Yerli Erkek Ünlüler

Abdullah Çatlı Kimdir?

instagram takipçi hilesi

abdullah catli 2 1

Tam adı: Abdullah Çatlı
Doğum tarihi: 1 Haziran 1956
Doğum yeri: Nevşehir / Türkiye
Boyu: 
Ailesi: Remziye Çatlı – Ahmet Çatlıoğlu
Eşi: Meral Aydoğan
Çocuk (ları): Gökçen Çatlı- Selcen Çatlı
Mesleği: Organize suç örgütü lideri, derin devlet ajanı ve kontrgerilla mensubu
Aktif Yılları: 1977- 1996
imdb-logo

youtube-chanel
Sosyal Medyada
twitter-hesabi

Hakkında

Abdullah Çatlı kimdir? Abdullah Çatlı, 1977 Ülkü Ocakları Ankara İl Başkanı olarak bilinir. 1956 yılının 1 Haziran tarihinde dünyaya geldi.

1978 yılında Ülkücü Gençlik Derneği Genel Başkan Yardımcısı olarak seçildi. O esnada başkan Muhsin Yazıcıoğlu’ydu. 11 Temmuz 1978 yılında Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Bedrettin Cömert öldürüldü. Bu ölümün  faili olarak Abdullah Çatlı gözaltına alındı. Ancak bir süre sonra serbest bırakıldı.

Yine aynı sene 7 TİP’li öldürüldü. Olayın baş sorumlusu ve planlayıcısı olarak iddia edilen Çatlı’ya hapis cezası verildi. Ardından İstanbul’a yerleşti. Sahte kimlik çıkarttı ve bu kimlikle uzun süre yaşadı. Ayrıca bu esnada birçok eyleme adı karıştı.

İlginizi çekebilir: Mehmet Eymür

Bir dönem Milliyet Gazetesi Başyazarı Abdi İpekçi öldürüldü. Abdi İpekçi’nin katili Mehmet Ali Ağca’ydı. Ancak katil Maltepe Askeri Cezaevi’nden kaçırıldı. Abdullah Çatlı’nın katili evinde sakladığı ileri sürüldü.

12 Eylül 1980 Darbesi’nden sonra sahte pasaportu ile yurt dışına çıktı. İsviçre, Bulgaristan ve Viyana’da kaldı. İsviçre’deyken sahte pasaportu ile yakalansa da serbest bırakıldı. 13 Mayıs 1981 senesinde Papa II. Jean Paul suikastinin düzenleyicilerinden bir tanesi olduğu ileri sürüldü.

Amerika’da Stafane Deele Chiaie ile beraber Dünya Anti Komünistler Birliği toplantısına katıldığı söylendi. ASALA’ya karşı 5 ayrı eylemde yer aldığı ve ve uyuşturucu ile yakalandığı yazıldı. 22 Ekim 1984 tarihinde Paris’te yakalandı. Bu esnada üzerinde sahte pasaportu ve 450 gram eroin bulunuyordu.

Fransa’da hapis cezası verildi. Papa Suikastı davası için 16 Eylül 1985 yılında tanık olarak konuştu. Ancak bu suikast ile ilgisi olmadığını söyleyerek Mehmet Ali Ağca’nın Bulgar ajanı olma ihtimalini iddia etti. Bir süre sonra İsviçre’de uyuşturucu bulundurma suçundan 7 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak 1990 yılında hapisten kaçtı.

Türkiye’ye 1993 yılında geldi. Yine üzerinde sahte kimlik bulunmaktaydı. Bunun üzerine göz altına alınsa da hemen serbest bırakıldı. Ancak, bu hava alanında kendisinden parmak izi alındı. Bu parmak izi Ömer Lütfü Topal’ın ölmesine sebep olan silahlardan bir tanesinin şarjöründe rastlandı. Yapılan araştırmalara göre 1996 yılında Ömer Lütfü Topal ile birlikte aynı uçağa bindiği ve aynı otelde kaldığı ortaya çıktı.

3 Ekim 1994 yılında yabancı ve kaçak plakalı araç ile yakalandı. Bu esnada kimliği sahteydi. Ancak, bir süre sonra serbest bırakıldı. Yine yapılan araştırmalara göre sahte kimliği ile birlikte birçok şirkette ortak olduğu ortaya çıktı.

1974 senesinde Meral Aydoğan ile evlendi. Bu evlilikten 2 kızı oldu.

3 Kasım 1996 yılında trafik kazasında öldü. Arabada DYP Milletvekili Sedat Bucak, polis şefi Hüseyin Kocadağ  ve Gonca Us vardı. Ancak sadece milletvekili yaralı olarak kurtulma şansı elde etti.

Abdullah Çatlı, öldüğünde üzerinden silah taşıma belgesi ve yeşil pasaport çıktı. Silah taşıma belgesini İçişleri Bakanı Mehmet Ağar imzalamıştır. Bunun yanı sıra otopsi raporunda ölmeden önce kanında kokain olduğu ortaya çıktı.

Abdullah Çatlı Hakkında Yazılan Kitaplar

  1. Babam Çatlı (Gökçen Çatlı)
  2. Reisim Çatlı (Bozkurtların Kanunu) (Ahmet Haldun Terzioğlu)
  3. Bir Vatan İki Reis (Çınar Özkan)
  4. Çatlı Reis (Çınar Özkan)
  5. Reis (Çınar Özkan)
  6. Reis Gladio’nun Türk Tetikçisi (Doğan Yurdakul, Soner Yalçın)
  7. Derin Abiler (Necdet Pekmezci)
  8. 5-6-2 Tamam Değil Reis (Ben de Vardım) (Necdet Pekmezci)
  9. Abdullah Çatlı Kimdir? (Hakan Türk)
  10. Teşkilat-ı Mahsusa’dan MİT’e Susurluk Dosyası (Cemal Anadol)

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu