Yerli Erkek Ünlüler

Mehmet Eymür Kimdir?

instagram takipçi hilesi

mehmet eymur 1
Tam adı: Mehmet Eymür
Doğum tarihi: 5 Eylül 1943
Doğum yeri: İstanbul, Türkiye
Boyu: 1.8 m
Burcu: Başak
Ailesi: 
Sevgilisi: …
Mesleği: İstihbaratçı
Aktif Yılları: 1970’li yıllardan bu yana
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Mehmet Eymür Kimdir? Mehmet Eymür, eski MİT personeli ve MİT Kontrterör Daire Başkanıdır.

Mehmet Eymür, 5 Eylül 1943 tarihinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açmıştır.

9 Mart 1971 tarihinde yapılan darbe girişiminden sonra 1. Ordu Komutanı Orgeneral Faik Türün komutasında Ziverbey’de Hiram Abas ile beraber çalıştı. Kızıldere ve Ulaş Bardakçı’nın öldürüldüğü operasyonlarda görev yaptı.

Eymür, 1975 yılında Ankara’da yer alan MİT Bölge Başkanlığı Takip şube müdürü olarak görev yaptı. 1980 yılında Bulgaristan’a gitmesinin ardından, 1982 yılında Kenan Evren‘in damadı Erkan Gürvit tarafından köşke davet edildi. ASALA’ya karşı operasyonda görevlendirildi.

Türkiye’ye döndükten sonra Mardin MİT Bölge Müdürlüğü‘ne atandı. Daha sonra Ankara Kontrespiyonaj Dairesi bünyesinde kurulan Kaçakçılık ve İstihbarat Bürosu başkanlığına atandı. Genelkurmay Başkanlığı’nın izniyle Başkan Yardımcısı olarak atandıktan sonra 1984 yılında Babalar Operasyonu‘nu yaptı. Abdullah Çatlı’nın istihbarat amaçlı kullanıldığını fakat daha sonra kontrolünü kaybettiğini ve hatta kendisini dahi görevden almaya çalıştığını iddia etti.

MİT personeli Tarık Ümit‘in kaçırılmasından sonra serbest bırakılması için Mehmet Ağar’ı aradığını duyurdu. İddiaya göre Ergenekon grubuna sızan Tuncay Güney de MİT Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne mesaj gönderdi. Tüm bunlar bir iddiadır. 1970’lerin başında Milli İstihbarat Teşkilatı‘nda Alaattin Çakıcı‘nın tutuklanmasının ardından Washington’dan merkeze davet edildi.

Emeklilik kararına karşı çıkıldı. MİT Yasasının 19. maddesi uygulandı ve Mesut Yılmaz’ın onayı ile şeker fabrikasında müşavir olarak görevlendirildi. Eymür, daha sonra emekli oldu ve Washington’a taşındı. Açtığı internet sitesinde yaptığı açıklamalar ile dikkat çekti.

Mehmet Eymür, 2000 senesinde bir gazeteye verdiği röportajda, Yeşil Kod lakaplı Mahmut Yıldırım’ın kendisi ile anılmasından rahatsız olduğunu belirtti. Eymür, web sitesinde ve e-mail ile paylaştıkları yüzünden “Devletin gizli sırlarını ifşa” suçundan soruşturma başlatıldı. MİT’te Ankara Devlet Güvenlik Mahkemesi‘nde dava açtı.

Devlet Güvenlik Mahkemesi Savcılığı yetkisizlik kararı aldı ve dosyayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına devretti. Eski MİT personeli Eymür, yıllar sonra tekrardan İstanbul’a döndü. Otel, gazino ve kumarhane sahibi olan Sudi Özkan’ın danışmanlığını yapmaktadır. Sentez isimli bir kitap çıkarmıştır.

Videoları

Fotoğrafları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu