Özel Günler

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü Mesajları!

instagram takipçi hilesi

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü Mesajları! Birleşmiş Milletler tarafından toplumda farkındalık oluşturmak amacıyla belirlenen Down Sendromu Günü, 21 Mart’ta kutlanmaktadır. Sosyal medyada, çeşitli resimli ve en etkileyici seçeneklerle sunulan Down Sendromu mesajları, toplumda bilinci artırmak için paylaşılmaktadır. Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü mesajı, down sendromlu bireylerin güçlü, dayanıklı ve sevgi dolu olduğuna olan inancı vurgulayarak önem kazanmaktadır.

Down sendromu, bir hastalık değil genetik farklılıktır. Basitçe ifade etmek gerekirse, tipik bir insan vücudu 46 kromozoma sahipken, Down sendromlu bireylerde bu sayı 21. kromozomda bir artışla 47’ye yükselir. Bu yüzden de bu durum, bir hastalık olarak değil, genetik bir farklılık olarak kabul edilmelidir. Down sendromu, hücre bölünmesi sırasında 21. kromozom çiftinde yanlış bölünme sonucunda ek bir kromozomun varlığıyla meydana gelir.

21 mart dunya down sendromu gunu mesajlari 2

Down sendromuna sebep olan tek etkenin, hamilelik yaşı olduğu bilinmektedir. Özellikle 35 yaşından sonra meydana gelen hamileliklerde riskin arttığı söylenmektedir. Bununla birlikte, genç kadınların genellikle daha fazla çocuk sahibi olmaları nedeniyle, Down sendromlu çocukların %75-80’i genç annelerin çocuklarıdır. Bu durum ülke, milliyet veya sosyo-ekonomik statüye bağlı değildir.

İstatistiksel olarak bakacak olursak genellikle her 800 doğumda bir görülür. Dünya genelinde yaklaşık olarak 6 milyon Down sendromlu birey yaşamaktadır. Türkiye’de kesin veriler bulunmamakla birlikte, yaklaşık olarak 70.000 Down sendromlu kişinin olduğu tahmin edilmektedir. Down sendromu, hafif ya da orta düzeyde zihinsel ve fiziksel gelişim geriliğine neden olabilir.

Her yıl 21 Mart günü Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü olarak kutlanmaktadır. Bu özel gün ile ilgili sizlere daha önce bir yazı yazmıştık. 21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü Nedir? bağlantısından yazımıza ulaşabilirsiniz.

21 mart dunya down sendromu gunu mesajlari 3

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü Mesajları

Down Sendromlu çocukların insani değerleri yüksektir, yalan nedir bilmezler, yürekleri sevgi doludur ve sevgileri karşılıksızdır.

Sizlerden biriyim. Dost canlısıyım, eğlenmeyi severim, birazcık inatçıyım.

Down sendromu bir hastalık değil, genetik bir farklılıktır.

Evet bizler farklıyız. Ama sizin düşündüğünüz gibi değil. Farklıyız çünkü yargılamayız. Farklıyız çünkü içimizde kötülük yoktur. Bu yüzden ben down sendromumla gurur duyuyorum.

Tıpkı sizin gibiyiz +1 farkla…

Gerçek dostlar kromozom saymaz. Çünkü down sendromu 1 eksiklik değil +1 fazlalıktır.

Benim sevgim dünyaya yeter. Farklıyım. Farkında mısın?

Bugün, Down sendromu farkındalık gününde, hepimizin birbirimize destek olması ve farklılıkları kucaklaması gerektiğini hatırlıyoruz. Her bireyin benzersiz olduğunu ve herkesin aynı sevgi, saygı ve fırsatlara layık olduğunu unutmayalım.

Down sendromlu bireyler, dünyamızın renklerinden biridir. Bugün, onların gücünü, sevgisini ve benzersizliğini kutluyoruz. Onların hayatımızdaki değerini ve katkılarını takdir edelim. Herkesin kucaklandığı ve kabul gördüğü bir dünya için çaba gösterelim.

Gerçek dostlar kromozom saymaz. Çünkü down sendromu 1 eksiklik değil +1 fazlalıktır.

Benzerliklerimizin farkında mısın?

Down sendromu bir hastalık değildir. Size bulaşmaz. Korkmayın

Sıradan olmak ile muhteşem olmak arasındaki fark sadece küçük fazladan bir kromozom.”

Dünya farklılıklarla güzel. Down Sendromu Farkındalık Günü kutlu olsun.

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu