Hastalıklar

Adenovirüs Nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri Neler?

instagram takipçi hilesi

Adenovirüs, özellikle gözlerde ortaya çıkan ve bulaşması kolay bir virüs türüdür. Çocuklar ve yetişkinlerde görülebilen bu virüsün akciğer, idrar yolu, göz, bağırsak gibi bölgelerde enfeksiyon riski oluşturduğu bilinir. Her yaşta görülen bu virüs türü, bağışıklığı zayıf kişilerde ölüme yol açabilmektedir. Adenovirüs nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

adenovirüs nedir

Adenovirüs Nedir?

Doğada her yerde bulunabilen, her yaştan bireylerde görülebilen üst solunum yollarında hastalıklara yol açan bir DNA virüsüdür. Adenovirüsler çok yaygın ve birçok çeşitlere sahiptir. Adenovirüs enfeksiyonu kişilerden kişilere hava yoluyla bulaşabilen bir hastalıktır. Aynı şekilde temas yoluyla da bulaşmaktadır. Genellikle kış mevsimi biterken, bahar ve yaz aylarının başında yoğun olarak görülebilen bir virüs ailesidir.

Adenovirüs Belirtileri Nelerdir?

Virüs türüne bağlı olarak değişen Adenovirüsün, öksürük, ateş ve burun akıntısı gibi solunum yolu problemleri, göz enfeksiyonları, baş ağrısı, boğaz ağrısı gibi belirtileri bulunur. Nadiren de olsa zatürre, mide ve bağırsak problemleri gibi daha çok ciddi sorunlar ve hatta ölüme neden olabilmektedir.

Genellikle soğuk algınlığı belirtileriyle ortaya çıktığı için karıştırılmaktadır. Nadir olarak görülse de konjonktivit, zatürre, bronşiolit, orta kulak enfeksiyonu da görülebilir.  İmmün sistemi zayıf ve baskılanmış çocuklarda ve bireylerde ise semptomlar çok daha ağır seyreder.

adenovirüs nedir

Adenovirüse Karşı Önlemler ve Tedavi Yöntemi

Adenovirüse karşı canlı Tip 4 ve 7 adenovirüslerini içeren aşı bulunmaktadır. Adenovirüsün aşısı bu virüsün çeşitlerinin neden olduğu hastalıkların birçoğunu önleyecektir. Aşı, 17-50 yaşları arasında askeri personeller için onaylanmıştır. Ancak aşı bazı insanlara karşı onaylanmamıştır. Bu gruplar alerjik, gebe ve emziren ya da belirtilen yaş aralığında olmayanlardır.

Virüsten korunmanın yolu ise hava yolu haricinde temasla bulaştığından el hijyeni olmaktadır. Özellikle içerisinde bulunduğumuz pandemi dönemi sebebiyle zaten hijyenimizi en üst seviyede tutmak mecburiyetindeyiz. Temizliğe en başından dikkat edersek birçok hastalıktan korunmuş oluruz.

adenovirüs nedir

Bu önlemler dışında Adenovirüse karşı belirli bir tedavi bulunmamaktadır. Antibiyotikler adenovirüsün tedavisinde etkisiz olmaktadır. Ancak çeşitli yollar ile hastalığı hafif atlatmak mümkün olacaktır. Hastalığı geçiren kişilerde boğaz ağrısı ve ateş görüldüğü takdirde parasetamol (parol, minoset, calpol…) gibi ilaçlar kullanabilir, bol sıvı takviyesi yapıp, bol bol dinlenmesi sağlanır.

adenovirüs nedir

Belli başlı virüsün göstergesi olan belirtilerin ortalama 10 gün sürdüğü görülmektedir. Öksürük veya göz enfeksiyonu meydana gelirse hastalığın tamamen atlatılma süresi daha uzun olur. Ancak sadece solunum yolu semptomları bulunursa hasta kısa sürede iyileşme gösterir.

Adenovirüs Nedir? Hakkındaki Bilgiler

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu