur ve yok eder. Ayrıca önceden var olan sivilce izlerinin tamamen yok olmasını sağlar.
  • Ahududu yağı antioksidan özelliklere sahiptir. Dolayısıyla bu işlevi sayesinde cildi tüm zararlı maddelerden koruyabilir ve zararlı maddelerin neden olabileceği cilt problemlerini önleyebilir.
  • Ahududu yağı cildi beyazlatarak cildin beyazlamasını sağlar.
  • Ciltte var olan lekelerin renginin açılmasına yardımcı olur. Ayrıca yeni cilt lekelerinin oluşmasını engelleyebilir.

Ahududu Yağı Nasıl Kullanılır?

Düzenli olarak kullandığınız bir gece kremine veya nemlendiricinize bir veya iki damla ahududu yağı ekleyerek kullanabilirsiniz. Ahududu yağını kremanın içine damlatın ve bir süre bekleyin. Gece yatmadan önce bu kremi cilde tamamen eriyene kadar masaj yaparak uygulayınız. Bu uygulama mevcut cilt lekelerini giderebilir ve tüm yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırabilir.

ahududu yagi nedir faydalari nelerdir3

Ahududu yağı dairesel hareketler ve yavaş hareketlerle cilde masaj yapılarak uygulanır. Yağı ciltte ortalama 15 dakika bıraktıktan sonra cildi ılık suyla yıkayın ve tamamen kurulayın. Bu nedenle cilt yumuşar. Aynı zamanda cildin olası sarkmasını da engeller. 1 yemek kaşığı süte üç veya dört damla ahududu yağı ekleyin ve karıştırın. Cilde dairesel hareketlerle masaj yapın 10-15 dakika bekledikten sonra cildi ılık suyla yıkayın. Bu uygulama cilde gerginlik kazandıracaktır.

Ahududu Yağı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu