Otomobil

Araba Türleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Araba türleri, arabanın kasa tipine göre değişiklik gösterir. Otomotiv tarihi boyunca birçok farklı tipte gövde tasarımı vardır. Bazen bazı modeller daha kullanışlı olurken bazıları tasarımları ile öne çıkıyor.

Başlangıçta üç tekerlekli bir motosiklet veya motorlu bir araç görünümündeydiler. Zamanla bu modeller yerini mevcut kasa tipine bırakmıştır. Yeni bir araba alıyorsanız, karar vermeniz gereken ilk şey bir araba tipi seçmektir.

Araba Türleri

Hatchback

Araba Türleri

Sedan modellere göre daha az bagaj hacmine sahip modellerdir. Bagaj bölümü de aracın diğer 4 kapısı gibi araca eşlik ediyor. Arabanın içinden bagaja doğrudan erişim var, ayrılmış ayrı bir alan yok.

Belirli bir standart boyutu olmayan kompakt modellerdir ve tipik olarak A, B ve C sınıfı araçlarda kullanılırlar. Markanın birçok modelinde sedan ve hatchback modelleri bulunuyor.

Sedan

araba turleri nelerdir3 1

 

Sedan tipi araba, daha iyi oturma kapasitesine ve geniş alana sahip bir araç olarak bilinir. Araçlar hatchback’lerden daha büyük boyutlara sahiptir. Bu araçlar aynı zamanda 5 yolcu için konforlu koltuklar ile tasarlanmış olup, daha büyük bagaj hacmine veya çok miktarda bagajı taşımak için bagaj boyutuna sahiptir. Ayrıca sedan, hatchback’in neredeyse iki katı yük taşıma kapasitesine sahiptir.

Sedan kategorisinde, boyutlarına ve özelliklerine göre seçilebilecek birçok model bulunmaktadır. Bu türlerin genellikle daha güçlü olduğu ve daha iyi performans gösterdiği bulunmuştur. Bu daha büyük araçların toplam maliyetinin daha yüksek bir vergi oranı gerektirdiğini bilmek de önemlidir.

Station Wagon Araçlar

araba turleri nelerdir4

Sedan ile bazı benzerlikleri olsa da bagaj gibi yönlerden sedandan farklıdır. Hatchback ve sedanın çok iyi bir kombinasyonudur.

Ayrıca çok geniş alan avantajına sahip modellerdir. Bu alan hem bagaj muhafazası hem de gerektiğinde ekstra oturma alanı olarak kullanılabilir. Boyuttan bahsetmişken hatchback ve sedan tiplerine göre daha geniştir çünkü hatchback’in uzatılmış ve özel olarak bagaj olarak tasarlandığını söyleyebiliriz.

Cabrio Araçlar

araba turleri nelerdir5

Cabrio, çatısı açılıp kapatılabilen bir araçtır. Bu tavanlar elektrikli otomatik açılıp kapanan veya manuel kapanan ve açılan olarak mevcuttur. Bu tür bir araç, yüksek sıcaklık ve dağ gibi zorlu yol koşullarına sahip alanlar için uygun değildir. Daha estetik bir tasarıma sahip olmak ve araç üzerinde açarak havanın tadını çıkarmak isteyenler için uygundur. Tipik olarak, bu araçlar daha dar iki kişilik araçlardır.

Coupe Araçlar

araba turleri nelerdir6

Coupe, sedanın daha kısıtlı bir versiyonudur ve bunlar iki kapılı modellerdir. Sadece şık, lüks ve sportif bir görünüm kazandırmak içindir. Coupe tasarımı başlangıçta ağırlıklı olarak Avrupa ülkelerinde kullanılıyordu.

Coupe arabalar diğer arabalara göre daha performanslı arabalardır. Aerodinamik performansı daha iyi olan bu modeller gençler tarafından da tercih ediliyor. Bununla birlikte pahalıdırlar, yüksek yakıt tüketimine sahiptirler ve taşıma kapasiteleri düşüktür.

Pick Up Araçlar

araba turleri nelerdir7

Bir pikap, tamamen ayrı bir bagaj depolama alanına sahip bir arabadır. Kamyonetlerin en iyi örneklerinden biri Ford Ranger. Bu tip arabanın boyut olarak daha sessiz olduğu gözlemlenmiştir ve arabanın oldukça büyük olması gereken gerekli yükü taşımak için şasi çerçevesi üzerine inşa edildiği görülmektedir. Bu arabanın maksimum taşıma kapasitesi yaklaşık 800 ila 900 kg’dır.

SUV Araçlar

araba turleri nelerdir8

SUV, otoyoldan arazi kullanımına kadar neredeyse tüm yol koşulları için tasarlanmış bir otomobil türüdür. Dolayısıyla bu tip otomobiller gelişmiş motor tipi, dişli yapısı, diferansiyel sistemi, dört tekerlekten çekiş seçeneği, iç mekan hacmi gibi bazı önemli unsurlara sahip araçlardır.

Bir SUV’nin bu özelliklere sahip olması onu uzun süreli kullanım gibi amaçlara uygun hale getiriyor. Ayrıca iyi bir süspansiyon kalitesine sahiptir. SUV modelinin en iyi yanı, sürüş kalitesi de dahil olmak üzere iç ve dış açıdan tatmin edici. Yüksek yüksekliği nedeniyle zorlu yol koşullarına kolayca uyum sağlar.

MPV Araçlar

araba turleri nelerdir9

Yeni model ülkemde pek popüler değil ve satışı az olan bir model. Ancak bunlar çok amaçlı araçlardır. Bu tür araçların iç hacmi oldukça geniş ve aile kullanımına uygundur. Farklı tipte teknoloji ve konfor sunar. Çok ağır oldukları için tüketim değerleri biraz yüksektir.

Araba Türleri İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu