Yaşam

3. Nesil Kahvecilik Nedir?

Sabahları içmeden güne başlayamadığımız, bağımlılarının yokluğunda elini ayağı titreten vazgeçilmez içecek: Kahve!

instagram takipçi hilesi

Kahve, ‘Coffea’ isminde bir ağacın meyve çekirdeklerinden oluşur. Bu çekirdeklerin kavrulup öğütülmesiyle elde edilen toz, su veya süt ile karıştırılarak insanı kendine bağımlı yapan o muhteşem içecek ortaya çıkar. Geçmişten günümüze tüketimi artan kahve, ihtiyaçlar ve teknolojik imkanlar doğrultusunda farklı yöntemlerle demlenip insanların beğenisine sunularak birçok kahvecilik akımına yol açmıştır.

kahve çiçeği

3. Nesil Kahvecelik nedir? 

Son dönemlerde kahve deyince en çok duyduğumuz kavram şüphesiz ‘3. Nesil (Dalga) Kahvecilik’ olmaktadır. ‘Nedir bu 3. Nesil Kahve?’ derseniz aslında bunu anlayabilmek için öncelikle bunun atası olan 1. ve 2. Nesil Kahve akımlarını anlamak gerekir.

1. Nesil Kahve

1900’lü yıllarda ortaya çıkan şimdi bile el altında en kolay bulunan ve hızlı kahve yapmamıza sebep olan suda çözünebilen kahveleri kapsar.

uhdkgxo

Tabi bu kahve çeşitleri kimyasal olarak birçok işlem gördüğü için sağlığa çok zararlıdır. Taze çiçeklerden oluşan kahve çekirdeklerinin granül hale gelene kadar gördüğü işlem aslında kahveden geriye hiçbir şey bırakmaz. Granül kahveler genelde kahve aromalı kimyasal içecekler olarak bilinir. 1. Nesil Kahveciliğin ürünü olan bu hazır kahveler gerçekten ‘kahve’ içmek isteyenler için lezzet yönünden her zaman sınıfta kalmıştır.

2. Nesil Kahvecilik

Kahve çeşitlerini artırarak popüler bir akımın öncüsü olmuştur. Bu akımla beraber espresso, latte, mocha gibi espresso bazlı kahve çeşitleri popülerleşmeye başlamıştır. Bununla beraber 1. Nesil Kahvecilikteki hazır kahveler yerini daha doğal ve lezzetli harmanlanmış kahvelere bırakmıştır. Çıkış amacı ise kahveden daha çok keyif almak üzeredir. İkinci nesil kahvecilik, Amerika’da Peet’s Coffee Shop ile başladı. Ardından Peet’s Coffee’nin sahibi Alfred Peet ve arkadaşları 1971 yılında Starbucks’ı kurdular. İkinci nesil kahveciliğin en önemli ve popüler temsilcisinin uzun yolculuğu da başlamış oldu.

big 31623788 sicak bardak kapagi 2

2. Nesil Kahvecilik akımı başlatılırken lezzetli kahve içmek hedeflense de günümüzde bu kahveciler popüler kültüre köle gitmiştir. Elbette güzel kahve içmemizi sağlasalar da daha çok sosyalleşme ve çalışma ortamlarına yer açmışlardır. Yine de kahve açısından başarılı bir şekilde hizmet verdikten sonra kahve severler için ortamın pek önemi kalmamaktadır. Bu akımın tek kötü yönü eğer kahve bağımlısı biriyseniz, o kahveyi içmeden ayılamayanlardan ve gün içinde en az 5 bardak diyenlerdenseniz maddi açıdan biraz cebinizi zorlayacak olmasıdır.

3. Nesil Kahvecilik

Karton bardakta önüme gelen kahveyi istemiyorum diyenler için ya da bir bardak kahveyi alıp fotoğrafını sosyal medyada popülerlik için paylaşıp gün boyu bardakla gezenlere karşı olarak çıkan amacı nitelikli kahveyi bulup, kendine has yöntemlerle demleyip keyfini çıkartmak olan akıma denir.

3.nesildemleme header

Bu akımda önemli olan faktörler kahvenin çekirdeğinin yetiştiği yeri, türü, hasat şekli, hasat dönemi, kavrulma süresi, nasıl ve hangi kahve demleme ekipmanlarının kullanıldığı, sertliği – yumuşaklığıdır. Yani bu akımda hem üretici hem de tüketici çok şeye katlanmak zorunda kalıyor fakat her şey nitelikli yani iyi kahve için yapılıyor. Çok fazla ekipman gerektirdiği için biraz daha masraflı bir keyif haline gelse de güzel kahve içmeyi sevenler bunu her türlü göze alıyor.

3. Nesil Kahvecilik demleme yöntemleri ve ekipmanlarının farklılığıyla bilinmektedir. Bu yöntemler, Moka Pot, Chemex, Syphon,  Aeropress ve Hario v60’dir. Kahvenizi Chemex için iri taneli, Hario V60 için orta taneli, Aeropress için iri taneli, Moka Pot için ise ince taneli olarak öğütmeniz gerekiyor.

7f35b7a7 59eb 45e8 b05d f3a137147d97

Kahve severleri tam anlamıyla tatmin eden 3. Nesil Kahveciliğin ardından 4. Nesil’i görebilecek miyiz acaba? Bir kahve bağımlısı olarak en iyi kahveyi içmeye ve en güzellerini bulmaları için gurmelerine minnettar olmaya ben devam edeceğim, peki ya siz?

coffee 869203 960 720

3. Nesil Kahvecilik Nedir? ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu