Yerli Erkek Ünlüler

Abdulbaki Erol Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Abdulbaki Erol
Tam adı: Abdulbaki Erol
Doğum tarihi: 2 Mayıs 1949
Doğum yeri: Adıyaman  Türkiye
Ölüm tarihi: 12 Temmuz 2023
Ölüm yeri: İstanbul  Türkiye
Boyu:…
Burcu: Boğa
Ailesi: Seyyid Abdulhakim el-Hüseyin (babası), Seyyid Muhammed Raşid Erol (abisi)
Eşi:…
Çocuk (ları): Hıdır, İbrahim, Seyyid Mustafa, Abdurrahman, Nezir, Seyyid Muhammed Saki, Seyyid Muhammed Fettah, Seyhmus Ertekin
Mesleği: Tarikat Lideri
Aktif Yılları: 1993-2023

Hakkında

Abdulbaki Erol Türkiye’nin önde gelen dini tarikatlarından Menzil Tarikatı lideridir. Tarikatın merkezi Adıyaman’ın Menzil Köyü’nde bulunmaktadır.

Abdülbaki Erol Hayatı

Abdulbaki Erol 2 Mayıs 1949 yılında Adıyaman’ın ilçeleri arasında yer alan Kahta‘da dünyaya gelmiştir. Babası Menzil Tarikatı Şeyhi olan Seyyid Abdulhakim el-Huseyin’dir. Çocukluk dönemlerini Menzil Köyü’nde geçirmiş ve burada babasından din ve Arapça üzerine eğitimler almıştır.

Eğitim hayatının ilerleyen dönemlerini Siirt ve Van’da geçirmiştir. Gençlik yıllarında verem hastalığına yakalanmış ve bu nedenle tedavi görmek üzere bir dönem Ankara’da bulunmuştur.

Babası Seyyid Abdulhaim el-Huseyin 1972 yılında ölmüştür. Öldükten sonra tarikatın başına abisi Seyyid Muhammed Raşid Erol geçmiştir. 22 Ekim 1993 tarihinde Seyyid Muhammed Raşid Erol vefat etmiştir. Ardından tarikatın başına Abdulbaki Erol geçmiştir.

Vefat ettiği 2023 yılına kadar Menzil Tarikati Şeyhi olarak görev yapmıştır. Cemaat üyeleri kendisini Gavs olarak nitelendirmiştir. Gavs olarak nitelendirilmesinin neden cemaat üyelerinin kendisinin makamların en üstüne ulaştığına ve kamil insan olduğuna inanmasından ileri gelmektedir.

Abdulbaki Erol yedi çocuk sahibidir. Kaç eşi olduğu ya da eşinin adının ne olduğu bilinmektedir. Ancak çeşitli kaynaklar eşinin 2021 yılında öldüğü açıklamıştır. Vefat eden eşinin tam adı bilinmemekle birlikte ‘Sohbet Anne’ olarak anıldığı ve 70 yaşında öldüğü bilinmektedir.

Menzil Tarikatı Şeyhi 7 erkek çocuk sahibidir. Çocuklarının her biri Seyda Molla olarak nitelendirilmektedir. 12 Temmuz 2023 tarihinde Abdulbaki Erol ölünce yerine hangi oğlunun geçeceği cemaat üyeleri arasında büyük tartışmalara neden olmuştur.

Menzil Tarikatı

Menzil Tarikatı ülkede yer alan önemli dini gruplar arasında yer alıyor. Neredeyse 1930 yılından bu yana aktif olarak faaliyet gösteren dini tarikatlardan bir tanesi. Tarikat esasen Nakşibendi Tarikatı’na bağlı. Ancak tarikat merkezinin Adıyaman’ın Kahta ilçesinde bulunan Menzil Köyü’nde olması nedeniyle Menzil Tarikatı olarak biliniyor.

Tarikatın merkezi olan Menzil köyü ise başlı başlına bir özel bir lokasyona sahip. Köy içinde hamam, sauna, aquapark ve havuz gibi yerler bulunuyor. Bunun yanı sıra köyün kendine ait medresesi ve camisi bulunuyor. Köy içerisinde Buhari Evleri denilen ve 41 bloktan oluşan toplu konutlar bulunuyor.

Köy gelişmiş bir yerleşim merkezine sahip. Çok sayıda dükkan ve iş yeri bulunuyor. Buralarda çalışan kişiler cemaat üyelerinden oluşuyor. İş yerlerinde çalışan kişiler aylık belirli maaşlarla çalışırken özellikle küçük yaşta çocukların Menzil Lokantası ve Menzil Çay Ocağı gibi yerlerde ücretsiz çalıştırılması dikkat çekiyor.

Öte yandan köyün en ilgi çeken kısmı Menzil Tarikatı Şeyhi için özel olarak yapılmış olan ev. Evin saray görüntüsünü andıran ihtişamlı bir yapısı bulunuyor. Aynı zamanda köyde bir de gölet bulunuyor. Yapay olarak oluşturulmuş olan bu göletin tarikatın şeyhi için özel olarak yapıldığı biliniyor.

Menzil Köyü ile ilgili en dikkat çeken nokta ise köy içerisinde herhangi bir şekilde fotoğraf çekilmesine izin verilmiyor olması. Bu konuyla ilgili gelenlere uyarılarda bulunan görevliler bulunuyor. Dikkatli bir şekilde incelendiğinde Menzil Köyü kendine ait kuralları olan özerk bir yerleşim yeri izlenimi veriyor.

Diğer bir yandan köyde bulunan büyük camide namaz saatlerinin ardından tövbe seansları gerçekleştiriliyor. Namazlar tarikat lideri tarafından kıldırılıyor. Namaz ve tövbe seansları sonrasında caminin hemen yanında bulunan aşevlerinde ücretsiz yemek dağıtımı gerçekleştiriliyor.

Tarikatın en dikkat çeken yanlarından bir tanesi de özerk bir anlayışa sahip olmasının yanı sıra kendi içinde hiyerarşik bir düzenin de bulunması. Bunun en önemli örneklerinden bir tanesi ise tarikat liderinin kaldığı ev ve 41 blokları adı verilen konutlar.

Diğer bir yandan köyde bulunan mezarlıkta da bu durum fark ediliyor. Köydeki mezarlığa cemaat üyeleri, cemaatin önde gelen isimleri ve cemaat çalışanları defnediliyor. Ancak tarikatın üst düzey yöneticileri Markat-ı Şerif olarak adlandırılan kapalı bir bölüme defnediliyor.

Videoları

Fotoğrafları

Elifnur Özcan

Yaklaşık 5 senedir aktif olarak içerik yazarı olarak çalışmaktayım. Çok sayıda web sitesi için çeşitli konularda içerikler hazırladım. Ancak özellikle bilgi verici ve okuyucuya birşeyler katacak içerikler hazırlamaktan keyif duyuyorum. MaksatBilgi ailesine henüz yeni katıldım. Ancak işinize yarayacak ve okurken keyif alacağınız içerikler hazırlayacağıma inanıyorum. Şimdiden keyifli okumalar :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu