Mental Sağlık

Ağlamanın Ruh ve Beden Sağlığınız İçin Faydalı Olduğunu Biliyor muydunuz ?

instagram takipçi hilesi

ağlamanın faydaları nelerdir

En son ne zaman ağladınız ? Ya da gözyaşlarınızı içinize akıttınız? Eğer ağlamanın güçsüzlük belirtisi olduğunu düşünüyor ve asla ağlamıyorsanız yazımızı okuduktan sonra gözyaşlarınıza engel olmaktan vazgeçeceksiniz. Çünkü ağlamanın sağlığımız için faydaları oldukça fazla.

 

ağlamak

Hepimizin sevincini, endişesini, üzüntüsünü yaşama şekli başkadır. Kimileri ağlayarak, kimileri içine atarak kimileri çevresindekilerle paylaşarak azaltır yüklerini. Kimileriyse ağlamanın acizlik, muhtaçlık belirtisi olduğunu düşünerek ağlamaktan özellikle kaçınır. Yalnızken bile ağlamamak için kendini sıkar. Halbuki ağlamanın ruh ve beden sağlığımız açısından birçok faydası vardır.

ağlamak güçsüzlük göstergesi değildir

Şimdi bu faydalara değinelim ve sonrasında ağlayıp ağlamamak konusunda kararı size bırakalım.

Stresinizi azaltır.

Ağlamanın en belirgin faydalarından biri sizi stresten arındırmasıdır. Yapılan bir araştırma ağlamanın strese bağlı olan kimyasalları vücuttan atılmasında etkili olduğunu göstermiştir. Bu sayede kişi ağladıktan sonra kendisini daha iyi hissetmektedir.

İlişkilerinizi güçlendirir.

Belki inanmayacaksınız fakat ağlamak çevrenizle olan ilişkilerinizi güçlendiriyor. Çünkü normalden daha fazla kırılgan, naif ve şefkate ihtiyaç duyduğunuz bu anlarda yanınızdaki insanlarla daha güçlü bir duygusal bağ kurabiliyorsunuz.

Toksinlerden arındırıyor.

Üzüntü sebebiyle ağladığınızda akan gözyaşlarınızın içinde vücudunuzda bulunan bazı toksinler yer alıyor. Böylece ağlarken hem rahatlamış oluyorsunuz hem de toksinlerden arınmış oluyorsunuz.

Göz sağlığınız için oldukça faydalı.

Ağlamanın gözler için en önemli faydası gözlerin kurumasını engellemesidir. Aynı zamanda gözünüze kaçan iritanların atılmasını sağlar. Gözyaşları antibakteriyel özelliği sayesinde sizi göz enfeksiyonundan korur. Gözleriniz daha iyi çalışır. Ağlarken gözünüzden yaşlar akarken aynı zamanda burnunuz da akar. Böylece burnunuzdaki iritan ve bakterilerden de kurtulmuş olursunuz.

Bazı tıbbi hastalıklardan korur.

Ağlamak kalp damar, mide, kemik ve kaslarla ilgili rahatsızlıklara neden olan hormonların vücudunuzdan atılmasını sağlıyor. Üzüldüğünde ağlayan kişilerin damarları açılıyor, kalbi daha az sıkışıyor ve böylece kalp rahatsızlığına yakalanma riski azalıyor. Ayrıca strese bağlı oluşan her türlü hastalığın da önüne geçebiliyor. Stres sebebiyle yükselen kan basıncınızın dengelenmesini sağlıyor.

Eğer tansiyon rahatsızlığınız varsa ve üzüldüğünüzde tansiyonunuz çıkarsa ağlayarak üzüntünüzü attığınızda tansiyonunuz da normale döner.

ağlamak göz sağlığınızı korur

Özetle toparlayacak olursak ağlamanın hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımız için faydaları büyüktür.

Ağladığınızda daha rahat uyuyabilir, eğer üzüldüğü zaman iştahı açılanlardansanız ağlayarak iştahınızın da önüne geçebilirsiniz. Ağlayarak endorfin hormonu salgılanmasını sağlar ve sonunda kendinizi daha iyi hissedersiniz.

Ağlamanın bilinen tek zararı gözlerinizin şişmesi ve kızarmasıdır. Bunun dışında üzüntünüzü ağlayarak atmamanız için hiçbir sebep yok. Ağlamayıp kendinizi sıkarak yine kendinize zarar verdiğinizi asla unutmayın.

 

Kaynak
hastaneMakalelerkadınlarız

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu