Anne ve ÇocukÇocuk SağlığıÖzel GünlerYaşam

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü Nedir?

instagram takipçi hilesi

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü! 21 Mart, dünya genelinde Down Sendromu Farkındalık Günü olarak kutlanmaktadır. Bu özel gün kapsamında, farkındalık yaratmak amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. Birleşmiş Milletler tarafından ilan edilen bu günün temel amacı, toplumu daha bilinçli hale getirerek farkındalık oluşturmaktır. Down sendromu genellikle toplum tarafından tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak algılansa da aslında genetik bir farklılık olarak tanımlanır.

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü

Dünya genelinde yaklaşık 6 milyon down sendromlu birey yaşamaktadır. Down sendromu, herhangi bir ülke, milliyet ya da sosyoekonomik durumdan bağımsız olarak her toplumda görülebilir. Erken yaşlarda yapılacak farkındalık çalışmaları, toplumun daha bilinçli hale gelmesine ve down sendromlu bireylere karşı daha hoşgörülü davranılmasına yardımcı olabilir.

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü Mesajları! yazımızı da okuyabilirsiniz.

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü Anlamı

Her yıl düzenlenen Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü, erken ve sürekli eğitimin önemine dikkat çekmektedir. Down sendromu, hücre bölünmesi sırasında yanlış bölünme sonucu oluşan bir kromozom anomalisi olarak bilinmektedir. Normal bir insanda kromozom sayısı 46 iken, sendromlu kişilerde 3 adet 21 kromozomu bulunması nedeniyle toplam sayı 47 olmaktadır.

21 mart dunya down sendromu farkindalik gunu 1

Bu durum, doğumdan hemen sonra ya da kısa bir süre sonra teşhis edilmektedir. Sendromlu kişiler bazı rahatsızlıklara daha yatkın olmasına rağmen uygun eğitim programlarıyla toplumsal hayata başarıyla uyum sağlayabilirler. Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü, toplumun bu konuda bilinçlenmesine ve sorumluluk bilincinin geliştirilmesine yardımcı olmaktadır.

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü Önemi

Down sendromu olan bireylerin benzer fiziksel özellikleri vardır. Gözleri çekik ve küçüktür, serçe parmakları kıvrıktır, avuç içlerinde tek çizgi görülür, ense kalındır, parmakları kısadır ve ayak başparmağı diğer parmaklardan daha açıktır. Bu kişilerin sağlık kontrolleri düzenli olarak yapılmalıdır. Çünkü zihinsel ve fiziksel gelişimleri diğer bebeklere göre daha yavaş olabilir. Çevrelerindeki kişilerin gerekli önlemleri alarak bu bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmaları önemlidir.

21 mart dunya down sendromu farkindalik gunu 3

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre, Down sendromu her 800 doğumda bir görülür ve dünya genelinde yaklaşık 6 milyon kişi bu sendromla yaşamaktadır. Her yıl Mart ayının 21. günü, insanların tanı ve eğitimleri hakkında bilgi edinmeleri için farkındalık yaratılır. Özel günün temel amaçları arasında, kromozom bozuklukları hakkında tarama testleri yapmak ve insanların USG incelemeleri hakkında bilgi edinmelerini sağlamak yer alır.

21 Mart Dünya Down Sendromu Günü Mesajları! yazımızı da okuyabilirsiniz.

Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü Nasıl Kutlanır?

Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü olan 21 Mart’ta, down sendromlu bireylerin önemini vurgulamak ve imkanlarını geliştirmek amacıyla çeşitli çalışmalar yapılır. Bu kişilerin erken dönemde özel eğitim ve rehabilitasyon almaları hayati önem taşır. Bu eğitim sayesinde bireyler okula ve işe gidebilir, arkadaş edinebilir ve geleceklerini şekillendirebilirler.

21 mart dunya down sendromu farkindalik gunu

Gereken destekle hayata katılan down sendromlu kişiler, bireysel ayrımcılık ve olumsuz tutumlara maruz kalmaktan korunur. Aynı zamanda, çalışma imkanları ve iş sahalarının artırılması için de etkinlikler düzenlenir. Bu şekilde, down sendromlu bireylerin toplumda daha aktif ve üretken bireyler olmaları amaçlanır.

21 Mart Dünya Down Sendromu Farkındalık Günü İle ilgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu