Yaşam

Acı Biber Yağı Nedir, Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

Acı Biber Yağı Nedir?

Acı biber yağı, yemeklerde sıklıkla kullandığımız biberlerden elde edilir. Biber yağı, acılığı cilt ve sağlığımız için iyi olan kapsaisin adı verilen aktif bir maddeden gelen acı biberlerden yapılır. Özellikle kilo vermek ve karın yağlarını eritmek için sıklıkla kullanılır. Hazır satın alabileceğiniz için evde kendi biber yağınızı kolayca yapabilirsiniz.

Acı Biber Yağı

Biber yağı, acı biberlerden elde edilen bitkisel bir preparattır. Capsicum, Capsicum cinsinin (genellikle kurutulmuş) meyvesidir ve dünyanın çeşitli ülkelerinde çeşitli biberler yetiştirilmektedir. Biber yağı, güçlü antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir ve çeşitli tıbbi durumlar için kullanılabilir.

Acı Biber Yağı Ne İşe Yarar?

Biber yağı, vücut üzerinde derin etkileri olan aktif bir bileşen olan kapsaisin açısından çok zengindir. Ek olarak, bu yağ yüksek düzeyde A ve C vitamini içerir. Bunlara ek olarak bazı önemli antioksidanlar ve faydalı yağ asitleri de içerir.

Acı Biber Yağının Faydaları Nelerdir?

  • Artrit, sinüs tıkanıklığı, gastrointestinal problemler, oksidatif stres, zayıflamış bir bağışıklık sistemi, makula dejenerasyonu, obezite, yüksek kolesterol, kronik ağrı, Alzheimer, demans, sedef hastalığı ve kronik ağrısı olan kişiler topikal kullanabilir ve acı biber yağını dahili olarak kullanabilir.
  • Biber yağının antioksidan kapasitesi oldukça yüksektir. Sağlığı teşvik eden bir antioksidan bileşik olan yüksek konsantrasyonda kapsaisin içerir. Bu antioksidan, vücudun herhangi bir yerindeki serbest radikalleri sağlıklı bir şekilde bulmak ve kontrol etmek için diğer ilgili bileşiklerle birlikte çalışır. Bu durum ayrıca oksidatif stresi azaltır ve kronik hastalık riskini azaltır.

aci biber yagi nedir ne ise yarar3

  • Acı biber yağının, ayrıca bağışıklık sistemini de uyarabilir. Bu, vücudun beyaz kan hücrelerinin üretimini artırmaya yardımcı olurken, aynı zamanda bağışıklık koruyucu bir antioksidan görevi görür. Öksürük, soğuk algınlığı veya tıkanıklığınız varsa, az miktarda biber yağı iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olacaktır.
  • Bu yağda bulunan iltihap önleyici bileşikler, mide problemlerini giderir ve bağırsaktaki iltihaplı dokuyu yok eder. Birçok kişi baharatlı yiyeceklerin sindirim için kötü olduğunu düşünürken, bu yağdaki kapsaisin ve diğer bileşikler aslında bu koşulları iyileştirebilir, sindirimi uyarabilir ve bağırsaklarınızdaki bakteri ortamını dengeleyebilir.
  • Sinüs tıkanıklığına alerjiler veya soğuk algınlığı neden olur. Bazı durumlarda, sinüsleri temizlemek için sadece acı biber yağı kokusunu teneffüs etmek yeterli olabilir veya sadece az miktarda tüketmek, hatta az miktarda acı biber yağını burun altındaki cilde sürmek bile sinüs tıkanıklığını giderebilir. Bu yağın aroma bileşenleri bile balgam söktürücü ve temizleyici özelliklere sahiptir.

aci biber yagi nedir ne ise yarar1

  • Biber yağı, büyük miktarlarda bulunmasa da, görme sağlığını büyük ölçüde artırabilecek bir miktar A vitamini sağlar. A vitamini, bir antioksidan görevi görerek makula dejenerasyonunu ve kuru gözleri önler.

Acı Biber Yağı İle İlgili Videolar

https://www.youtube.com/watch?v=wzavqj6Wi1E

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu