Beslenme ve Diyet

Ahududu Meyvesi ve Faydaları

instagram takipçi hilesi

Ahududu, gül ailesindeki sayısız bitki türüne aittir. Çok yıllık bir meyvedir ve bitkinin odunsu gövdesi vardır. Zengin renkleri ve sulu lezzetleri göz önüne alındığında, bu meyve  gezegendeki en çok tüketilen meyvelerden biridir. Bu meyve, birçoğu kanser ve diyabet gibi hastalıklara karşı korunma ve kalp ile ilgili hastalıkların önlenmesi gibi sayısız faydalar sağladığı için harikadır.

Sonra ahududuları birçok meyveden ayıran ORAC’a sahibiz. Oksijen Radikal Absorbans Kapasitesi olarak da bilinen ORAC, çeşitli gıda maddelerinin antioksidan içeriğini ölçmek için bir yöntemdir. Ahududu, bir bardak meyvenin 100 gram başına 6058 µmol ORAC değerine sahip en yüksek ORAC değerlerinden birine sahiptir.

ahududu 1

Ahududu Sağlık Faydaları

En iyi ahududu sağlık yararlarından bazılarına göz atın:

1. Kanserle Mücadele Yardım Eder.

Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü’ne göre, ahududu çeşitli kanserleri önleme yeteneğini sergileyen ellagik asit bakımından zengindir. Bunlar cilt, akciğer, mesane, meme ve yemek borusu kanserlerini içerir. Bunun nedeni, ellagik asidin bir kerede çeşitli kanserle mücadele yöntemlerini kullandığı bulunmuştur. Ellagik asit bir antioksidan görevi görür, belirli kanserojenleri etkisizleştirir ve bazı kanser hücrelerinin üremesini yavaşlatır.

2. Kardiyovasküler Sağlığı Korur.

Elyaf bakımından zengin olan bu meyveler kalp sağlığının korunmasına yardımcı olur. Bir bardak ahududu 8 gram lif içerir. Ahududu kalp için harika bir başka nedeni, evet, antosiyaninler. Berry meyveleri, hem ciltte hem de ette antosiyaninler içeren az sayıdaki besinlerden biridir.

Araştırma verileri, günde sadece 0.2 miligram antosiyanin alımının menopoz sonrası kadınlarda kalp hastalığı riskini önemli ölçüde azaltabileceğini belirtiyor. Bu bileşikler, kardiyovasküler hastalıklarla ilgili oksidatif hasarı ve iltihabı azaltmada önemli bir rol oynar. Aslında ahududu, kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olan diğer biyoaktif polifenoller içerir.

ahududu 2

3. Doğurganlığı Artırın ve Cinsel Sağlığı Geliştirir.

Ahudududaki yüksek antioksidanlar spermi oksidatif hasardan koruyabilir. Meyvelerdeki C vitamini ve magnezyum, sırasıyla erkek fertilitesini ve testosteron üretimini arttırır. Doğurganlık arttırıcı özellikleri nedeniyle, ahududu ayrıca yatmadan önce mükemmel bir atıştırmalıklık yapabilir.

Antioksidanların aynı zamanda hamile kaldıktan sonra embriyoyu koruduğuna ve böylece düşük yapma riskini azalttığına inanılmaktadır. Bu meyve ayrıca, kan damarlarını gevşeten ve daha fazla uyarılma için kanın hassas bölgelere akmasına izin veren proantosiyanidinler içerir. Meyvelerdeki çinko libidoyu uyarmaya yardımcı olur.

4. Diyabet Tedavi Yardım Eder.

Michigan Eyalet Üniversitesi tarafından yayınlanan bir rapora göre, ahudududaki diğer bitki besin maddelerinin insülin dengesini ve kan şekeri dengesini iyileştirmek için vücutta belirli aktif olmayan hormonlarla çalıştığı ve böylece tip 2 diyabetli obez bireylerin koşullarının iyileştirildiği bulunmuştur.

Ayrıca, bir Slovakça çalışmasına göre, ahududu, tip 2 diyabetin erken aşamalarını yönetmeye çalışan bireylerin diyetlerine dahil edilebilir.

5. Kilo Vermeye Yardımcı Olur.

Bu ahudududaki lif ve manganez ile ilişkilendirilebilir. Fiber, daha önce tartıştığımız gibi, sizi daha uzun süre dolu tutar ve sizi kandırmaktan caydırır. Aslında, bir ahududu porsiyonundaki lif, bir porsiyon kepek veya yulaf ezmesi porsiyonundan daha fazladır. Manganez metabolizmanızı güçlendirir ve yağların daha hızlı yanmasına yardımcı olur.

ahududu 3

Ahududu ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu