Özel Günler

29 Mayıs İstanbul’un Fethi Mesajları

instagram takipçi hilesi

29 Mayıs İstanbul’un Fethi Mesajları! 29 Mayıs 1453’te, Osmanlı İmparatorluğu’nun İstanbul’u Bizans İmparatorluğu’ndan almasıyla bir dönem sona erdi ve yeni bir dönem başladı. Osmanlı Sultanı II. Mehmed (Fatih Sultan Mehmet) liderliğindeki ordu, 53 günlük bir kuşatmanın ardından şehri fethetti.

Bu zafer, Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olarak İstanbul’un önemini artırdı ve kültürel, sanatsal bir merkez haline gelmesini sağladı. Aynı zamanda, Osmanlı’nın Avrupa ve Asya üzerindeki etkisini artırarak güçlenmesine katkıda bulundu.

Aşağıda sizler için İstanbul’un Fethi Mesajları derledik. Bu mesajları sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

29 mayis istanbulun fethi mesajlari 1

29 Mayıs İstanbul’un Fethi Mesajları

İstanbul’u bizlere miras bırakan Fatih Sultan Mehmet ve aziz şehitlerimizi saygıyla anıyorum.

Tarihe istikamet verip çağ açıp çağ kapatan İstanbul’un Fethi’nin 571. yılı kutlu olsun. Cennet mekan atam Fatih Sultan Mehmet Han ve şanlı ordusunu rahmetle anıyorum.

Adıyla şanıyla büyük olan İstanbul’un bağımsızlığını armağan eden Fatih Sultan Mehmet Han’ı ve silah arkadaşları şehitlerimizi saygı ile anıyor, İstanbulun Fethi’ni kutluyorum.

Türk ve Dünya tarihinde çağ açan ve çağ kapatan dönüm noktası olan İstanbul’un fethinin 5671. yılını gururla ve iftiharla kutluyoruz.

“Gidin kralınıza söyleyin benim gücümün yettiği yere onun hayalleri bile ulaşamaz.” İstanbul’un Fethi mübarek olsun.

İlginizi çekebilir: İstanbul’un Fethi Nasıl Gerçekleşti?

Dünya şehirlerinin başşehri İstanbul’un Fethi kutlu olsun Ne de güzel söylemiş şair “Ana gibi Yâr, İstanbul gibi diyar olmaz”

“Kostantîniyye elbette fetholunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır! Onu fetheden askerler ne güzel askerlerdir!” (Hadis-i Şerif)

Fetih ile yeni bir çağ kapanıp yeni bir çağ açılmış, köklü medeniyetimiz insanlık tarihine damgasını vurmuştur. Fetih ile sadece şehir değil, gönüller de fethedilmiştir. Hem milli tarihimiz hem de dünya tarihi için bir dönüm noktası olan İstanbul’un Fethini kutlarım.

Tarihin dönüm noktalarından biri olan İstanbulun Fethinin 571. yıl dönümü heyecanını yaşıyoruz. İstanbulun Fethi kutlu olsun.

29 mayis istanbulun fethi mesajlari 3

Fetih ile sadece şehir değil, gönüller de fethedilmiştir. Hem milli tarihimiz hem de dünya tarihi için bir dönüm noktası olan İstanbul’un Fethini kutlarım.

Peygamber övgüsü alan atam Fatih Sultan Mehmet Hân ve muzaffer ordusunun ruhu şâd, İstanbul’un Fethi Kutlu Olsun.

Çağ açıp çağ kapatan İstanbul’un Fethi kutlu olsun.

Alınan eğitim, inanç ve deha birleşince fetih olur. “Onlarca kez denendi, kaybedildi” demeden medeniyetimize ilham veren Sultan Fatih ve kahraman ecdadımızı saygı ve rahmetle anıyoruz.

O güzel komutana da o güzel orduya da binlerce selam olsun. Bu büyük Fethin mirasına sahip çıkmak hepimize nasip olsun.

Karadan ve denizden bu şehrin dışarıyla olan irtibatını tamamen kesmiş bulunuyoruz. İşte bütün bunlardan dolayıdır ki, şehrin elimizden kurtulmasına imkan ve ihtimal yoktur. Buna bütün kanaati vicdaniyem ile inanıyorum…

“Ya İstanbul beni alır, ya ben İstanbul’u alırım” diyen İstanbul’un Fatihi Fatih Sultan Mehmet Han’ı ve askerlerini Feth’in 571.yılında rahmetle ve dualarla anıyoruz.”

“İstanbul’u biz Türklere armağan eden başta Büyük Türk Hakanı Fatih Sultan Mehmet Han ve Büyük Türk Hakanı Gazi Mareşal Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle anıyoruz. ”

İlginizi çekebilir: İstanbul’un Kurtuluş Süreci! 6 Ekim İstanbul’un Kurtuluşu Mesajları

“İki büyük cihаnın kesinti noktаsındа, Türk vаtаnının ziyneti, Türk tаrihinin serveti, Türk milletinin gözbebeği İstаnbul, bütün vаtаndаşlаrın kаlbinde yeri olаn şehirdir.” Mustаfа Kemаl Atаtürk

Evet, pаdişаh benim. Ancаk siz yine de çiçekleri onа veriniz. Çünkü kendisi benim hocаmdır. -Fаtih Sultаn Mehmet

Bir gece аnsızın gelir krаllığınızı impаrаtorluğumа kаtаrım. – Fаtih Sultаn Mehmet

Yа ben İstаnbul’u аlırım yа İstаnbul beni. – Fаtih Sultаn Mehmet

İstаnbul’u niçin fethettiklerini sorduklаrındа; önce o benim gönlümü fethettiği için. – Fаtih Sultаn Mehmet

“Karadan ve denizden bu şehrin dışarıyla olan irtibatını tamamen kesmiş bulunuyoruz. İşte bütün bunlardan dolayıdır ki, şehrin elimizden kurtulmasına imkan ve ihtimal yoktur. Buna bütün kanaati vicdaniyem ile inanıyorum…” – Fаtih Sultаn Mehmet

Benim kudretimin yettiği yerlere imparatorunuzun ümit ve hayalleri bile yetişemez. – Fаtih Sultаn Mehmet

29 Mayıs İstanbul’un Fethi Mesajları İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu