Cinsel Sağlık

Adet Döneminde Kan Pıhtılarının Nedenleri

Adet Dönemi Sorunları

instagram takipçi hilesi

Adet dönemi zaman zaman gün olarak atlasa da genellikle belirli tarihte yaşanan bir durumdur. Kan rengi ve düzensizlikler ile ilgili sıkıntıların mutlaka bir nedeni bulunur. Adet süresince anormal durumlara rastlanılırsa mutlaka kadın doğum uzmanına danışmada fayda vardır. En çok görülen durumlardan biride adette meydana gelen kanda pıhtılaşmadır. Genelde yoğun görülen günlerde pıhtılaşma yaşanmasının sebepleri olabilir. Zaman kaybetmeden doktora danışmak gerekmektedir. Adet Döneminde Kan Pıhtılarının Nedenleri ? 

Adet Dönemi Pıhtılaşmanın Nedenleri

Miyomlar: Rahimde miyomlardan kaynaklanan kanamalarda pıhtı şeklinde ya da et gibi parçaların görülmesinin nedeni miyomların varlığından kaynaklanabilir.Sorundan kurtulmak için doktorun verdiği tedavi önerisi ile sorunun çözülmesi mümkündür.

Rahim Polipleri:İyi huylu olan polipler nedeni ile adetin akışında ve çıkışında bazı sorunlar görülür. Kanın pıhtılaşması ve adetin yoğunluğu bu durumdan kaynaklanabilir. Polip tedavisi sonucunda bu şikayetlerinde azaldığı görülür.

Polikistik Over Sendromu:Hormonsal nedenlere bağlı olarak hormon salınımı ile ilgili adette yoğun görülen kanamalar, vücutta kıllanma ve kanın pıhtılaşması polistik over sendromu belirtileri arasında yer alır.

İlaçların Etkileri:İlaçların rahim duvarını kalınlaştırması nedeni ile adet süresince pıhtılaşma ve parça şeklinde düştüğü görülmektedir.

Rahimde Ve Kan Pıhtısındaki Değişimler: Endometriozis olarak bilinen durumda rahim duvarnın kalınlaşması ile kan rahimde adet döneminde birikerek tıkanıp pıhtılaşmaktadır.

adet döneminde pıhtılaşmanın nedenleri1 e1596439693717

Adet Dönemi Dışındaki Kanamaların Nedenleri: Hamilelikte yaşanan düşük nedeni ile kanamalarda para parça pıhtı şeklimde kanamalar gözlenir. Hamilelikte yaşadığınız bu durumlarda mutlaka kadın doğum doktorunuza başvurmanız gerekir. Bazı durumlarda regl dönemi içinde görülen kan pıhtıları ve et parçalarının nedeni rahim kanseri belirtilerinin göstergesi olabilir. Kan pıhtısı görülen durumlarda doktorun yapacağı tedavi ile reçetesiz olarak satılan steroidal enfeksiyon karşıtı ilaçlar ile regl sancılarının önlenmesi sağlanır

Menopoz
Menepoz dönemimde hormanal değişiklikler nedeni ile kadında üreme zamanlarında ortya çıkan östrojen ve progeseron ilişkisinin dengelenmediği durumlarda uterus duvarının kalınlaşmasına bağlı olarak kanda pıhtılaşmalar görülebilir.

adet döneminde pıhtılaşmanın nedenleri m e1596440214310

Adenomyozis veya Endometriozis
Uteris dokusunun rahim astarı dışında büyümesine bağlı olarak görülebilen durumlarda uteris dokusu büyüdüğünden anormal olarak görülen pıhtı şeklinde kanamalar adenomiyozist rahim kasında gelişerek pıhtı kanamalara neden olmaktadır.

Adet Döneminde Gecikme: Adet döneminin gecikmesinden dolayı pıhtı atması sorunları ile karşılaşılması sıkça yaşanan sorunlardan biridir.

Kilo Alıp Verme: Sürekli kilo alımı ve kilo alıp vermeden kaynaklanan hormansal durumlardan kanamalarda pıhtılaşma görülmektedir. Adet dönemi sorunlarında bazı bitkisel tedavilerden yararlanarak adet dönemindeki ağrılarınızdan doktor tavsiyesine ağlı olarak kurtulabilirsiniz.

Adet Döneminde Kan Pıhtılarının Nedenleri ile ilgili Videolar

Selma

Sağlık kurumları işletmeciliği önlisans mezunuyum yazmayı ve araştırmayı seviyorum özellikle sağlık konularını yazmaktan büyük keyif alıyorum zaman zaman farklı konuları da okuyucularımla paylaşacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu