Otomobil

AdBlue Nedir, Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

AdBlue Nedir?

AdBlue, dizel araçların yüksek emisyon değerlerinin düşürülmesine yardımcı olan bir sıvı olarak tanımlanmaktadır. Bu renksiz ve biyolojik olarak parçalanabilen sıvı, %32,5 üre ve %67,5 deiyonize sudan oluşur.

AdBlue

AdBlue Ne İşe Yarar?

Bu toksik olmayan karışım, çevreyi egzoz gazındaki zehirli nitrojen oksit gazlarından korur. Euro 6 emisyon standardı 80 mg/km veya daha az NOx emisyonu gerektirdiğinden, Eylül 2015’ten sonra üretilen modern dizel araçların bu sıvıyı kullanması gerekmektedir.

AdBlue Deposu Kaç Litredir?

AdBlue çözümünü içeren deponun boyutu, aracın markasına ve modeline göre değişir. Aracımın AdBlue deposu kaç litre diye merak ediyorsanız binek araçlarda bu kapasite genellikle 10 litre civarında oluyor.

En net sonuçlar için aracınızın kullanım kılavuzunu inceleyebilirsiniz. Araç ve sürücü yakıt tüketimi açısından ne kadar ekonomik olursa AdBlue kullanımı o kadar az olur.

AdBlue Uyarısı Nedir?

Artık AdBlue sona erdiğinde ne bekleyeceğinizi biliyorsunuz, ancak bu sonsuza kadar yolda kalacağınız anlamına gelmiyor. Gösterge panelindeki AdBlue logosu, yakıt deposundaki karışım seviyesi düştüğünde sürücüyü uyarmak için yanar. Ayrıca yaklaşık 3 litre sıvı kaldığında uyarı ışığı yanacaktır.

adblue nedir ne ise yarar2

Yani AdBlue sıvısını doldurmak için bolca vaktiniz var. Bu noktada aracın AdBlue ışığı yanarken kaç kilometre yol kat edeceğini düşünebilirsiniz. Farlar yandıktan sonra 3 litre sıvı kaldığını varsayarsak, fazladan 2.000 kilometre yol gidebilirsiniz.

AdBlue Deposu Nasıl Doldurulur?

AdBlue dolum işlemi dizel araçların periyodik bakımları sırasında yetkili servis personeli tarafından yapılmıştır. Öte yandan doldurma işlemini kendiniz de yapabilirsiniz. AdBlue doldurma işlemi sırasında dikkate alınması gereken bazı noktalar şunlardır:

  • Aracınıza AdBlue sıvısı eklemek için öncelikle yakıt deposu kapağının yerini bulmanız gerekir. Marka ve modele göre değişmekle birlikte, genellikle yakıt deposu kapağının yanında bulunur.
  • Bazı üreticiler, sürücüleri yakıt ikmali yapmaktan caydırmak için AdBlue doldurma kapağını kaputun altına veya başka bir yere gizleyebilir. Aracınızın kullanım kılavuzunu kontrol ederek en doğru sonuçları alabilirsiniz.

adblue nedir ne ise yarar1

  • Yağ kapağının altındaki mavi kapaklı AdBlue dolum noktasını bulduktan sonra huni yardımıyla sıvıyı boşaltmaya başlayabilirsiniz. Ne kadar sıvı boşaltmanız gerektiğini bilmiyorsanız, aracınızın kullanım kılavuzuna bakarak AdBlue deposunun kapasitesini öğrenmeniz gerekir.
  • Doldurma sırasında AdBlue sıvısı elinize veya vücudunuza bulaşırsa, ellerinizi yıkamalı ve vücudunuzun etkilenen bölgesini iyice durulamalısınız. Karışımın kendisi zehirli olmasa da aracın boyasına zarar verebilir veya göz ve cilt tahrişine neden olabilir.
  • Fazla AdBlue sıvısını, sıcaklığın -11 ila 30 santigrat derece arasında olduğu ve doğrudan güneş ışığı almayan kuru bir yerde saklamalısınız.

AdBlue İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu