Deprem

6 Şubat Depremi Anma Mesajları!

instagram takipçi hilesi

6 Şubat Depremi, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ardışık depremlerin meydana gelmesiyle, 11 kenti yıkıcı bir şekilde vuran, asrın felaketi olarak tarihteki yerini almıştır. Resmi kayıtlara göre 50.783 kişinin yaşamını yitirdiği bu felaketin yaraları sarılmaya çalışılıyor. Türkiye hala yitip giden canlarının yasını tutmaya devam ediyor.

Depremler tarih boyunca en geniş çaplı ve yıkıcı doğal afetler olarak çeşitli bölgelerde yaşanmıştır. Ancak 6 şubat 2023 tarihinde yaşanan bu felaket; etkilediği alanın büyüklüğü, yüzeye yakınlığı ve art arda iki büyük şiddette depremin meyana gelmesi gibi özellikleriyle, tarihteki en büyük afet olarak kayıtlara geçmiştir. Her ne kadar hayat devam ediyor olsa da, izleri silinmeyecek olan o büyük acılar kalbimizde..!

6 şubat depremi anma mesajları

Yüzyılın felaketinin 1. yıl dönümünde hem yitirdiğimiz yurttaşlarımız, hem de sağlam yapılaşma ile ilgili yayınlanan mesajları ve anma metinlerini bu yazımızda sizlerle paylaşıyor olacağız. Konuya ilişkin videolara ise yazımızın son bölümünde ulaşabilirsiniz.

6 Şubat Depremi İle İlgili Anma Mesajları!

Kahramanmaraş, Hatay, Gaziantep, Adıyaman, Malatya, Kilis, Şanlıurfa, Adana, Osmaniye, Diyarbakır ve Elazığ illerimizi derinden etkileyen bu acı olayın vuku bulmasının üzerinden tam 1 yıl geçti. Geçen zaman yaraları bir nebze sarsa da yaşanılanları unutturmaya yetmiyor. Felaketin yıl dönümünde yayınlanan mesajlar ise depremzedelere unutulmadıklarını hissettiriyor.

 • ”Asrın felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalanlara sabırlar diliyoruz. Sevgi ve dayanışma ile zorlukların üstesinden hep birlikte geleceğiz.”
 • ”6 Şubat Depremini unutmadık, unutmayacağız ve unutturmayacağız. Kayıplarımızı özlemle ve rahmetle anarken, emanetlerinin acılarını ise yürekten paylaşmaya devam ediyoruz.”
 • ”6 Şubat tarihini ve o tarihte yaşananları hatırlamak, gelecekte yaşanması olası doğal afetlere karşı gereken tedbirleri almak için önemlidir. Unutma, unutturma!”
 • “6 Şubat Depremi’nde hayatını kaybedenlerin ailelerine sabır ve metanet diliyor, yaraları hala taze olan herkesin yanında olduğumuzu belirtmek istiyoruz.”
 • “Depremin yıldönümünde sevdiklerimizi kaybetmiş olan herkesin yanında olduğumuzu hissettirmek istiyoruz. Acılarınızı paylaşıyor, güçlü olmanızı diliyoruz.”
 • “Depremin yıldönümünde bir kez daha hatırlıyoruz ki, doğal afetler karşısında dayanışma ve yardımlaşma en büyük gücümüzdür. Acılarımızı birlikte paylaşıyoruz, geleceğe umutla bakıyoruz.”

6 subatt

 • “6 Şubat Depremi’nde yaşananları unutmadık, unutmayacağız. Kaybettiğimiz her canı saygı ve özlemle anıyor, bu gibi felaketlerin bir daha yaşanmaması için daha fazla önlem alınmasını umuyoruz.”
 • Sesimi duyan yok mu dediler, bu onların son cümleleri oldu..! Kalbimiz onların acısıyla yanıyor.
 • Son kez ders çalıştı evdeki öğrenci, son kez yemeğinin altını kapattı evin hanımı, son kez elinde market poşetleri ile girdi kapıdan içeriye evin babası… Her şey bambaşka olabilirdi, olmadı, olamadı..!
 • Ölüm değil, çözüm..! Ülkemiz konumu gereği deprem kuşağında bulunuyor. Fakat güvenli yapılaşmanın sağlanması ve çarpık kentleşmenin sona erdirilmesiyle, oluşabilecek acı tabloların önüne geçmek mümkündür.
 • Yaşarken değerini bilin sevdiklerinizin; bir bakmışsın saat 3, bir bakmışsın saat hiç!

6 subat

 • Doğal afetler bir doğa olayıdır ve olmaya devam edeceği aşikardır. Buradaki önemli nokta, onlardan en az hasarla kurtulabilecek çapta geniş önlemler almaktır.
 • 6 Şubat Depremi, yalnızca afet bölgesindekileri değil, tüm yurdumuzu derinden yaralamış ve hatta Dünya genelinde de büyük bir yankı uyandırmıştır.
 • Depremzedeler için; sıcak bir çorba, başını sokabileceği bir yer ve psikolojik destek öncelikli ihtiyaçlardır. Her ne kadar üzerinden zaman geçse de bu gereksinimler hala geçerliliğini korumaktadır.
 • “Depremin izleri hala toprakta, ama bizim kararlılığımız da öyle. Bugün acılarımızı ilk günkü gibi taze tutarak geleceği inşa etmek için bir araya gelme günü.”
 • “Toprak titrediğinde yüreklerimizdeki sevgi ve dayanışma da titredi. Bugün, birbirimize kenetlenerek, sevdiklerimizi anacağız.”
 • Bizler, yıkılan şehirlerin ayakta kalan çocuklarıyız. Yaşananları asla unutturmayacağız…!

Deprem Gerçeğiyle Yaşamak İçin Yapılması Gerekenler!

Öncelikle sağlam ve güvenli yapıların inşa edilmesi; buna ilişkin gerekli yasal düzenlemelerin ve denetimlerin sıkı bir şekilde uygulanması bizleri bu doğal afetin yıkıcı etkilerinden koruyacaktır.

Bir diğer konu ise; deprem anında yapılması gerekenler ile ilgili daha fazla bilgi ve eğitim verilmesi oldukça önemlidir. Afet anında yapılabilecek doğru hamleler, kurulacak hayat üçgeni ve öncesinde hazırlanmış olan deprem çantası ile yaşamda kalmak mümkün olabilmektedir. Fakat burada panik derecesinin en aza indirgenmesi amacıyla uzman öğretileri şarttır.

Uzman görüşlerini dikkate almak, deprem sonrası bina ile ilgili gerekli kontrolleri yaptırmak, yönetimle iş birliği içerisinde olarak prosedürlere uygun davranmak ise deprem felaketinin ardından yapılması gerekenlerden bazılarıdır.

6 Şubat Depremi İle İlgili Video

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu