Yaşam

21 Şubat Uluslararası Anadil Günü Nedir? Ülkelerin Anadilleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

21 Şubat Uluslararası Anadil Günü! İnsanların birbirleri ile iletişim kurmasını sağlayan dil, bir toplumun kültürünü, geleneklerini, göreneklerini ve adetlerini bir sonraki nesle aktaran temel bir araçtır. Sosyal bilimciler ve dilbilimciler, dili bir kültürün içinde varlığını devam ettiren canlı bir yapı olarak değerlendirirler. Bir dilin edinilme sürecine dair biyolojik ve felsefi açılardan bir dizi soru ortaya atılmış olsa da, dil bir toplumun özüdür ve ülkenin yapı taşını oluşturur.

Chris Molesey’in ifadesiyle, “Rüya gördüğün, düşündüğün, hatta başka dillerdeki düşünceleri bile fark etmeden çevirdiğin dil anadilindir.” Molesey’e göre, özellikle şehirlerde, yaşamı sürdürmek için tek bir dilin kullanılması giderek zorlaşmaktadır. Herkes, anadilinin yanı sıra “metropolitan” bir dil -yani şehir dili- kullanmak zorunda kalmaktadır. Bu durumun altında, anadil eğitiminin ötesinde temel ekonomik nedenler yatmaktadır. Örneğin, büyük şirketlerde çalışanlar, şirket içi temel iletişim dilinin İngilizce olması gibi bir zorunluluğa tabidirler. Bu da dünya çapında geçerlidir.

21 subat dunya ana dil gunu 3

21 Şubat Uluslararası Anadil Günü Nedir?

21 Şubat Uluslararası Anadil Günü, ülkelerin kendi anadillerini daha fazla konuştuğu bir gündür. 21 Şubat’ın Dünya Anadil Günü olarak kutlanmasının nedeni şöyle özetlenebilir;

UNESCO, 21 Şubat’ı Uluslararası Anadil Günü olarak tanımlamıştır. Bu tarih, 1952 yılında Pakistan’ın Urdu dilini Bangladeş halkının resmi dili olarak dayatması ve buna karşı gösterilen bir tepkinin silahla bastırıldığı günle özdeşleşir. 21 Şubat’ın tarihi önemi, Bengal Dil Hareketi’nin, Pakistan’ın Urdu dilini Bangladeş halkının resmi dili olarak ilan etmesine karşı çıkan eylemlerinin ve bu eylemlerin Bangladeş polisi tarafından şiddetle bastırıldığı bir günde, Bangladeşli üniversite öğrencilerinin çatışmalar sonucunda hayatını kaybettiği olayın yıl dönümüne dayanmaktadır.

21 subat dunya ana dil gunu 2

Ülkelerin Anadilleri

Bir ülke içerisinde birden fazla konuşalan diller olabilir. Sizin için ülkelerin ana dillerini bir tabloda derledik. İşte ülkelerin anadilleri tablosu.

Ülkelerin Anadilleri İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu