2022 Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri Sahiplerini Buldu!

2022 Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri Sahiplerini Buldu! Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri, film eleştirmenleri tarafından belirlenen yapımlara ve kişilere verilen bir ödül törenidir. Eski adı Broadcast Film Critics Association Ödülü’dür. 13 Mart 2022 günü Los Angeles, Kaliforniya’da yer alan Fairmont Century Plaza Hotel’de düzenlendi. 2022 yılında 27. yapıldı.

2022 Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri, İngilizce olarak “27th Critics’ Choice Awards” diye biliniyor. İlk olarak 22 Aralık 2021 günü 9 Ocak 2022’de yapılacağı kararlaştırıldı. Korona tedbiri sebebi ile 13 Ocak 2022’ye ertelendi. O tarihte de ABD’de omicron varyantı artmaya başladığı için törenin 13 Mart 2022 tarihinde yapılması kararı alındı.

2022 Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri” töreni Türkiye saati ile 14 Mart 2022 Pazartesi ÖÖ 2:00 GMT+3 de yapıldı ve ödüller sahiplerini buldu. İşte kazananlar..!

2022 Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri

İşte 2022 Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri Kazananları

En İyi Film

  • Belfast
  • CODA
  • Don’t Look Up
  • Dune
  • King Richard
  • Licorice Pizza
  • Nightmare Alley
  • KAZANAN: The Power of the Dog
  • Tick, Tick … Boom!
  • West Side Story

En İyi Erkek Oyuncu

  • Nicolas Cage, Pig
  • Benedict Cumberbatch — The Power of the Dog
  • Peter Dinklage — Cyrano
  • Andrew Garfield — Tick, Tick … Boom!
  • KAZANAN: Will Smith — King Richard
  • Denzel Washington — The Tragedy of Macbeth

En İyi Kadın Oyuncu

  • KAZANAN: Jessica Chastain — The Eyes of Tammy Faye
  • Olivia Colman — The Lost Daughter
  • Lady Gaga — House of Gucci
  • Alana Haim — Licorice Pizza
  • Nicole Kidman — Being the Ricardos
  • Kristen Stewart — Spencer

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

  • Jamie Dornan — Belfast
  • Ciarán Hinds — Belfast
  • KAZANAN: Troy Kotsur — CODA
  • Jared Leto — House of Gucci
  • J.K. Simmons — Being the Ricardos
  • Kodi Smit-McPhee — The Power of the Dog

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

  • Caitríona Balfe — Belfast
  • Ariana DeBose — West Side Story
  • Ann Dowd — Mass
  • Kirsten Dunst — The Power of the Dog
  • Aunjanue Ellis — King Richard
  • KAZANAN: Rita Moreno — West Side Story

En İyi Genç Erkek Oyuncu

  • KAZANAN: Jude Hill — Belfast
  • Cooper Hoffman — Licorice Pizza
  • Emilia Jones — CODA
  • Woody Norman — C’mon C’mon
  • Saniyya Sidney — King Richard
  • Rachel Zegler — West Side Story

En İyi Oyuncu Kadrosu

  • KAZANAN: Belfast
  • Don’t Look Up
  • The Harder They Fall
  • Licorice Pizza
  • The Power of the Dog
  • West Side Story

En İyi Yönetmen

  • Paul Thomas Anderson — Licorice Pizza
  • Kenneth Branagh — Belfast
  • KAZANAN: Jane Campion — The Power of the Dog
  • Guillermo del Toro — Nightmare Alley
  • Steven Spielberg — West Side Story
  • Denis Villeneuve — Dune

En İyi Orijinal Senaryo

  • Paul Thomas Anderson — Licorice Pizza
  • Zach Baylin — King Richard
  • KAZANAN: Kenneth Branagh — Belfast
  • Adam McKay, David Sirota — Don’t Look Up
  • Aaron Sorkin — Being the Ricardos

En İyi Uyarlama Senaryo

  • KAZANAN: Jane Campion — The Power of the Dog
  • Maggie Gyllenhaal — The Lost Daughter
  • Siân Heder — CODA
  • Tony Kushner — West Side Story
  • Jon Spaihts — Denis Villeneuve, Eric Roth, Dune

En İyi Sinematografi

  • Bruno Delbonnel — The Tragedy of Macbeth
  • Greig Fraser — Dune
  • Janusz Kaminski — West Side Story
  • Dan Laustsen — Nightmare Alley
  • KAZANAN: Ari Wegner — The Power of the Dog
  • Haris Zambarloukos — Belfast2022 Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri

En İyi Yapım Tasarımı

  • Jim Clay, Claire Nia Richards — Belfast
  • Tamara Deverell, Shane Vieau — Nightmare Alley
  • Adam Stockhausen, Rena DeAngelo — The French Dispatch
  • Adam Stockhausen, Rena DeAngelo — West Side Story
  • KAZANAN: Patrice Vermette, Zsuzsanna Sipos — Dune

En İyi Kurgu

  • KAZANAN: Sarah Broshar, Michael Kahn — West Side Story
  • Úna Ní Dhonghaíle — Belfast
  • Andy Jurgensen — Licorice Pizza
  • Peter Sciberras — The Power of the Dog
  • Joe Walker —Dune

En İyi Kostüm Tasarımı

  • KAZANAN: Jenny Beavan — Cruella
  • Luis Sequeira — Nightmare Alley
  • Paul Tazewell — West Side Story
  • Jacqueline West — Robert Morgan, Dune
  • Janty Yates — House of Gucci

En İyi Saç ve Makyaj

  • Cruella
  • Dune
  • KAZANAN: The Eyes of Tammy Faye
  • House of Gucci
  • Nightmare Alley

En İyi Görsel Efekt

  • KAZANAN: Dune
  • The Matrix Resurrections
  • Nightmare Alley
  • No Time to Die
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

En İyi Komedi

  • Barb & Star Go to Vista Del Mar
  • Don’t Look Up
  • Free Guy
  • The French Dispatch
  • KAZANAN: Licorice Pizza

En İyi Animasyon Filmi

  • Encanto
  • Flee
  • Luca
  • KAZANAN: The Mitchells vs. the Machines
  • Raya and the Last Dragon

Yabancı Dilde En İyi Film

  • A Hero
  • KAZANAN: Drive My Car
  • Flee
  • The Hand of God
  • The Worst Person in the World

En İyi Müzik

  • Be Alive — King Richard
  • Dos Oruguitas — Encanto
  • Guns Go Bang — The Harder They Fall
  • Just Look Up — Don’t Look Up
  • KAZANAN: No Time to Die — No Time to Die

En İyi Skor

  • Nicholas Britell — Don’t Look Up
  • Jonny Greenwood — The Power of the Dog
  • Jonny Greenwood — Spencer
  • Nathan Johnson — Nightmare Alley
  • KAZANAN: Hans Zimmer — Dune

En İyi Dram Dizisi

  • Evil (Paramount+)
  • For All Mankind (Apple TV+)
  • The Good Fight (Paramount+)
  • Pose (FX)
  • Squid Game (Netflix)
  • KAZANAN: Succession (HBO)
  • This Is Us (NBC)
  • Yellowjackets (Showtime)

En İyi Erkek Oyuncu (Dram)

  • Sterling K. Brown – This Is Us (NBC)
  • Mike Colter – Evil (Paramount+)
  • Brian Cox – Succession (HBO)
  • KAZANAN: Lee Jung-jae – Squid Game (Netflix)
  • Billy Porter – Pose (FX)
  • Jeremy Strong – Succession (HBO)

En İyi Kadın Oyuncu (Dram)

  • Uzo Aduba – In Treatment (HBO)
  • Chiara Aurelia – Cruel Summer (Freeform)
  • Christine Baranski – The Good Fight (Paramount+)
  • Katja Herbers – Evil (Paramount+)
  • KAZANAN: Melanie Lynskey – Yellowjackets (Showtime)
  • MJ Rodriguez – Pose (FX)

2022 Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Dram)

  • Nicholas Braun – Succession (HBO)
  • Billy Crudup – The Morning Show (Apple TV+)
  • KAZANAN: Kieran Culkin – Succession (HBO)
  • Justin Hartley – This Is Us (NBC)
  • Matthew Macfadyen – Succession (HBO)
  • Mandy Patinkin – The Good Fight (Paramount+)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Dram)

  • Andrea Martin – Evil (Paramount+)
  • Audra McDonald – The Good Fight (Paramount+)
  • Christine Lahti – Evil (Paramount+)
  • J. Smith-Cameron – Succession (HBO)
  • KAZANAN: Sarah Snook – Succession (HBO)
  • Susan Kelechi Watson – This Is Us (NBC)

En İyi Komedi Dizisi

  • The Great (Hulu)
  • Hacks (HBO Max)
  • Insecure (HBO)
  • Only Murders in the Building (Hulu)
  • The Other Two (HBO Max)
  • Reservation Dogs (FX on Hulu)
  • KAZANAN: Ted Lasso (Apple TV+)
  • What We Do in the Shadows (FX)

En İyi Erkek Oyuncu (Komedi)

  • Iain Armitage – Young Sheldon (CBS)
  • Nicholas Hoult – The Great (Hulu)
  • Steve Martin – Only Murders in the Building (Hulu)
  • Kayvan Novak – What We Do in the Shadows (FX)
  • Martin Short – Only Murders in the Building (Hulu)
  • KAZANAN: Jason Sudeikis – Ted Lasso (Apple TV+)

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi)

  • Elle Fanning – The Great (Hulu)
  • Renée Elise Goldsberry – Girls5eva (Peacock)
  • Selena Gomez – Only Murders in the Building (Hulu)
  • Sandra Oh – The Chair (Netflix)
  • Issa Rae – Insecure (HBO)
  • KAZANAN: Jean Smart – Hacks (HBO Max)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Komedi)

  • Ncuti Gatwa – Sex Education (Netflix)
  • KAZANAN: Brett Goldstein – Ted Lasso (Apple TV+)
  • Harvey Guillén – What We Do in the Shadows (FX)
  • Brandon Scott Jones – Ghosts (CBS)
  • Ray Romano – Made for Love (HBO Max)
  • Bowen Yang – Saturday Night Live (NBC)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Komedi)

  • Hannah Einbinder – Hacks (HBO Max)
  • Kristin Chenoweth – Schmigadoon! (Apple TV+)
  • Molly Shannon – The Other Two (HBO Max)
  • Cecily Strong – Saturday Night Live (NBC)
  • Josie Totah – Saved By the Bell (Peacock)
  • KAZANAN: Hannah Waddingham – Ted Lasso (Apple TV+)

En İyi Mini Dizi

  • Dopesick (Hulu)
  • Dr. Death (Peacock)
  • It’s a Sin (HBO Max)
  • Maid (Netflix)
  • KAZANAN: Mare of Easttown (HBO)
  • Midnight Mass (Netflix)
  • The Underground Railroad (Amazon Prime Video)
  • WandaVision (Disney+)

Televizyon İçin Yapılan En İyi Film

  • Come From Away (Apple TV+)
  • List of a Lifetime (Lifetime)
  • The Map of Tiny Perfect Things (Amazon Prime Video)
  • Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime)
  • KAZANAN: Oslo (HBO)
  • Zoey’s Extraordinary Christmas (The Roku Channel)

En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi veya TV Filmi)

  • Olly Alexander – It’s a Sin (HBO Max)
  • Paul Bettany – WandaVision (Disney+)
  • William Jackson Harper – Love Life (HBO Max)
  • Joshua Jackson – Dr. Death (Peacock)
  • KAZANAN: Michael Keaton – Dopesick (Hulu)
  • Hamish Linklater – Midnight Mass (Netflix)

En İyi Kadın Oyuncu (Mini Dizi veya TV Filmi)

  • Danielle Brooks – Robin Roberts Presents: Mahalia (Lifetime)
  • Cynthia Erivo – Genius: Aretha (National Geographic)
  • Thuso Mbedu – The Underground Railroad (Amazon Prime Video)
  • Elizabeth Olsen – WandaVision (Disney+)
  • Margaret Qualley – Maid (Netflix)
  • KAZANAN: Kate Winslet – Mare of Easttown (HBO)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Mini Dizi veya TV Filmi)

  • KAZANAN: Murray Bartlett – The White Lotus (HBO)
  • Zach Gilford – Midnight Mass (Netflix)
  • William Jackson Harper – The Underground Railroad (Amazon Prime Video)
  • Evan Peters – Mare of Easttown (HBO)
  • Christian Slater – Dr. Death (Peacock)
  • Courtney B. Vance – Genius: Aretha (National Geographic)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Mini Dizi veya TV Filmi)

  • KAZANAN: Jennifer Coolidge – The White Lotus (HBO)
  • Kaitlyn Dever – Dopesick (Hulu)
  • Kathryn Hahn – WandaVision (Disney+)
  • Melissa McCarthy – Nine Perfect Strangers (Hulu)
  • Julianne Nicholson – Mare of Easttown (HBO)
  • Jean Smart – Mare of Easttown (HBO)

En İyi Uluslararası Dizi

  • Acapulco (Apple TV+)
  • Call My Agent! (Netflix)
  • Lupin (Netflix)
  • Money Heist (Netflix)
  • Narcos: Mexico (Netflix)
  • KAZANAN: Squid Game (Netflix)

En İyi Animasyon Dizisi

  • Big Mouth (Netflix)
  • Bluey (Disney Junior)
  • Bob’s Burgers (Fox)
  • The Great North (Fox)
  • Q-Force (Netflix)
  • KAZANAN: What If…? (Disney+)

En İyi Talk Show

  • The Amber Ruffin Show (Peacock)
  • Desus & Mero (Showtime)
  • The Kelly Clarkson Show (NBC)
  • KAZANAN: Last Week Tonight with John Oliver (HBO)
  • Late Night with Seth Meyers (NBC)
  • Watch What Happens Live with Andy Cohen (Bravo)

En İyi Komedi Özel Bölümü

  • KAZANAN: Bo Burnham: Inside (Netflix)
  • Good Timing with Jo Firestone (Peacock)
  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999 (Vimeo)
  • Joyelle Nicole Johnson: Love Joy (Peacock)
  • Nate Bargatze: The Greatest Average American (Netflix)
  • Trixie Mattel: One Night Only (YouTube)

2022 Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri

2022 Eleştirmenlerin Seçimi Film Ödülleri İle İlgili Videolar

KULLANICILAR BUNLARA DA BAKTI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu