Otomobil

Acil Durumlarda Arabada Bulunması Gereken 8 Şey Nedir?

instagram takipçi hilesi

Arabanızın herhangi problem yaşaması halinde, bagajınızda kimi kurtarıcı malzemelerin bulunması oldukça faydalı olacaktır. Bu yazımız araç sahibi olan herkesi ilgilendirmekte. İşte karşınızda acil durumlar için arabanızda bulunması gereken 8 şey!

1) İlk Yardım Kiti

acil 2

Her araçta bulunması gereken ilk yardım seti ve içindeki malzemeler ilk sırada yer almakta. Söz konusu araba ilk yardım kitleri içindeflaster, antiseptik solüsyon, gaz kompresi, yanık örtüsü, cerrahi eldiven, yara bantları, paslanmaz makas, çengelli iğne, hidrofil pamuk, sargı bezleri ve suni solunu maskesi gibi Tüvtürk tarafından belirlenen sağlık ilk yardım malzemeleri yer almaktadır.

2) Yangın Söndürme Tüpü

acil 3

Olası ateş alma ve yangın anında kullanmak için her araçta bir adet yangın söndürücü bulunması hem gerekli hem de zorunludur. Yangın söndürme tüpü kullanmadan önce birkaç kez sallamaya ve en az 1 metre mesafeden rüzgarı arkanıza alarak sıkmaya dikkat edin.

3) Reflektör Ve Uyarı Üçgeni

acil 4

Hemen hemen her arabada bulunması gereken malzemelerin arasında üçgen reflektör de bulunur. Gece yolculukları esnasında herhangi problem yaşanmasına karşın, arabanızı kenara çektiğiniz zaman ilk yapılması gereken reflektör veya reflektör bandını devreye sokmak olmalıdır. Bu sayede ortaya çıkan ışık yansımasıyla çevredeki arabalar sizin orada bulunduğunuzu görecek ve ona göre sürüşleri güvenli bir hal alacaktır.

4) Akü Takviye Kablosu

acil 5

Bir başka olmazsa olmaz ise arabanızın aküsünün bitmesi halinde hayati bir öneme sahip olan malzeme; akü takviye kablosu. Başka bir arabanın size yardım etmesi ile beraber o araçtan kendinize güç aktarabilmeniz için listenin önemli malzemeleri arasındadır.

5) El Feneri Ve Pil

acil 6

El feneri her araçta bulunması önemli bir başka önerimizdir. Karanlıkta kalma durumu ile karşı karşıya kalındığı zaman arabanın farklı görünmez bölgelerine bakmanızı gerektirebilecek durumlar meydana geldiğinde el fenerleri imdadınıza yetişecektir.

6) Çekme Halatı

acil 7

Çekme halatı da yolda kalan arabalar için hayati bir öneme sahiptir. Her arabada bulunması gereken çekme halatı, kaza yapmış, yolda kalmış, bozulmuş olan siz de olsanız bir başkası da olsa birbirinize yardım edebilmeniz için oldukça önemli bir malzemedir.

7) Basınç Göstergesi

acil 8

Pek çok benzin istasyonunda arabanızın lastik basıncını ölçmeniz için sizlere bir ekipman sağlamaktadırlar. Fakat zorunlu ve acil durumlar için bu basit göstergelerden arabanızda bulundurmanızda fayda vardır.

8) Kriko

acil 9

Listemizin son maddesi kriko. Lastiğin zarar görmesi halinde kolay bir şekilde havaya kaldırılması ve yeni lastiğin takılabilmesi için olmazsa olmazlar arasındadır.

Arabada Yer Alması Gereken 8 Şey İle İlgili Videolar

Kaynak
blog.gittigidiyor.com

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu